"fc 1/ "t/ 1« fv Heemschut Monumentendag Harlingen Agenda Heemschut Excursie Drenthe Excursie Zeeland augustus 2001 Heemschut 19 Zaterdag 6 oktober Harlingen, zeehavenstad met 500 monumenten aan de Waddenzee, kreeg in 1234 reeds stadsrechten en beleefde in de 2 de helft van de 16de eeuw een bloeitijd dankzij de handel op de Oostzee en Amsterdam.Heden ten dage is Harlingen nog steeds een leven dige havenstad met een va en vient van kotters, coasters, traditionele zeilschepen en jachten. Dankzij de ruime medewerking van de gemeente Harlingen is een bijzonder programma samenge steld en zijn op deze Heemschut dag, vele monumenten openge steld die doorgaans gesloten zijn: enkele voorbeelden: - het oudste bakstenen gebouw in Harlingen, thans in gebruik bij de Vrijmetselaarsloge; - recent gerestaureerde pakhui zen aan de Noorderhaven; - woonhuizen waarvan de restau ratie bijna voltooid is; - panden die door de Hein Buis manstichting worden gerestau reerd met foto's van de restauratie - het 18de eeuwse Raadhuis - het Hannemahuis, Gemeente museum met collectie schilde rijen van Harlinger schilders, scheepsmodellen, zilver, aarde werk, een drietal stijlkamers en een kamer gewijd aan de in Harlingen geboren schrijver Simon Vestdijk. Tevens staan verschillende stads wandelingen o.l.v. deskundige stadsgidsen op het programma, deze wandelingen zijn ook op eigen gelegenheid te bezoeken (route wordt verstrekt), en (korte) lezingen met als onderwerp: de geschiedenis van Harlingen; de ontwikkelingen van haven en stad en toelichtingen door deskundigen op de verschillende restauraties, (locatie en tijdstip nog niet bekend.) Bij het ter perse gaan van dit nummer zijn nog onderhandelin gen gaande over de inzet van de bruine vloot. Zie op pagina 17 artikel over Harlingen. Bereikbaarheid: Per openbaar vervoer: NS station, borden volgen Centrum (Voorstraat). Per auto: Vanuit Noord-Holland Zuid-Holland via Afsluitdijk A7 Afsluitdijk, Zurich-Harlingen N31, in Harlingen borden centrum volgen. Via Emmeloord A6 richtingjoure, Joure- Harlingen A7N3 7 naar Harlingen borden volgen centrum. Tijd: 11.00-17.00 uur Centraal Informatiepunt: Museum Het Hannemahuis Voorstraat 56 Tel. 0517-41 36 58 Toegang:/ 15,- p.p.; leden van Heemschut/ 10,-p.p. Inlichtingen: Bond Heemschut, tel. 020-622 52 92, fax 020-624 05 71e-mail: publiek@heem Beurs en stadhuis aan de Noorderhaven. Zaterdag 1 september Excursie Heemschut Drenthe naar Emmen. Zie hiernaast. Zaterdag/zondag 8,9 september Open Monumentendag. Zie pag. 20 Zaterdag 29 september Excursie Heemschut Zuid- Holland. Zie pag.18 Zaterdag 6 oktober Monumentendag Heemschut naar Harlingen. Zie hiernaast en pag. 17. Zaterdag 6 oktober Excursie Heemschut Overijssel (zie juni-nummer pag. 22) Zaterdag 27 oktober Excursie Heemschut Zeeland naar Hulst. Zie hiernaast. Zaterdag 15 december Muzikaal Monument Doorn Emmen van dorp tof stad Het oude kerkdorp Emmen was vanouds marktplaats en verkeers- centrum voor de naaste omgeving. De ontwikkeling van de plaats als veenkolonie in de tweede helft van de 19de eeuw betekende een stij ging van het inwonertal van 2600 naar 14.000. Ondanks die groei bleven de woonvoorzieningen achter en waren uiterst primitief. De vaak grote gezinnen leefden in keten en plaggenhutten; bijna zonder uitzondering eenkamer woningen. Met Emmen's groei tot veenkoloniale agglomeratie ontstaan de buitendorpen. De plaats wordt het bestuurscentrum van in totaal tien dorpen. Na de Tweede Wereldoorlog wordt Emmen aangewezen als industrie kern. Die industrie wordt - ter bevordering van de werkgelegen heid - in de buitendorpen geves tigd. Begin jaren '90 van de vorige eeuw is de industrialisatie van Emmen al over haar hoogtepunt heen. Ondanks dat gaat de woningbouw gewoon door. Tevens ontwikkelt en realiseert de gemeente Emmen samen met woningbouwcorporatie Woon- com sinds 1997 herstructurerings plannen voor de naoorlogse wijken. Er wordt gerenoveerd, nieuw gebouwd, maar er worden ook woningen gesloopt. Alles met respect voor de bebouwing uit de wederopbouwperiode, zoals de in de periode 1956-1968 gebouwde wijk Angelso. Over deze Emmer ontwikkelingen organiseert Heemschut Drenthe op zaterdag 1 september 2001 een bijeenkomst met aansluitend een rondrit. Geïnteresseerden zijn vanaf 10.00 uur welkom in het kantoor van Wooncom aan de Hooggoorns 16 (ten zuiden van het centrum; achter hotel Ten Cate). De koffie staat klaar. De heer ir. K.T. van Halteren, in diverse functie betrokken bij de plaatselijke ontwikkelingen, houdt er om 10.30 uur een inleiding over Emmen's ontwikkeling tot open groene stad. Rond 11.30uuriser een inleiding van de heer H.J. Hulsegge, directeur van Wooncom, met als onderwerp de herstructureringsplannen voor enkele naoorlogse wijken. Na de lunch wordt een rondrit met toelichting door de diverse wijken gemaakt. De dag wordt omstreeks 16.00 uur besloten. Voor nadere informatie en opgave voor de dag kunt u contact opnemen met Heemschut Drenthe, Van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen; tel. 0592 314055. Grensgeval in het land van Reynaert de Vos De provinciale commissie Zeeland organiseert en excursie naar het oude grensstadje Hulst op zater dag 27 oktober. Het thema voor deze excursie is: linies en verdedigingswerken in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Het oude Hulst heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in de grensconflicten tussen de noorde lijke en zuidelijke Nederlanden en werd ingenomen door Vlamingen, Fransen, Spanjaarden en de Oranjes. Het programma omvat o.a. een inleiding over de geschie denis van het gebied, een wande ling over de gerestaureerde wallen en een bustocht langs oude verde digingslinies. Deelnemers kunnen zich aanmel den door overmaking van 50,- op postbankrekening 8317882 t.n.v. Bond Heemschut Prov. Zeeland, M. Smallegangebuurt 24, 4461 AT Goes. Bussen vertrekken om 9.30 uur vanaf het NS-station Kruiningen/Yerseke. Meer informatie in de volgende editie van Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 21