De zandwaaier Anne-Marie ten Cate Van pompgebouw tot duincentrum In Overveen, gemeente Bloemendaal, werd een oud machinegebouw van het waterleidingbedrijf Noord-Holland verbouwd tot duincentrum van het Nationaal Park Zuid- Kennemerland. Een prachtig voorbeeld van hergebruik. Het gebouwtje is goed bereikbaar en vormt het hart van het langgerekte natuurgebied, het nationaal park. In De Zandwaaier bruist het van leven. Oud-commissaris van de Koningin en voorzitter van het overlegorgaan Nationaal Park, Roel de Wit, is een van de drijvende krachten achter dit initiatief. In De Zandwaaier vindt men infor matie, tentoonstellingen en diorama's. Vanuit het duincentrum worden bovendien allerlei educatieve activiteiten en excursies georgani seerd. In het nationaal park zijn de samenwerkende partners, de N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland, Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmonumenten, de gemeenten Bloemendaal, Haarlem, Velsen en Zandvoort, de provincie Noord-Holland en het Rijk. Het Nationaal Park Zuid-Kennemerland is een vrijwillige coöperatie gericht op natuurbehoud- en ontwikkeling, voorlichting en educatie, wetenschappelijk onderzoek en natuurgerichte recreatie. De educatieve en voorlichtingsactiviteiten vallen onder de verantwoordelijkheid van Vereniging voor Natuur en Milieueducatie (IVN). In duincentrum De Zandwaaier wordt het educatief programma door het IVN tezamen met de educatoren van de terrein beheerders ontwikkeld en uitgevoerd. Daarvoor beschikt het Nationaal Park Zuid- Kennemerland over een zeer hechte groep vrijwilligers die samen met boswachters het gevarieerde publiek zo goed mogelijk bedienen. Het nationaal park bestaat inmiddels vijfjaar en het herstelplan voor de duinen, noodzakelijk na het drastisch minderen van de waterwinning, vordert. Door de fusie van het Waterleiding bedrijf Zuid-Kennemerland met dat van Noord-Holland kwam het oude pompgebouw Het terrein van de Haarlemse waterleiding bij de opening in 1898. Links het oude j pompgebouw en rechts de directeursvilla, eveneens naar ontwerp van Schotel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 39