18 Heemschut GRONINGEN Burger King in station Groningen De NS heeft een overeenkomst met Burger King: beide zijn voor 50% eigenaar van de Citoyen C.V.-NL die de Burger King-restaurants op Nederlandse stations exploiteert. Vandaar dat Citoyen van de NS alle medewerking krijgt als het gaat om Burger King-reclame en andere toevoegingen. Citoyen heeft een monumenten vergunning aangevraagd voor het aanbrengen van neonreclame objecten op het Hoofdstation in Groningen, dat onlangs zo ingrij pend werd gerestaureerd. Het plan houdt in: drie cirkelvormige objecten met een middellijn van 0.80 m aan de voorgevel, een object van 5.85 mlangen0.75m hoog aan de achtergevel en even eens aan de achtergevel een cirkel vormig uidiangbord met een middellijn van 1.25m aan een rechthoekige plaat van 1.62m bij 0.82 m; tenslotte zou boven de deur naar het Burger King-restau- rant, duidelijk zichtbaar vanuit de schitterende stationshal, een cirkel vormig object met een middellijn van 60 cm moeten komen. Verder wil Citoyen glazen windschermen plaatsen nissen de pilaren van de galerij aan de westvleugel van het station aan de straatzijde, zodat hier een terras op het noorden ontstaat, gericht naar de stad en het Groninger Museum. Heemschut heeft bedenkingen tegen deze plannen ingediend, vooral de geplande reclame aan de voorzijde wordt als zeer storend ervaren, evenals de plannen voor een terras in de galerij aan de voorzijde. De restauratie van het station had als uitgangspunt het station te schonen van allerlei verstoringen die in de loop der jaren waren aangebracht; de aanvraag van Citoyen is in strijd met dit uitgangspunt. Belvedere en Groninger Kerken Groningen Instandhouding, erfgoededucatie en cultuurtoerisme zijn de beleidsterreinen waarop de Stichting Oude Groninger kerken zich de komende jaren wil bewegen, aldus voorzitter De Olde in zijn jaarrede op 7 april in de Der Aa-kerk te Groningen. Dit beleid vloeit voort uit het thema van Belvedere 'Behoud door ontwik keling'. De Stichting zoekt hierbij samenwerking met andere organi saties zoals de Groninger Borgen- stichting en de Groninger Molen. De samenwerking met het Groninger Landschap en de Stichting Landschapsbeheer Groningen (Kerken in het groen) zal worden voortgezet. Een samenwerkingsverband van onder andere de provinciale kerk voogdijcommissie en de Stichting streeft naar bevordering van de kwaliteit van de kerkgebouwen en begeleiding van de eventuele over dracht van een kerkgebouw aan de Stichting. Op deze wijze wordt voorkomen dat het onderhoud van kerken door gebrek aan middelen van de kerkvoogdij wordt verwaar loosd. Onlangs is met de kerk voogdij van de Hervormde gemeente Nuis, overeenstemming bereikt over de overdracht van de kerk in Nuis, die waarschijnlijk in 2001 zal plaats vinden. Erfgoededucatie wordt vooral op de basisscholen ontwikkeld. Het project 'Fokke en de verborgen schatten van het Noorden' is hiervan een voorbeeld. 'Knap Bezit' Groningen De Rijksuniversiteit heeft onlangs een sloopaanvraag ingediend voor het gebouw Oostersingel 69, ook wel bekend als het Anatomisch Laboratorium. In dit gebouw is het Anatomisch Museum gevestigd. Naar verluidt zou dit gebouw vervangen moeten worden door een dierenlaborato rium, een gebouw dat gezien zijn functie geen aantrekkelijke plaats vervanger zal worden. De collectie van het Anatomisch Museum wordt voorlopig in het net geopende universitaire depot opgeslagen, waar deze niet toegankelijk is voor bezoekers. Er zijn plannen voor een wetenschaps museum, maar die zijn nog niet ver gevorderd. De sloop kan niet plaats vinden zolang de monumentaanvraag die de provinciale Heemschut commissie vorig jaar heeft inge diend niet behandeld is. De gemeente Groningen heeft inmid dels besloten de monumentaan vraag niet te steunen, omdat het gebouw niet bijzonder genoeg is, volgens een meerderheid in de gemeenteraad. Dat is vreemd omdat het gebouw aan de overzijde van de Anton Deusinglaan, het Fysiologisch Laboratorium, wel in aanmerking komt voor de monu mentenstatus, terwijl daar van het oorspronkelijk interieur niets meer aanwezig is. Uiterlijk zijn de gebouwen totaal verschillend, hoewel van dezelfde architect. Samen vormen ze een aantrekke lijke toegang tot de Anton Deusinglaan. (zie Heemschut, augustus 2000, p. 37). Het Anatomisch Laboratorium is één van de oude gebouwen in het bezit van de universiteit. Het hierin gevestigde Anatomisch Museum laat iets zien van de lange wetenschappelijke traditie in Groningen. De collectie is uniek in Nederland. De universiteit kan trots zijn op haar 'knap bezit'. Sloop betekent vernietiging van waardevol bezit en van weten schappelijke uitstraling. Het is dan ook voor de Groningse Heem schutcommissie onbegrijpelijk dat de universiteit en de gemeente Groningen geen prijs stellen op behoud van dit gebouw. De Groningse commissie staat daarin niet alleen. In het museumweekend van 21 en 22 april bezochten ongeveer 3200 bezoekers het Anatomisch Laboratorium en het daarin gevestigde Anatomisch Museum. Veel bezoekers spraken hun ongenoegen erover uit dat het gebouw en dus ook het museum moet verdwijnen als de plannen van de Rijksuniversiteit doorgaan. Ook bleek dat bezwaren tegen de sloop niet alleen leven bij medische studenten en oud-studenten, maar in alle lagen van de Groningse bevolking, vooral bij jongeren. Is de openbare mening niet belang-- rijk als het gaat om de waardering voor een gebouw en een museum? Het is niet aannemelijk dat er in Groningen geen geschikte plek is om een dierenlaboratorium te bouwen. En mocht gebrek aan geld het behoud van het Anatomisch Laboratorium in de weg staan, dan kan de oplossing gezocht worden in de richting van fondsenwerving. M.J. A. Vooijs, PR-medewerker van Heemschut Groningen. NOORD-HOLLAND Heemschut en Rijksmuseum Heemschut heeft t.a.v. de plannen voor het Rijksmuseum (pag. 10) een aantal voorwaarden opgesteld: 'Het Nieuwe Rijksmuseum moet zoveel mogelijk voldoen aan de volgende voorwaarden: verbetering oriëntatie van bezoekers in museum; het herstel van de binnenplaatsen, da gl i ch ttoe tred i n gsve rsch i 11 e n beschilderingen, oorspronkelijke plattegrond en museale inrichting; het open houden van de onder doorgang voor voetgangers; verbetering ingang; vergroting tentoonstellings ruimte; vergroting gewenste publieksfaci liteiten (restaurant, shop e.d.); Een eigentijdse en respectvolle uitbreiding moet niet worden geschuwd.' Prof. Tulpstraat behouden Amsterdam De bedreigde bebou wing van de Prof. Tulpstraat in Amsterdam blijft, mede dankzij actie van Heemschut behouden. Aanvankelijk zou een aantal panden worden vervangen door nieuwbouw. De straat was tot de oorlog een centrum van diamant handel en is een belangrijk stukje joods cultureel erfgoed. Enkele panden zullen vanwege de slechte staat worden gedemeonteerd en herbouwd. Meer en Berg als geheel op lijst Bloemendaal Heemschut Noord- Holland heeft bij de staatsecretaris van Cultuur het verzoek ingediend het complex van het Provinciaal Psychiatrisch Ziekenhuis te Sant- juni 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 20