hagf) M O Tras altijd troef! i( 8 S&/È' Restauratie- Renovatie? Natuurlijk Tras. arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-5481581 Tfient- 28 Heemschut juni 2001 onduidelijk op basis waarvan deze driedeling is gemaakt. Het NCM wijst op het gevaar van gebiedsinfla- tie. Teveel categorieën gebieden naast elkaar roept vraagtekens op. Wat zijn de essentiële verschillen tussen de gebieden? Wat gebeurt er indien overlap plaatsvindt? Hoe zijn verschil lende stimuleringsregelingen inzetbaar? Het NCM pleit ervoor om het aantal regelingen dat betrekking heeft op landschap, natuur en cultuurhistorie zoveel mogelijk te combineren of op zijn minst op elkaar af te stemmen. Steden, dorpen en contouren Een van de peilers van de Vijfde Nota is het contourenbeleid. Het NCM stelt dat bij het trekken van rode contouren de stedelijke en landschappelijke ontwikkeling een belangrijk uitgangspunt moet zijn. De overgang van stad naar platteland is cultuurhistorisch van groot belang. Aan het trekken van contouren zal daar om een gedegen historische analyse ten grond slag moeten liggen. Een dergelijke analyse moet in de PKJB als een plicht worden opgenomen. Intensiveren, combineren, ransformeren Het NCM pleit er voor om, indachtig de nota Belvedere, intensiverentransformeren en combi neren altijd vooraf te laten gaan door historisch onderzoek. Speciale aandacht vraagt het NCM voor: a. Molens. Molens hebben wind nodig om te kunnen draaien en malen. Dit betekent dat het bouwen in de omgeving van molens specifieke voorwaarden kent. Hiertoe is het begrip molen biotoop geïntroduceerd. Naast de windvang vormt de landschappelijke setting een belangrijk onderdeel van de molenbiotoop. b. Buitenplaatsen en oude landgoederen. De landschappelijke ligging, de eenheid tussen gebouw, tuin, park en landerijen en zaken als zichtlijnen, moeten bij ruimtelijke ontwikkelin gen uitgangspunt zijn. c. De landschappelijke situering van historische boerderijen. Boerderijen en hun erven vormen een onlosmakelijk onderdeel van het landelijk gebied en zijn functioneel vervlochten met het omringende land. Functieverandering Het NCM pleit ervoor om functieverandering niet alleen voor rijks-, provinciale- en gemeen telijke monumenten mogelijk te maken maar voor historisch waardevolle gebouwen in het algemeen. Veel historische boerderijen en beeldbepalende gemalen staan immers niet op een monumentenlijst. Kennis- en adviesinfrastructuur Het NCM acht een versnelde opbouw van een geïntegreerde kennis- en adviesinfrastructuur inzake de cultuurhistorie van essentieel belang voor het welslagen van een beleid dat is gericht op de verbetering van de ruimtelijke kwaliteit. Een stuurgroep bestaande uit vertegenwoor digers van de ministeries van VROM, LNV en OC&W, samen met die van de belang rijkste monumentenorganisaties zou de contouren van een dergelijke structuur moeten bepalen. Europese Conventie voor het Landschap Het NCM pleit ervoor dat Nederland op korte termijn de in november 2000 van kracht gewor den European Landscape Convention onderte kent. Gezien de inspanningen op het gebied van landschap van de rijksoverheid, ligt dit voor de hand. Stichting Nationaal Contact Monumenten Red. wwa.stichtingncm. nl O? tS"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 30