juni 2001 Heemschut machinegebouw, ontijzeringsgebouw, een aantal dienstwoningen en het leveren van aanvullende voorzieningen (buizennet, filters, pompputten en zuigleidingen) in de duinen van Overveen. In de toelichting op de begroting stelt Schotel: 'De inrichting zal voldoende blijken, zelfs wanneer het bevolkingscijfer tot 75.000 zal zijn gestegen, alleen zullen dan de machines langer in werking zijn'. En verderop dat volgens dit ontwerp aangelegd de Haarlemsche duinwaterleiding bij goed beheer zal zijn een van de meest economische waterleidingen in Nederland'. De neorenaissance stijl met elementen als kantelen en natuursteenblokken was in die periode favoriet en is vooral bij de watertoren uitbundig toegepast. De gebouwen werden opgetrokken in rode baksteen met ter versiering oranje baksteen en natuursteen. Kenmerkend zijn ook de boog ramen, vroeger gevuld met glas in lood, en het gebruik van kantelen. Het ontijzeringsgebouw werd helaas in 1968 gesloopt. Boven de huidige entree van het duincentrum bevindt zich een gebeeldhouwde steen met het wapen van Haarlem, afkomstig uit dit gebouw. Het machinegebouw werd menig keer verbouwd en uitgebreid. De karakteristieke koekoek in de nok werd vervangen door daglichten en helaas om financiële en praktische redenen bij de restauratie niet terug gebracht. Het van oorsprong T-vormige gebouw werd rond 1950 uitgebreid met twee kantoorruimten aan weers zijde van de oorspronkelijke entree (nu achter zijde). In de grote hal stonden enorme door stoom aangedreven pompen, waarmee het duinwater werd opgepompt naar zandfilters verderop voor nazuivering. De sokkels van de pompen staan nog als laatste rudimenten in de kelder. Andere pompen, pompten het water vervolgens in het leidingnet en naar de water toren. Over het spoorlijntje, waarvan een restant bij het duincentrum ligt, werden de kolen aangevoerd. Toen in de jaren '50 stoom door stroom werd vervangen, werd de hoge schoorsteen afge broken en eën extra ruimte aangebouwd daar waar zich nu de kinderhoek bevindt. Nog later werd ten behoeve van tekenkamers de tussen- verdieping aangelegd, die bij de restauratie gehandhaafd werd en waar nu de tentoonstel lingsruimte is. De oorspronkelijke gietijzeren draagconstructie, de ijzeren pilaren en consoles zijn weer volop in zicht, evenals het prachtige grenenhouten dak beschot en het restant van de glas-in-loodramen. Het ontwerp voor de verbouwing én restauratie werd geleverd door het architectenduo Maaskant ér Van Velzen, die ook de verbouwing en inrich ting leidden van het machinegebouw van de Amsterdamse Waterleiding tot café-restaurant 'Amsterdam', nabij de Haarlemmerweg. Met moderne, lichte materialen is in Overveen een overzichtelijke en doorzichtige ruimte gecreëerd. De ernaast gelegen oude kantine werd omgetoverd tot een gezellig restaurant, waar aan de wanden oude foto's van het terrein en de verschillende gebouwen hangen. Het topstuk is het prachtige tegeltableau, waarop de oude situatie is afgebeeld. Trappenhuis gesloopt De entree is verplaatst en kreeg als tochtportaal een nieuwe tunnelvormige aanbouw. Een gekasseid pad tussen twee aarden wallen leidt naar de nieuwe opvallende entree. Bekijkt men oude foto's van het gebouw, dan is duidelijk dat met het oog op de te verwachten grote bezoekersaantallen het gebouw om een betere routing vraagt. Bij de restauratie is daarom het indrukwekkende oorspronkelijke grenenhouten trappenhuis, met siermetselwerk en geglazuurde tegels, gesloopt en vervangen door een moderne variant. Temeer omdat er aan de andere kant van het gebouw ten behoeve van minder validen een lift is aangelegd, vragen wij ons af of bijvoorbeeld niet een tweede trap naast deze lift het oude trappenhuis voor sloop Het oude trappenhuis dat helaas moest wijken had kunnen behoeden. voor een moderne variant. Foto C.H. Rutte. Bezorgdheid De watertoren is enkele jaren geleden buiten gebruik gesteld. Dit geeft aanleiding tot grote ongerustheid. Kapers zijn - zelfs met verbouw tekeningen in de hand - op de kust om de water toren te kopen. De toren heeft met de overige gebouwen een grote ensemble waarde die gewaarborgd moet worden. Als tentoonstel lingsruimte en uitkijkpost kan de toren een nieuwe functie binnen het nationaal park krijgen. Het enorme zogenaamde Intze reservoir van geklonken plaatstaal, meteen diameter van 15 en een inhoud van 1200 m3, is nog intact. Dat voor dit Rijksmonument een nieuwe functie gevonden moet worden, staat bui ten kijf en dat aan ex- en interieur zo min mogelijk moet worden veranderd ook. Voor het behoud van de watertoren zou het raadzaam zijn de dennen in de directe omgeving van de toren zo snel mogelijk te kappen. Vocht in de muren is slecht voor het gebouw en de toren vangt op dit moment te weinig zon en wind - dennen zijn immers nooit kaal - en de toren kan onvoldoende drogen. Kijk naar de oude foto's, hoe mooi is de toren, vrij van bomen en hoog torenend in het duinlandschap. De kapvergunning is helaas opgeschort totdat er een totaal herinrichtingsplan voor het terrein op tafel ligt. Achter het duincentrum ligt nog een aantal rijksmonumenten, zoals het voorfiltergebouw uit 1933 in de stijl van de Amsterdamse school. Breekt men het ervoor geleden nieuwste filter gebouw af, dan pas komt dit gebouw met zijn bronzen ramen volop tot z'n recht. Ook voor het grote ronde reinwater- en zand- filter van Schotel met een diameter van 65 meter zal in de nabije toekomst een nieuwe bestemming gevonden moeten worden. Om hygiënische redenen werd het in 1948 overdekt en is het nu nagenoeg aan het oog onttrokken. Gezien de foto's uit de bouwtijd moet het bouw werk een prachtig staaltje van metselkunst zijn. Het geslaagde hergebruik van het pompgebouw is een goed begin en belooft veel goeds voor de herinrichting van de overige gebouwen. Hierbij zal de verkeersdrukte tot een minimum beperkt moeten blijven. Ondersteuning op allerlei gebied zal deN.V. PWN Waterleiding bedrijf Noord-Holland dan ook nodig hebben, om al deze voorbeelden van de geschiedenis van de drinkwatervoorziening te behouden. Informatie De Zandwaaier ligt aan de zuidzijde van de Zeeweg in Overveen (parkeren aan de noord zijde). Voor wandelaars en fietsers ook bereik baar via de Tetterodeweg en vanaf het natuur gebied Middenduin. Project: De Zandwaaier, duincentrum van Nationaal Park Zuid Kennemerland. In opdracht van: N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Architecten: Maaskant Van Velzen, Amsterdam. Aannemer: Heddes Bouw BV, Hoorn. Met dank aan de heer C.H. Rutte, voorlichter N.V. PWN, en kenner bij uitstek van de geschi edenis, de gebouwen en het terrein van het waterleidingbedrijf. 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 41