Kasteel Kronenburg in Castricum Jan-Derk Gerritsen Het eerste provinciaal archeologisch monument Hans van Weenen ging vaak vissen in de sloot in de buurtschap Oosterbuurt bij Castricum. Hij wist toen nog niet dat ook de Romeinen dezelfde route als hij gebruikten om over de Breedeweg of de Doodweg bij die Oosterbuurt te komen. Laat staan, dat hij zich ervan bewust was te vissen in vermoedelijk een zijtak van de Rijn, die als Oer-IJ langs de strandwal van Castricum uiteindelijk bij Egmond de Noordzee bereikte. 32 Heemschut juni 2001 Schilderij van de ruïne van Kronenburg uit 1640 door R. Roghman. Hij viste daar nietsvermoedend in helder water, dat later niets meer of minder bleek te zijn dan een deel van een gracht rond een strategisch gelegen opgeworpen hoogte of Castellum. Totdat hij scherven van potten of borden uit de grond zag steken, die bij nader wetenschappelijk onderzoek inderdaad uit de eerste of tweede eeuw na Christus stamden. Sindsdien viste hij als amateur in, als gevolg van zijn gegraaf, steeds troebeler wordend archeologisch water en onderzocht de grond onder en rond het water. Nu dertig jaar verder is hij hoogleraar in duurzame ontwikkeling en niet in archeologie. Die laatste hobby blijft een hobby en dus een spannend jongensboek. Nog steeds en met succes want binnenkort wordt zijn visstek het eerste provinciale archeologische monument van ons land. Hoe een hobby uit de hand liep Met zijn gevonden scherven ging de jonge Hans naar professionele archeologen, die daardoor ook het etymologisch verband tussen de Romeinse benaming Castra (vesting of kasteel) en Castricum meer in beeld kregen. Zelfs een munt met de beeltenis van Keizer Vespasianus 69 n. Chr.) kwam boven de grond. Ondanks de wetenschap gaapt er tussen die tijd en de 11de eeuw een onbeschreven en niet te achter halen historie over de bewoning van de Ooster buurt. Het vermoeden bestaat, dat vermeldingen van een Huis te Castricum dezelfde lokatie betreffen als het later geboekstaafde Kasteel Cronenburgh. Op de fundamenten van dat verwoeste 'Huis' (niet meer dan een versterkt huis van houtzal in de tweede helft van de 13 de eeuw Kronenburg zijn opgetrokken net als vele andere in die buurt. Zo heeft Willem II om zich de West- Friezen van het lijf te houden ook de kastelen Haerlem (bij kasteel Assumburg in Heemskerk) Marquette in Heemskerk, Egmond en Kronen burg laten bouwen. Bij de Hoekse en Kabel jauwse twisten hebben de Kabeljauwen de overwinning luister bijgezet door heel wat van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 34