juni 2001 Heemschut Aelbert Cuyp: 'Orpheus musicerend voor dieren'ca. 1640. Vergelijk ook cat. nr. 18.1, p. 192. Archieffoto Dordrechts Museum. Jacob Gerritsz. Cuyp (1594-1651/2). Twee panters. Gesigneerd en gedateerd l.o.: IG cuyp fecit Ao 1639. Archieffoto Axel Vervoordt. figuur, de relatie tussen goden en helden en de dierenwereld en ten slotte mythische vertellin gen. Bestaande personen, de opdrachtgever zelf, al dan niet met zijn gezin afgebeeld als mytholo gische figuren, wat aangename bescheidenheid en - behalve voor bekenden van de familie - anonimiteit verschaft. Maar het is ook vaak, zoals bij het portret van vier kinderen door Nicolaas Maes, een herinne ring aan een gestorven kindje dat tezamen met zijn nog levende broertjes en zusjes werd afgebeeld.* De afmetingen doen overigens vermoeden dat het hier om een vast interieur onderdeel kan gaan, zeker weten doen we dat niet. In de 16de en 17de eeuwse interieurdecoratie is de mythologie een geliefd onderwerp. Mytho logische voorstellingen vinden we vooral op geschilderde behangsels, wandtapijten, schilder stukken boven deuren en schouwen enop plafonds. Sander Paarlberg besteedde daaraan specifiek aandacht in Heemschut van april jl. Naar aanleiding van de tentoonstelling Goden en Helden in de tijd van Rubens en Rembrandt\ worden in dit artikel drie veel voorkomende thema's in interieurdecoratie onderscheiden. Een persoon geportretteerd als mythologische Dierenschilderingen Het tweede thema betreft de relatie tussen mythologische figuren en de dierenwereld. Eminente vertolking hiervan zien we bij Aelbert Cuyp's 'Orpheus musicerend voor dieren', (afbeelding, cat. nr. 33/p. 51). Wat hieraan ISÉtl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 17