HOE BETROUWBAAR IS KLEURONDERZOEK? Olga van der Klooster Vastleggen van kleurontwikkeling belangrijk Veel is er al geschreven over het kleurgebruik in de historische architectuur. Het verrichten van kleuronderzoek ter plaatse, om aan de hand van oorspronkelijke verflagen tot kleurreconstructie te kunnen overgaan, vormt daarbij veelal het uitgangspunt. Reconstructie leidt tot boeiende resultaten. De kleuren wekken bij de toeschouwer het gevoel op even in het vroegere architectuurtijdperk te zijn teruggestapt. Daarnaast doen gereconstrueerde kleuren meestal weer recht aan de architectonische vormentaal. 10 Heemschut Kleurrijkdom van duurzaam materiaal: mozaïekvloer Santa Maria Maggiore, Rome. Foto auteur. Toch is het opmerkelijk dat reconstructie eerder de persoonlijke inbreng van de ldeuren- adviseur weerspiegelt. Ook al zou hij dit tot een minimum willen beperken, blijft dat moeilijk wanneer de oorspronkelijke kleuren zijn verkleurd of verdwenen, zodat deze niet meer adequaat kunnen worden vastgesteld. Vooral wanneer bestekken, onderhoudsrapporten en -aanbestedingen, afbeeldingen en verslagen over de oorspronkelijke situatie van het gebouw ontbreken en hij louter op kleuronderzoek ter plaatse moet koersen, wordt een beroep gedaan op zijn visie. Ook de wensen van de opdracht gever die aan de huidige gebruiksfunctie van het gebouw tegemoet wenst te komen, zijn soms van invloed. De geschiedenis van de architectuur wordt in die gevallen een beetje augustus 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 12