20 Heemschut juni 2001 Wij achten dit weer een voorbeeld van weinig structureel denken. Er wordt alleen geredeneerd vanuit de verkeersproblematiek en men ziet de oplossing puur vanuit de infrastructuur en komt dan tot louter civiel-technische oplossin gen. Een meer structurele benade ring zou volgens Heemschut Noord-Holland goed denkbaar zijn. Betrek een groter gebied bij de planontwikkeling, waarin ook de natuur en cultuurhistorie worden meegenomen. Een school voorbeeld zou dit moeten zijn van Belvedere-benaderingbehoud van historische boerderijen, land schapsbouw water, groenvoor ziening recreatie, natuur. Verkeersoplossingen zijn zo ook te vinden. Naast ons bezwaar hebben wij tevens een verzoek aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gericht om onze visie bij de beleidsmakers toe te lichten. Toch geen heffingen De Beemster Het waterschap Uitwaterende Sluizen ziet na bezwaar af van de heffingen op vermeende verontreiniging van gasbronnen. In het juni-nummer van ons tijdschrift vorig jaar schre ven wij, bezwaar te maken tegen de heffingen en wellicht daaruit voortvloeiende verdwijning van de gasbronhouders. Het waterschap Uitwaterende Sluizen was van plan deze heffingen in te voeren omdat de veelal nog uit de 17de eeuw daterende en vooral nog in de Beemster aanwezige biogas bronnen het oppervlaktewater aanzienlijk zouden vervuilen. In het desbetreffende artikel toonden wij aan, dat hiervan slechts mini maal sprake was. Er zijn nu nog ongeveer 150 van deze bronnen, die moerasgas opvangen en ze worden nog steeds gebruikt. Ons bezwaar richtte zich behalve tegen de heffingen vooral tegen de bedreiging van wat wij als een essentieel specimen van Noord- Hollands cultureel erfgoed beschouwen. Dat gevaar is dus nu afgewend. Kolhorn Onze strijd tegen de voorgenomen sloop van een stolp boerderij in het beschermde dorpsgezicht van Kolhorn heeft succes gehad. Zoals wij ook al eerder meldden, hadden wij na een lange strijd voor het behoud uiteindelijk onze hoop gevestigd op de N.V. Landelijke Bouwkunst in Noord-Holland. Deze telg van het Historisch Genootschap Oud- West Friesland koopt bedreigde historische panden op met de bedoeling deze door te verkopen aan een persoon of i nstelling, die het pand wil gaan gebruiken of bewonen en bereid is het eventu eel te restaureren, zodat weer een stukje cultureel erfgoed bewaard blijft. Een oud-inwoner van Kolhorn bleek interesse te hebben in de stolp en gaat deze - qua uiterlijk enigszins aangetaste boer derij - zijn oorspronkelijke gezicht weer teruggeven Het bouwplan, waarbij sloop was inbegrepen wordt nu ook gewijzigd, omdat men de stolp met erf toch een ruimtelijke 'setting' wil geven, die daarbij past. Enschedé-complex Haarlem Ook onze voortdurende bezwaren, brieven, adviezen en commentaren op de ontwikkelin gen in het bestemmingsplan de Appelaar alias het Enschedé- complex krijgen steeds meer resultaat. Ons laatste verzet richtte zich vooral tegen het zogenaamde gat in de Damstraat. In deze histori sche straat, die van het Spaarne naar de Grote Markt en de oude Bavokerk loopt staan nog vele prachtige historische panden. Uitgerekend daarin moest een gapend gat worden aangebracht voor de entree van de onder grondse parkeergarage. Met uiter aard alle verkeerstechnische, vooral visueel hinderlijke gevolgen van hekken, borden lichten etc. van dien. Samen met de Historische Vereniging Oud- Haerlem hebben wij voorgesteld, dat men oplossingen in historische buitenlandse steden zou gaan bekijken om naar dat voorbeeld een ingang te ontwerpen, zoveel mogelijk passend bij het historische beeld van de straat. Al eerder heeft de verantwoordelijk wethouder Kroskinsky laten weten, dat het gat in de toekomst geheel zou kunnen verdwijnen. Als de plannen voor de verbetering van de Spaamekade en de verbreding daarvan op termijn worden uitgevoerd, ontstaat de mogelijkheid het verkeer op die plek langs het Spaarne gedeeltelijk ondergronds af te wikkelen. En om na de verbreding van kade en weg, opstelstroken ondergronds over te houden, om onder de Damstraat door, de toegang naar de parkeergarage mogelijk te maken. Bijkomend voordeel is, dat men bovengronds een prachtig plein bij de Waag overhoudt aan het Spaarne. In een laatste bijeen komst met beleidsambtenaren en leden van de projectgroep is ons verzekerd, dat 'geld geen enkele rol mag spelen om in dit histori sche stadsbeeld iets te ontwerpen, dat kwaliteit heeft.' Bovendien zal men ondanks het feit, dat dit dus een voorlopige oplossing kan zijn, daarbij alle kwaliteitscriteria hanteren en ook geld ter beschik king willen stellen om onder gronds reeds nu een aanpassing te maken voor een latere aansluiting naar de Spaarneoever. Daarvoor moeten nog vele verkeersvoor- waarden worden gerealiseerd zoals daar zijn: de problematiek van de busverbindingen, de eventuele komst van een oostelijke randweg en een brug c.q. tunnel over of onder het Spaarne. Met dit in het achterhoofd blijft Heemschut de zaak kritisch volgen maar hebben wij er alle vertrouwen in, dat de kwaliteit die door architect Hubertjan Henket ook van deze voorlopige oplos sing geëist wordt, redelijk gewaar borgd blijkt. Een proeve daarvan ziet u op bijgaande computerani matie. Meer en Berg Velsen en Bloemendaal Bezwaren tegen villabouw in Velserend op de grens van de gemeenten Velsen en Bloemendaal en de uitkomst daarvan zullen duidelijk maken, hoe het precies staat met het begrip stedelijke contouren in dit en het aangrenzende gebied. De provincie heeft bij het ontwerpen van het streekplan Noord-Holland Zuid mede met het oog op de verkoop van het Landgoed Meer en Berg, het terrein van het voor malig Provinciaal Psychiatrisch Ziekenhuis, ook dit naastgelegen gebied in de omschrijving van landschappelijk in stedelijk gewij zigd. Heemschut heeft daar destijds ook al bezwaar tegen aangetekend. Een maximum van 200 woningen en vooral veel herbestemming voor wonen van de diverse daarvoor geschikte nog bestaande gebouwen zou o.i. aanvaardbaar zijn. In de onlangs door de provincie georganiseerde hoorzitting achten de bezwaarma kers, waaronder Heemschut, het daarom van het grootste belang inzage te krijgen in de toen opge stelde verkoopvoorwaarden. Die zijn zeker opgesteld, want de koper zelf beroept zich in verband met de durende onzekerheid ook op de in 1997 met hem gesloten overeenkomst. Ondanks al eerder gestelde vragen daarnaar heeft de provincie deze voorwaarden nog steeds niet vrijgegeven, zodat wij inmiddels overwegen een beroep te doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur. De vraag is of en welke ontbindende voorwaarden gesteld zijn bij het verstrekken van een renteloze lening van 71 miljoen gulden door de provincie aan de koper. In hoeverre kan trouwens de provincie als privaat rechtelijk verkoopster publiek rechtelijke aspecten opnemen in de verkoopvoorwaarden van haar provinciaal eigendom, als de gemeente daardoor wordt beperkt in de uitoefening van haar publiekrechtelijke taak? Dat kan bij de Raad van State straks nog een interessante discussie opleve ren. Plannen langs Spaarne Haarlem De kritiek van Heemschut op het beoogde bouw plan op het terrein van de voor malige Mariastichting, thans Kennemer Ziekenhuis, wordt gedeeld door de Haarlemse gemeenteraad. In plaats van het onrealistische 'gestapelde' park (een twintig verdiepingen hoog appartementengebouw met 'hangende tuinen') koos de raad onlangs voor het bouwplan van Amvest/Bouwfonds, een ontwerp van de voormalige stadsarchitect van Haarlem Thijs Asselbergs. Dat plan komt ook veel meer in de buurt van het beeldkwaliteitsplan, dat voor dit gebied gemaakt is. Jammer is alleen dat het Bouwfondsplan de sloop inhoudt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 22