Cultuurhistorie in mooi Brabants Dommeldal Hans van Eeden Waakzaamheid geboden bij behoud vitale longader In het Dommeldal is de cultuurhistorie zichtbaar in het landschap aanwezig. Wie een bezoek brengt aan het Dommeldal zal verrast zijn. Betrokkenen dienen waakzaam te zijn, want dit kwetsbare gebied verdient in z'n totaliteit bescherming. MAAS Rul of Kleine Dommel Keersop DOMMEL juni 2001 Heemschut 29 De Dommel is een laaglandbeek die ontspringt op het Kempische plateau in België. Gevoed door regenwater dat vanuit de talloze zijstroompjes samenkomt, zwelt de Dommel aan tot een fraai kronkelend landschappelijk lint. Vanuit het Belgische Peer, ten zuiden van Valkenswaard, vervolgt het zijn weg onder langs Eindhoven naar 's Hertogenbosch. Daar stroomt deze vitale longader van Brabant via de Binnendieze naar de Maas. Het verval van ongeveer 70 meter is enorm te noemen. Daarmee stroomt het water van de Dommel sneller dan dat van de Maas. Kenmerkend voor het hele Dommeldal is het populierenlandschap dat rond 1750 is ontstaan. Op de grenzen van de velden werden populie ren geplant. Men verdeelde zelfs de velden in stroken om zo meer rijen bomen te kunnen planten. De populieren werden later weer verwerkt tot klompen. Nu de afzetmogelijk heden van klompen uitermate beperkt zijn, heeft dit invloed op het populierenlandschap. Nota Belvedere Een deel van het Dommeldal is in de landelijke nota Belvedere als een belangrijk cultuur historisch gebied aangegeven. 'Belvedere' staat in het Italiaans voor 'mooi uitzicht'. Deze nota is in 1999 in het kader van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening uitge bracht. Het behoud van het landschappelijk cultuurhistorisch erfgoed is een vitaal thema uit deze nota. Wat het dal of de vallei betreft, gaat het om het gebied tussen Eindhoven en 's Hertogenbosch. Stroomafwaarts kiest de beek een noordweste lijke gerichte loop om bij Boxtel weer in noor delijke richting bij te draaien. De Dommel volgt al sinds eeuwen een meanderende weg. In het verleden is de Dommel op bepaalde plaatsen gekanaliseerd. Daar is men nu van s-HERTOGENBOSCH Boxtel Uempde Son en Breugel St.-Oedenrode I Nederwetten EINDHOVEN Neerpelt Lommei Overpelt Kleine-B rogel Eksel Peer Donderslagse Helde Helchteren Meeuwen Waalre Dommelen Valkenswaard Stroompje, dat naar de Dommel stroomt. Foto's Hans van Eeden. Kaartje uit: De Dommel en haar watermolens.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 31