Dik van Leeuwen overleden juni 2001 Heemschut 21 van enkele beeldbepalende panden langs het Spaarne, die samen met Spaarnhout en het erbij beho rende - voor drie ton gerestau reerde theehuis - een eenheid vormen. Merkwaardig is verder, dat zo'n plan niet beschouwd wordt in het kader van het Spaarneoever-plan, dat in voorbereiding is. Jan-Derk Gerritsen, PR-medewer- ker Heemschut Noord-Holland. ZEELAND Kanjersubsidies voor Zeeuwse monumenten. Staatssecretaris R. van der Ploeg kende kanjersubsidies toe aan zes belangrijke Zeeuwse monumenten, waaronder het Badpaviljoen in Domburg. Voor de restauratie van dit in zeer slechte staat verkerende monument wordt een subsidie van 1,8 miljoen gulden uitgetrokken. De Vlissingse Oranjemolen op de Groene Boulevard krijgt 1 miljoen, er gaat 3,2 miljoen naar het herstel van de Goese kaden, een zelfde bedrag is bestemd voor de Hervormde kerk in Kapelle. De Hervormde kerk in het stadje Tholen krijgt 1,8 miljoen en tenslotte wordt 2,7 miljoen geïn vesteerd in de vestingwerken van Hulst.Van het verval van het Domburgse Badpaviljoen heeft 'Heemschut' al enkele malen melding gemaakt. Er ligt nu een restauratieplan gereed waarvan de verwezenlijking ruim 8 miljoen gulden vergt. De eigenaar, projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, wil de restauratie starten zodra de planologische procedures zijn afgehandeld. Middelburg sloopt langs de spoorlijn Middelburg wil een nieuwe invul ling geven aan de smalle strook grond tussen de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal en het Kanaal door Walcheren. Er moet ruimte komen voor nieuwe kan toren, waaronder een nieuw waterschaps- en een nieuw Stadskantoor. Ook komen er een nieuw busstation en een fietstun- nel onder de spoorlijn. De beno digde ruimte wordt onder andere gevonden door het slopen van een drietal monumenten, een gietijze ren hoge brug over de spoorlijn, een seinhuisje en tenslotte een voormalige goederenloods met laad- en losplatform die nu in gebruik is als dansschool. Tegen deze laatste sloop heeft ook Heemschut bezwaar gemaakt. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft de gemeente geadviseerd geen sloop vergunning af te geven, maar de gemeente heeft dat advies naast zich neergelegd. De Rijksdienst acht verplaatsing van het uit 1870 stammende gebouw richting NS- station goed mogelijk. De gemeente ziet dit echter niet als een oplossing en zal vrijwel zeker tot sloop overgaan. De gietijzeren hoge brug is inmiddels afgebro ken. Hij zal worden gerestaureerd en op een andere plaats in de nabijheid weer worden opge bouwd. Het seinhuisje tenslotte is in zijn geheel verplaatst naar het terrein van de Stoomtrein Goes- Borsele, waar in de toekomst een klein spoorwegmuseum zal worden gesticht. De gemeente Middelburg zal ook waardevolle onderdelen die vrij komen bij de sloop van de goederenloods aan de Stichting Stoomtrein Goes- Borsele ter beschikking stellen voor dit doel. Contouren terrein buitenplaats Ravenstein Grijpskerke Even buiten het Zeeuwse dorp Grijpskerke lag eens de buitenplaats Ravenstein, vermoedelijk ooit eigendom van Anna van Bourgondië. In het terrein ligt nog de oude oprijlaan, die leidt naar de boerderij Ravenstein en kunnen de contou ren in de perceelgrenzen worden waargenomen van de voormalige buitenplaats. Heemschut Zeeland vindt het nog aanwezige reliëf en de parcellering van grote histori sche waarde. Juist dit soort elementen, die als het ware de geschiedenis van Zeeland tastbaar maken, zijn alleszins de moeite van het behouden waard. Daarom vraagt de commissie Zeeland om bij de in uitvoering zijnde ruilver kaveling Walcheren dit soort historisch belangrijke terreinele menten te ontzien. Eind april is vrij plotseling op 74-jarige leeftijd ons bestuurslid drs. Dik van Leeuwen overleden. Dik, zoals we hem noemden, heeft liefst 20 jaar deel uit gemaakt van het Bestuur van de Bond Heemschut, waarvan 18 jaar als lid en vice-voorzitter van het Dagelijks Bestuur. Hij was een bevlogen monumen tenbeschermer, die zich als bestuurslid vooral interesseerde voor de concrete acties van Heem schut. Ook voelde hij zich sterk betrokken bij het restauratievak, de financiële mogelijkheden daar voor en de historische geografie. Hij kwam in aanraking met Heemschut, toen hij samen met Heemschut-bestuurslid De Zwaan zich midden jaren '70 in een actie comité inzette voor behoud van het geboortehuis van Herman Gorter in Wormerveer, dat met sloop werd bedreigd. De actie slaagde en het huis werd gerenoveerd. Hierop vroeg De Zwaan hem het Bestuur van Heemschut te gaan versterken. Eerst als AB-lid en al snel, rond 1980, als DB-lid. Kort daarop werd hij vice-voorzitter, wat hij tot 1998 zou blijven, toen hij voor zijn vele verdiensten de Ton Koot-penning, het ereteken van Heemschut, ontving. Daarna trad hij al gauw weer toe als lid van hetAB. Van Leeuwen is regelmatig als fungerend voorzitter van Heemschut opgetreden onder andere in de periode na het vertrek van oud-voorzitter Hamm in 1986. Dik van Leeuwen leest sam.en met CvdK van Friesland Hans Wiegel de Friesland-special van Heemschut uit 1991, die hij zojuist heeft 'uitgereikt aan Wiegel. Dik maakte zich de laatste jaren sterk voor de oprichting van één grote particuliere landelijke monu- mentenorganisatie. Heemschut zou daarin moeten opgaan en hij was zelfs bereid daarvoor de naam Heemschut in te leveren, wat niet iedereen hem in dank afnam. Uiteindelijk kwam die ene organi satie er toch maar dan met behoud van de naam Heemschut. Dik was behalve in Heemschut als bestuurslid ook actief in enkele monumentenorganisaties in de Zaanstreek, waar hij woonde. Bovendien was hij lid van de Raad van T oezicht van Menno van Coehoorn, Heemschut-afgevaar digde in het Platform voor Landschap en Cultuurhistorie en lid van het Amsterdam-overleg, waarin Heemschut participeert. Dit laatste deed hij omdat hij weliswaar geen Amsterdammer was, maar zich wel zeer interes seerde voor de architectonische schoonheid van de hoofdstad. Dik was een joviaal man in de omgang en een zeer betrokken monumentenman. Wij zullen hem missen en wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte met het dragen van dit verlies. E.H. van Tuyll, voorzitter Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 23