boerderij tot Van doopsgezinde horecazaak Tineke Vooijs Plaats Melkema in Groningen: Vlak bij het dorp Huizinge, gemeente Loppersum, aan de Smedemaweg 3 ligt tussen bomen en aan drie zijden omgracht de plaats Melkema, een kop-hals-romp-boerderij met een interessant verleden. Het interieur is onlangs ingrijpend gewijzigd. In 1371 werd het huis Melkema voor het eerst in de bronnen genoemd. Vanaf 1555 tot 1973 was de boerderij in handen van dezelfde familie. 44 Heemschut juni 2001 Bekend is dat de boeren van Melkema vanaf 1606 tot in de 18de eeuw optraden ais verma ner (voorganger) in de doopsgezinde gemeente van Huizinge. Op de boerderij werden verma ningen (bijeenkomsten) gehouden. Het woon huis is oorspronkelijk 16de-eeuws, maar daarna herhaaldelijk verbouwd. In de jaren '70 van de vorige eeuw is dit rijksmonument van de sloop gered en vervolgens met zorg gerestaureerd. Later had de boerderij een beperkte horeca functie. Onlangs is in Huizinge het bijna geheel vernieuwde horecacentrum 'De Plaats Melkema' geopend, een grootschalig horeca centrum, waar 400 mensen tegelijk bediend kunnen worden. Niet iedereen is ervan over tuigd dat deze grootschaligheid nodig is voor het voortbestaan van de boerderij. De bewo ners van Huizinge zijn bang voor overlast. Bovendien is de verbouwing door de Groningse architect Jurjen van der Meer erg omstreden, omdat delen van het interieur aangetast of verwijderd zijn en het karakter van de boerderij door deze ingreep sterk is gewijzigd. Over deze verbouwing zijn verschillende meningen mogelijk. De buitenkant van de boerderij is vrijwel onveranderd. Er is hard gewerkt aan het onderhoud: er ligt nieuw riet op de daken van de schuren, de tuin is aange pakt. Binnenkort wordt het dak van het voor huis gerepareerd, de gracht uitgediept en de beschoeiing hersteld. De enige verandering aan de buitenkant zijn de vijf grote ramen, aange bracht in de achtermuur van de grote stal zodat het uitzicht vanuit de eetzaal op de tuin verbe terd is. Ook de zij-ingang naar het terrein via een nieuwe brug over de gracht is nieuw. Veranderingen Enkele veranderingen wil ik hier noemen. Wat meteen opvalt, als je via de koestal binnen komt, is dat een aantal deuren vervangen is door nieuwe brede, gladde deuren. Glazen doorkijkjes maken dat je vanuit het voorhuis tot aan het einde van de stal kunt kijken. In de hals van de boerderij is een muur weggebroken en vervangen door stutten. In de melkkelder is het houten plafond gesloopt, alleen de balken zijn, doorgezaagd en verhoogd, nog aanwezig. De wijzigingen in de grote schuur zijn het meest ingrijpend. Door het plaatsen van twee tussenmuren zijn hierin een eetzaal en een grote keuken gebouwd. In het overige deel van de grote schuur is een enorme bak van gevlin derd (geschuurd) beton geplaatst zodat een multifunctionele zaal is gecreëerd, bestemd voor grote bijeenkomsten en voorstellingen; geluids- en belichtingsapparatuur is aanwezig; een surrealistische effect ontstaat door het contrast met de duidelijk zichtbare constructie van de gebinten en het hoge dak van de schuur. Behouden is de mooi gevormde beddenwand met een buffetkast in de 'lounge' in het voor huis. Deze is bij de restauratie in de jaren '80 vervaardigd naar een voorbeeld uit de omge ving, evenals de houten schouw in deze ruimte. In de hals van de boerderij staat een bijzondere zandstenen schouw; ook in de voorkamer staat een dergelijke schouw met het jaartal 1597, afkomstig van de boerderij Groot Maarslag in Mensingeweer. De kleine schuur is nog intact. Duidelijk is dat het interieur van deze histo risch belangrijke boerderij ingrijpend veran derd is en dat de horecabestemming hier een belangrijk stempel op heeft gedrukt. De oorspronkelijke indeling van de boerderij is echter nog aanwezig en belangrijke onderdelen van het interieur zijn bewaard gebleven. Jammer dat de protesten tegen de verbouwing kwamen toen het te laat was. In een eerder stadium had Heemschut misschien nog enige invloed kunnen uitoefenen op de plannen. T. Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 46