Harlingen een stad van zee en licht Heemschut Monumentendag op zaterdag 6 oktober: a, k, "Cd, -v -i "C&- -t 'Cb Velen kennen Harlingen van de doorreis naar Vlieland en Terschelling. Ze stappen op de indrukwekkende boot die hun naar de 'overkant' brengt en laten de enige echte havenstad van Friesland liggen. De sterkeren onder u herinneren zich de stad als stempel- plaats in de Elfstedentocht. In elk geval is Harlingen een plaats waar haven en stad op een bijzondere wijze met elkaar zijn geïntegreerd. augustus 2001 Heemschut 17 De Zuiderhaven. De Noorderhaven wet het stadhuis. Harlingen is een van de elf gemeenten die in het kader van het Monumentenjaar 1975 is uitverkoren als Lichtend Voorbeeld. Een verkenningstocht is ruimschoots de moeite waard. Tijdens de Monumentendag van Heemschut op 6 oktober zijn er stadsgidsen die u monumentaal Harlingen zullen tonen waar onder de Noorderhaven die werkelijk Amsterdamse grachtenallures heeft en het Hannemahuis, het stadsmuseum met fraaie voorbeelden van Harlinger zilver. De gidsen leiden u door de Schritsen en de Lanen, over de Leeuwenbrug en langs de Zoutsloot waar ooit de zoutziederijen waren gevestigd. Er is aandacht voor literatoren die banden hebben gehad met Harlingen: een van de stadswande lingen voert u door het Lahringen van Simvn Vestdijk en langs de huizen waar hij, Bosboom- Toussaint en Norel hebben gewoond. Het barokke stadhuis (1730) is open voor de deelnemers aan de Monumentendag. Er zal een inleiding over Harlingen gehouden worden. In het pand van de Hein Buismanstichting is een fototenstoonstelling ingericht over de restaura ties die sedert 1963 door de Stichting zijn gefi nancierd. Ook de Loge van de Vrijmetselaars, het oudste bakstenen huis in Harlingen, zal te bezichtigen zijn. De bruine vloot ligt paraat, terwijl de Provincie heeft toegezegd de boeier Friso, het Statenjacht, in de stad af te meren. Hebt u nog energie over, maak dan een uitstapje naar 'de Stenen man', aan de Westerzeedijk aan de zuidwestelijke kant van de stad. Dit is een monument voor Caspar di Robles, de Spaanse Landvoogd in Friesland, die na de Allerheiligenvloed van 1570, de dijken aanlegde en nu met twee hoofden over het land en het water blikt. Interessant zijn de merktekens waarop te zien is hoe het dijklichaam in de loop der eeuwen telkens is verhoogd. (Is het broeikaseffect wel van onze tijd?) Kortom bij mooi en bij onverhoopt slecht weer genoeg voor een goede besteding van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 19