Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate juni 2001 Heemschut 23 Zoals U in onderstaande boeken rubriek kunt lezen moeten we er dit jaar vooral op uit. Ter gelegen heid van het jaar van bet interieur en de nationale dag van de archi tectuur worden er tal van evene menten georganiseerd. Informatie kunt U inwinnen bij WV's en architectuurcentra. Hieronder vast wat leesvoer ter voorbereiding. Thuis In Rotterdam wordt dit jaar veel gevierd: 100-jaar Woningwet, Culturele Hoofdstad en Rotter dam Thuisstad. Dit laatste onder deel bestaat uit drie delen, te weten '6,5 miljoen woningen', 'Van Pendrecht totPendrecht' en het programma 'Thuis in Rotterdam'. Ter gelegenheid van deze mani festatie verschenen bij Uitgeverij 010 twee uitgaven. 'Thuis in Rotterdam; een gids langs 24 Rotterdamse woonhuizenverscheen onder redactie van Paul Groenen dijk. In dit boekje worden de 'tijdelijke' museumwoningen uit verschillende bouwperioden die van 11 april tot 23 september te bezoeken zijn in het kort beschre ven. Het zijn woningen, flats, appartementen en woningen in allerlei wijken van eind 1900 tot vandaag de dag. Van een alkoofwoning tot de kubuswoning van Piet Blom en de nieuwbouw Het Oberservatoriuni in Nieuw-Terbregge, waar werd geëxperimenteerd met energie zuinig en duurzame bouwen. Voorzien van foto's, kaarten, een meer algemene beschrijving over de buurt of wijk worden de 24 voorbeelden beschreven. Met dit boekje in de hand maakt men een keuze welke woningen te bezoeken en zet vervolgens een wandel- of fietsroute uit. Passe-partouts zijn op verschillende punten te koop voor 10,- De tekst is ook in het Engels (verkort). Rotterdam, Uitgeverij 010,127p. ISBN 90 64504261. Prijs f 15,- Woningwet Ter gelegenheid van 100 jaar Woningwet verscheen tegelijk ertijd met een tentoonstelling in gebouw Las Palmas, Kop van Zuid (tot 23 september) de uitgave '6,5 miljoen woningen; 100 jaar woning wet en wooncultuur in Nederland onder redactie van Noud de Vreeze. Hierin staat een overzicht van 100 jaar bouwen en wonen. Geen wet heeft zoveel invloed gehad op de dagelijkse omgeving van de Nederlander, niet alleen op het woongenot, maar ook op de inrichting van de woonomgeving. Helaas is de lay-out van het boek zeer onrustig. En het is bijvoor beeld jammer dat de volledig opgenomen tekst van de Woningwet d.d.10 juli 1901) na het laatste kamerdebat te klein is afgedrukt zodat men de aanteke ningen net niet kan lezen. Heeft men zich daar eenmaal overheen gezet, dan wordt in een 13-tal uiterst leesbare hoofdstuk ken de ontwikkeling van de Woningwet beschreven en biedt het boek een schat aan (histori sche) informatie. Rotterdam, Uitgeverij 010, 2000. 175p.ISBN90 6450425 3 Prijs f29,95. (Vervolg van pag. 22) Open Monumentendag sium over herkenning, behoud en gebruik van historische interieurs. De lezers van Heemschut zal deze al deze aandacht voor interieurs in dit Jaar van het Interieur zeker niet ontgaan zijn. De redactie besteedt er veel aandacht aan. Voor locale programma's tijdens de Open Monumentendagen kan men bellen naar 02 0-42 2 2118 of kan men tergt op de site www.openmonumentendag.nl. Nieuw lid redactieraad De heer B.J.M. Duimel, die onlangs terugtrad als algemeen directeur van de Bond Heemschut is als lid van de redactieraad - adviesorgaan van bestuur en redactie - opgevolgd door de nieuwe algemeen directeur H.J. Derksen. Redactie en redac tieraad danken Bernard Duimel voor zijn inzet de afgelopen jaren. Op stap in Hilversum Vorig jaar werd door het Dudok Centrum het boekje 'Architectuur in Hilversum; bouwkunst uit de twintigste eeuw in kaart gebracht' uitgegeven. Gemeentearchitect Dudok heeft enorm het stempel gedrukt op het bouwen in Hilversum. Dat er naast hem een keur aan architecten in de omroep- stad werkzaam is geweest toont dit boekje, dat verscheen onder redac tie van Suzanne Mulder. Chrono logisch wordt er een zestigtal gebouwen beschreven uit de periode 190.1 tot 2000. De auteurs leggen afwisselend de nadruk op de vormgeving van de gebouwen, de stedenbouwkundige situering, de inpassing in het oeuvre van de architect en op de functies van de bijzondere bouwwerken. Aan de hand van een bijgeleverde kaart kan men de route uitstippelen. Hilversum, Dudok Centrum, 2000. 72 p. ISBN90 901398 8. Prijs f 14,95. Groen Dit jaar verscheen 'Monumentaal groen in Hilversum; met rondwande ling langs groen-oases van Hilversum' dat werd samengesteld door Liliane Taudin Chabot. Allereerst wordt de route beknopt beschreven die leidt door het villa park Boomberg en begint en eindigt bij de Kerkbrink. Hierin treft men snelle algemene infor matie. Voorts wordt uitgebreid een cultuur- en natuurhistorische toelichting per locatie gegeven. De wandeling kan men zo lang maken als men wil, want onder weg zijn de Oude Haven, het Pinetum Blijdenstein, de botani sche Dr. Costerustuin, de oude begraafplaats en het Coversbos met de Bijenschans te bezoeken. Het boekje bevat een kaart met de wandelroute en vele oude en recente foto's van bezienswaardig heden onderweg. Het verdient aanbeveling het tweede deel van te voren te lezen opdat men goed voorbereid aan de wandeling begint. Hilversum Verloren, 2001. 138p. ISBN90 6550191 6. Prijs f25,- Bij de VWin Hilversum, tel (023) 624 17 15, bij mevrouw Riet Vos of Miriam Daams is informatie te krijgen over de activiteiten die er tot en met september zijn rondom het thema HilversumsMonumentaal Groen Leeft!. Voorts zijn er op de Dag van de Architectuur, 1 juli aanstaande, gezamenlijke activiteiten georga niseerd. Mevrouw Taudin Chabot houdt een lezing en begeleidt een rondwandelingen het Dudok centrum organiseert allerlei archi tectuur evenementen. Informatie kan men inwinnen bij Pieter Rings van het Dudok centrum, telefoon (035) 629 22 62. Bouwhistorie Vorig jaar verschenen bij uitge verij Matrijs twee boeken over bouwhistorie. 'De onderste steen boven; 25jaar bouwhistorisch onder zoek in 's-Hertogenboschwerd samengesteld door Hans Willems, Gabri van Tussenbroek, Rob Gruben en Ronald Glaudemam. 's-Hertogen- bosch stelde in 1975 als eerste stad in Nederland een bouwhistoricus aan in de persoon vanAcl van Drunen. Hiermee werd de eerste aanzet gegeven tot de afdeling Bouwhistorie, Archeologie en Monumenten (BAM), die uit groeide tot een nationaal toonaan gevend bedrijf, dat inmiddels internationale bekendheid geniet. Deze jubileumbundel bevat 25 bij dragen van personen die in welke vorm dan ook betrokken zijn geweest bij de BAM. Misschien is deze uitgave nog wel meer een eerbetoon aan Van Drunen, die verantwoordelijk is voor de bekend heid en het welslagen van de BAM en de 'Bossche School', lang de enige bouwhistorische opleiding van Nederland. De bijdragen zijn kort, gevarieerd en rijk geïllus treerd, naar men hoopt om een breder pubhek te bereiken. Steden zijn veel middeleeuwser dan dat wij voor 2 5 jaar vermoeden - achter menig gevel zit een ware historische schat- en dat is de grote verdienste van de bouwhistorie geweest. Utrecht, Matrijs,2000. ISBN 90 5345168 4 Prijs f49,95.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 25