juni 2001 Heemschut 19 poort, gemeente Bloemendaal als geheel op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. Deze aanvraag is gedaan samen met het Cuypers- genootschap, de Stichting Ons Bloemendaal, de Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg en de Stichting Santpoort. Zoals we al eerder meldden heeft de Provincie Noord-Holland het complex aan een projectontwikke laar verkocht, omdat een behande ling van psychiatrische patiënten niet meer in gesloten inrichtingen plaatsvindt. Noord-Holland is sinds 1850 de enige provincie, die de behandeling, het beheer en de h uisvesting van deze patiënten geheel onder eigen supervisie heeft geplaatst. Maar niet alleen dit is uniek. Ook de architec tonische opzet en de uitwerking op het terrein van het voormalige landgoed Meer en Berg uit de 17de eeuw is nationaal en interna tionaal een unicum. Het oudste gedeelte, het hoofdgebouw, is reeds rijksmonument. De beschrijving daarvan is echter zo summier, dat niet erg duidelijk is, wat nu precies onder de monu mentale noemer valt. De zijvleu gels van het hoofdgebouw, de schoorsteen en de waterpomp zijn niet beschreven, hoewel deze bij de aanwijzingsprocedure begin 1970 wel zijn opgenomen en de provincie daartegen geen bezwaar heeft ingediend. Ook de kapel, de hoofdingang en de portierswoning staan op de rijkslijst. Verder heeft de provincie Noord-Holland de directeurswoning Meerzicht, die net als het hoofdgebouw rond 1848 door J.D. Zocher is ontwor pen, op haar monumentenlijst gezet. Met de andere indieners van het verzoek bij de staatsecretaris is Heemschut echter van mening, dat vele andere later gebouwde delen van het complex tot de nog altijd waarneembare totaalconcep tie behoren van een groot buiten- stedelijk ziekenhuiscomplex, in Nederland nergens anders aanwe zig. Om te voorkomen, dat bij de voorgenomen bouw van minimaal 250 en maximaal 450 woningen die samenhang verdwijnt en ook de landschappelijke en ecologische waarde op de schop gaat, is het verzoek ingediend. Tegen hoge GSM-mast Broek in Waterland Zo vlak bij Amsterdam is nauwelijks een ander beschermd dorpsgezicht zo goed bewaard en nog altijd van verre waarneembaar in het open weidelandschap als Broek in Waterland. De karakteristieke toren van de oude kerk is het al eeuwen bekende baken boven het dorp. Als teken van onze techni sche vooruitgang en tevens cultu rele neergang stelt de gemeente voor daar nog een panorama aan toe te voegen en wel een GSM mast van 40 meter hoogte, die de kerktoren sterk kleineert. Heemschut Noord-Holland heeft daar ernstig bezwaar tegen gemaakt bij de gemeente. Een en ander is des te onbegrijpe lijker omdat staatssecretaris van Natuurbeheer, mevr. Faber Waterland, als Waardevol Cultuurlandschap (WCLwil opnemen in het Nationaal Land schap Midden Noord-Holland. Waterland is in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die nu op stapel staat, als een van de elf gebieden aangegeven, die van grote landschappelijke en cultuurhisto rische waarde is. Het zal duidelijk zijn, dat antennes van 40 meter hoogte daarin geen visitekaartje zijn. Breed actiefront Haarlem In Haarlem heeft een groep verontruste personen een stichting opgericht, die de strijd heeft aangebonden met de gemeente over haar monumenten beleid. De aanleiding daartoe lag ook al in de - inmiddels ook door Heemschut Noord-Holland gewonnen - strijd tegen de voor malige Appelaarplannen rond het Enschedé-complex bij de Grote Markt. Inclusief de ingang van de parkeergarage, die mede door onze actie niet alleen een tijdelijk karakter heeft maar ook aanvaard baar onopvallend wordt vormge geven, hebben wij de herziene en aangepaste plannen akkoord bevonden. De Raaksplannen, waarin onder andere een megabio scoop is opgenomen en vier monumentale panden moeten worden gesloopt, hebben wij met lede ogen ook moeten aanvaarden, omdat de gemeenteraad gekozen heeft voor de uitvoering daarvan door MAB Vastgoed. In een eerder fase hadden wij onze voorkeur al uitgesproken voor het Bouwfonds plan, waar in elk geval twee monu mentale gebouwen - het kerkje de Hoeksteen en het beeldbepalende Frans Halscollege - zouden blijven staan. De groep verontrusten heeft mede door een advertentie in Het Haarlems Dagblad laten weten, dat zij desondanks zijn ongenoe gen wenst uit te spreken over het gemak, waarmee de gemeente omgaat met de monumenten in dit beschermde historisch stadsge zicht; 2200 burgers hebben hun adhesie betuigd met deze actie. Inmiddels is Heemschut benaderd door de Historische Vereniging Haerlem om samen uitgangspun ten te formuleren bij de aanpak van nieuwbouwplannen in relatie tot het monumentenbehoud. Een dergelijke formule zou ook voor andere steden bruikbaar kunnen zijn, die net als Haarlem rijk aan beeldbepalende c.q. monumentale gebouwen zijn. Bewaar unieke begraafplaats Huizen Heemschut Noord- Holland gaat overleggen met de gemeente Huizen om te voorko men, dat deze haar plannen uitvoert om de unieke oude begraafplaats in Huizen te ruimen. Deze werd in 1815 aangelegd en heeft net als die op Marken geen grafstenen maar eenvoudige, genummerde paaltjes. De naast gelegen traditionele begraafplaats raakt vol, men wil nu de oude begraafplaats als traditionele begraafplaats gaan gebruiken en daarom ruimen. Heemschut meent echter, dat dit een stukje cultuurhistorisch erfgoed is. Deze vorm van begraven komt nog voor bij kerkelijke stromingen, die herdenkingstekens op graven uit den boze achten en de plek van teraardebestelling slechts aan willen geven met een eenvoudig merkteken. Stolpboerderijen niet slopen De Schermer Heemschut Noord-Holland heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen de ingrij pende plannen, die moeten leiden tot verbetering van de verkeerssi tuatie op de Oostelijke Randweg van Alkmaar. Daartoe moet de N 244 (naar Purmerend) bij de Leeghwaterbrug over het Noord- Hollands Kanaal en de N 242 vanaf de grote rotonde De Kooimeer worden verbeterd. Wie van de verkeersproblemen aldaar op de hoogte is, zal dat begrijpen. Dat daarvoor enkele huizen en bedrijfsgebouwen zullen moeten verdwijnen zal niemand bestrijden. Wel is het onaanvaardbaar en voor Heemschut zeker, dat vijf histo rische voor Noord-Holland zo kenmerkende stolpboerderijen moeten worden gesloopt. De oudste - uit 1700 - is notabene rijksmonument en twee anderen zijn rond 1880 gebouwd en alle in redelijke staat. Na een grondige restauratie pronkt in Haarlem, molen De Adriaan weer aan het Spaame. (foto Henk Vijn)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 21