30 Heemschut juni 2001 Molens Wie langs de Dommel fietst kan en mag de vele molens niet missen. Uit onderzoek blijkt dat er in het stroomgebied tussen Valkenswaard en We fietsen via de Soeterbeekseweg naar het noorden. Prachtig is de overgang van de droge en hoger gelegen zandgronden naar de meer vochtige Dommelvallei. Het zand met haar akkers en de klei met haar weilanden wisselen elkaar af. De randen van het dal zijn afwisselend besloten door bossen en bebouwing. We naderen de dorpskom van het uit de twaalfde eeuw daterende Nederwetten. De neogotische Lambertuskerk is in 1894 gebouwd ter vervan ging van de oude parochiekerk die aan de Dommel stond. Als we het dorp uit rijden zien we aan de linkerzijde uit het niets een eenzame toren aan de Dommel staan. Veel hengsten grazen rond deze onder monumentenzorg vallende toren. De historische wortels van de toren gaan terug naar de parochiekerk die hier in 1250 door de priorij van Hooidonk werd gesticht. De toren maakte deel uit van de 15de-eeuwse parochiekerk van Nederwetten. Van 1756-1792 deed zij dienst als raadhuis. In 1898 werd de kerk afgebroken en de restanten werden in de grond begraven. Tot 1920 deed dit monument nog dienst als luidtoren. Deze functie zou door het afbreken van de spits in 1938 verloren gaan. Het zijn tekens in het landschap. Zonder de Dommel had de toren er op deze plaats nooit gestaan. Kloosterlingen Aannemelijk is dat de molen rond 1300 door kloosterlingen is gebouwd. De restanten van het onmiddellijk nabij gelegen vrouwenkloos ter dateren uit deze tijd. Bijzonder is dat het klooster als 'opvangcentrum' bestemd was voor gehandicapten van adellijke afkomst. Tijdens de tachtigjarige oorlog (1568-1648) werden zowel het vrouwenklooster als de molen in brand gestoken. Dit gebeurde door rondtrekkende benden. Later werd er op de restanten een nieuwe molen gebouwd. Het is een idyllisch plekje waar velen van genieten. We fietsen door en bereiken aan de oostzijde van de Dommel het mooie kerkdorp Breugel. Het vormt al sinds de Franse tijd samen met 's Hertogenbosch zeker 40 molens hebben gestaan. Het ging hierbij om koren-, schors-, olie en volmolens. Veel van deze molens waren zogenaamde dwangmolens. Dat betekent dat de boeren verplicht waren om hun koren te laten malen en hun wol te laten vollen. Mede door het enorme verval was de Dommel bij uitstek de plaats om watermolens te bouwen. Momenteel telt de Dommel vanaf België nog 18 molens. Het zijn allemaa I stuk voor stuk juweeltjes met ieder zijn eigen bijzondere geschiedenis. Alle molens vallen terecht onder monumentenzorg. We rijden richting Breugel en gaan naar de monumentale watermolen in het buurtschap Hooidonk. Het is stil als we aan de oksels van de Dommel oog in oog staan met de Hooidonkse watermolen. teruggekomen. Op verschillende plaatsen wordt de oude situatie hersteld. Partijen Dat waakzaamheid is geboden is ook de mening van de Stuurgroep Dommeldal waar de betrok ken gemeenten en organisaties in participeren. Verschillende partijen hebben belang bij het Dommeldal. Voorbeelden zijn de provincie, gemeenten en het Waterschap De Dommel. Belangrijke eigenaren zijn de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, Het Brabants Landschap en Staatsbosbeheer. Verder worden verschillende dilemma's gevoed door belangen van agrariërs, de recreatieve sector en de pleit bezorgers van cultuurbehoud. Alles wordt in het werk gesteld om deze belangen op één lijn te krijgen. Dat dit met veel inzet mogelijk is, blijkt uit een aantal plannen. Een voorbeeld is, het recente inrichtingsplan van de Dommel van de gemeente St. Michielsgestel. Hetzelfde geldt voor het Bestemmingsplan Dommeldal van de Gemeente Son en Breugel. Dit plan werd in 1998 door de Provincie Noord- Brabant goedgekeurd. Op de fiets Het Dommeldal kan het beste per kano, te voet of met de fiets worden verkend. Zélf maakten we een fietstocht tussen Eindhoven en 's Hertogenbosch. Het vertrekpunt is de brug over de Dommel bij het landgoed Soeterbeek. De Dommel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 32