ÜPliiP«lli 'fó 0> iAz /V ty'VC'ó' Excursie Zuid-Holland Stadsgezicht met Zakkendragerspijp. vrije zaterdag. De stad is goed bereikbaar met openbaar vervoer: bus (interliner), en trein, terwijl er voldoende parkeermogelijkheid is buiten het centrum, dat overigens nooit ver weg is. Historisch Harlingen Harlingen kreeg in 1234 stadsrechten. Sedert 1287 ligt het, door de grote St. Luciavloed die onder meer het eiland Griend verwoestte en de toegang tot de Zuiderzee heeft open gemaakt, aan zee. In 1500, ten tijde van de twisten tussen de Schieringers en de Vetkopers, werd in Harlingen onder Albrecht van Saksen een zoge heten blokhuis gebouwd, dat zou dienen als dwangburcht, zowel om de burgers in toom te houden als de legers te bevoorraden. En door de ligging aan de haven kon ook de scheepvaart onder controle worden gehouden. Dit blokhuis werd in 1600 gedeeltelijk afgebroken; een deel van de bebouwing werd gebruikt voor wat later de Westerkerk zou worden. Hoewel de handel met de Oostzeelanden bloeide is het nooit een Hanzestad geworden. In de tweede helft van de 16de eeuw maakte de stad een periode van grote bloei door onder invloed van de toene mende handel met de Oostzeelanden en Amsterdam. Door de Engelse oorlogen ontstond een grote vraag naar werfcapaciteit waarvan Harlingen wist te profiteren. De commandeurswoningen en het Groenland Compagniehuis aan de Zuiderhaven hebben hun ontstaan te danken aan de walvisvaart. Na 1750 was er een lange periode van terug gang. Door het gereedkomen van de Afsluitdijk in 1932 kwam Harlingen veel dichter bij het Westen te liggen. Het plan om een spoorlijn over de dijk te leggen om zo een rondje Leeuwarden-Groningen-Amsterdam - Harlingen mogelijk te maken is nimmer tot uitvoering gekomen. De Friese geschiedschrijver Christianus Schotanus schreef in 1658: 'Aenschouwt ende doorwandelt met verheu gende oogen Frieslandt tusschen 't Flie ende de Lauwers de beste heerlijckheydt van 't Christendom. Beschout de platte landen ende Steden in haere Wijeken ende gedeelten met Dorpen buyrten Staten Hofsteden; Wegen Vaerten Bosschen Meeren ende Strommen.' Werkelijk, een hartelijke uitnodiging om 6 oktober aanstaande naar Friesland te komen! Zie ookpag. 19. G.G. Witzen Elias, PR-medexverker van Heemschut Friesland. De excursie van Heemschut Zuid- Holland op 29 september zal aan vangen om 10.00 uur 's ochtends in het Goud-, Zilver- en Klokken museum, Kazerneplein 4 in Schoonhoven (tel. 0182-38 56 12). U wordt daar verwelkomd met koffie en een koekje, en krijgt via twee korte inleidingen informatie aangereikt over de fraaie en inte ressante museumcollectie, als mede over de uitstekende restau ratie die het 17de-eeuwse gebouw kort geleden heeft ondergaan. Daarna kunt u zelf het museum verkennen, en aanvullend nog via de audio-visuele presentatie meer te weten komen over het edelsme- denvalc zoals dat in Schoonhoven beoefend werd en wordt. Om 12 uur wordt u dan geacht uzelf in te schepen op het feest- jachtThalassa. Een ongeveer zes uur durende vaartocht voert u over de river De Lek westwaarts. Onderweg zal om de zoveel tijd informatie verstrekt worden over hetgeen op de wal te zien zal zijn. Tevens wordt het beschermings- werk van Heemschut met betrek king tot de historische dijken ten tijde van de dijkverzwaring toege licht. Om draaierigheid te voor komen wordt op de heenweg de noordoever van commentaar voorzien en als vanaf hartje Rotterdam de terugtocht wordt aanvaard, zal u meer worden verteld over de zuidoever. Maritiem ingewijden constateren dan dat het in beide gevallen om de stuurboordwal gaat! Omstreeks 17.30 uur meren we weer af in Schoonhoven. Aan boord zal worden geluncht en tevens zal aanvullend rond 15.30 een versna pering worden aangeboden met mogelijk nog een afsluitend apéritif rond 16.45 uur. Dit alles inclusief de excursie prijs, die voor leden en introducé(e)s 75,- bedraagt en voor niet-leden 85,-. Betalen: gelieve in geval van deel name dit bedrag uiterlijk 10 september over te maken op Rabobank rek. nr. 3572.16.067 ten name van de Provinciale Commissie Zuid-Holland Heemschut te Sassenheim onder vermelding van Excursie 29/9/2001. Openbaar vervoer: vanaf Gouda NS bus 197 naar Schoonhoven, halte Stationsplein om 9.09 uur, aankomst in Schoonhoven om 9.38 uur. Vervolgens 5 a 10 min. lopen naar museum. Eigen vervoer: in verband met de beperkte buscapaciteit raden wij diegenen, die over een auto kunnen beschikken aan daarmee naar Schoonhoven te komen. Bevestiging: na de vooraankondi ging in het juninr. hebben zich al velen voor deze excursie opgege ven. Wie meegaat ontvangt daar over tussen 15 en 20 september een schriftelijke bevestiging met nog nadere gegevens met name over parkeermogelijkheden zo dicht mogelijk bij het museum. Overinschrijvers ontvangen vanzelfsprekend hun geld terug. Verdere inlichtingen: bij PR- medewerker Leo van der Meule tel. (070)327 39 44 of fax (070) 444 27 48. 18 augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 20