Woningbouw bedreigt historische tuin buitenhuis Daelwyck GerardJoost Esser Direct gelegen aan de Vecht, aan Burgemeester Norbruislaan 17 in de Utrechtse wijk Zuilen, staat het voormalig patriciërshuis Daelwyck. Bij toeval kreeg de Stichting Zuilen en Vecht informatie in handen, waaruit bleek, dat de gemeente Utrecht verregaande bouwplannen heeft in het linkergedeelte van de tuin. juni 2001 Heemschut 41 Het huis is rond 1840 gebouwd in opdracht van de familie Plomp en staat nu beter bekend als het 'voormalig gemeentehuis Zuilen.' Vanaf de straat is het huis niet direct te zien, maar eenmaal onder de poort door is het direct zichtbaar en te bereiken via een parkje, over wat eens een mooie laan was met paardekastanjes. In het parkje, direct achter de poort, staat een onooglijk gebouwtje dat in 1930 door de gemeente Zuilen is gebouwd. Het rechthoekige witte huis dat daar schuin achter staat, nu diep verscholen tussen het groen, deed ooit dienst als koetshuis voor Daelwyck. Ook hier omheen ligt een, voor stadse begrippen, behoorlijk stuk grond. Beide stukken grond, van het oude koetshuis en van Daelwijck zelf, behoorden oorspronkelijk tot de tuin van het eerste Daelwyck. De bouwplannen voor de tuin betekenen dat een voor Zuilen mooie historische plaats wordt aangetast door nieuwbouw. Daarom heeft de stichting besloten tot onderzoek naar de geschiedkundige waarde van het terrein. Met de hulp en kennis van de Vereniging Oud- Utrecht en het Oudheidkundig Genootschap Niftarlake is het gebied bekeken en is de geschiedenis onderzocht op belangrijke feiten. Het bleek niet eenvoudig informatie te verza melen. Een simpel bezoekje aan het Utrechtse Archief was niet voldoende. Maar uiteindelijk is er toch een vrij nauwkeurig beeld ontstaan van de geschiedenis van dit oude stukje Zuilen. Geschiedenis De naam Daelwyck is veel ouder dan 1840. Achter het huis Daelwyck heeft een van de grootste steen- en pannenfabrieken gestaan uit de Vechtstreek. Meerdere generaties Plomp zijn hiervan eigenaar geweest. In 1910 ging het huis met de steenfabriek over in handen van de Gebroeders Jonker, die er een borstelfabriek in vestigden. Jonker zelf ging in Daelwyck wonen. De voormalige steenfabriek maakte plaats voor een borstelfabriek. Ook de tuin van het huis werd in die tijd veranderd. Zo werden op het terrein een koetshuis en een poort gebouwd. Deze poort was tegelijkertijd een brug, maar de sloot, die om het hele complex heen liep is gedempt. Het meest bijzonder is wel de steen die in de boog van de poort is gemetseld. Deze steen is volgens kenners vroeg 17de eeuws en behoort niet tot het Daelwyck van nu. Op de gevelsteen heeft in de naam Daelwyck de y plaats gemaakt voor een Romeinse II. Dit doet vermoeden dat de naam nog ouder is dan de 17de eeuw. In 1930 kreeg het huis de functie van gemeen tehuis van Zuilen. Uit die tijd dateren ook de vele aanbouwsels en de bouw van het vierkante gebouwtje nummer 19. Nu, anderhalve eeuw na de bouw van Daelwyck, maakt het geheel een verwaarloosde indruk, maar het is de moeite meer dan waard om deze historische plaats weer in oude staat terug te brengen. Veel Zuilenaren en Utrechters hebben een emotionele band met dit oude stukje Zuilen. Hier vonden meer huwelijksvoltrekkingen plaats dan in het stad huis van Utrecht. Onderzoek van de Stichting Ecologisch Advies (STEA) heeft uitgewezen dat Daelwyck boven dien een vlinderparadijs is in de stad. Een kool witje kent iedereen, maar wie heeft er ooit een gehakkelde aurelia of een landkaartje gezien? Dit alles heeft Oud-Utrecht, Niftarlake en STEA doen besluiten onze stichting te steunen in de bescherming van de tuin. En natuurlijk ontbreekt ook Heemschut hier niet in. In samenwerking met deze instellingen en de Zuilense gemeenschap willen wij proberen om deze plaats te bewaren voor later. En zo staan wij sterker om de gemeente op andere gedachten te brengen. Voor meer informatie of als u denkt een bijdrage te kunnen leveren voor een goed alter natief voor de nieuwbouw, stuur een e-mail naar 'stichtingzuilenenvecht@planet.nl Of neem contact op met de provinciale commissie Heemschut Utrecht, Edwin Maes, (030)-2949544. G.J. Esser is bestuurslid van de Stichting Zuilen en Vecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 43