met genoeg voor IJburg is nog Amsterdam Jan-Derk Gerritsen Het beschermde dorpsgezicht van Durgerdam in Waterland is aan ons gezicht onttrokken door de reeds vergevorderde nieuwbouw van Amsterdam bij IJburg in het IJmeer. In eerste instantie 18.000 huizen en straks bij fase 2 misschien op naar 50.000 huizen. We hebben een juichende ex-burgemeester Schelto Patijn nog op ons netvlies na de voor hem gunstige uitslag van het referendum over IJburg. 8 Heemschut juni 2001 Een niet minder verheugde huidige burge meester Cohen gaf uiting aan zijn vreugde nu ook het referendum over de Centrale Deelraad, dank zij de slechte opkomst, in het voordeel van de gemeente is uitgevallen. Wat zo'n deelraad vermag, merken ook de buren en met name het samenwerkingsorgaan Landschap Waterland aan ingrepen, die de Deelraad Noord van Amsterdam in Waterland op het oog heeft. Te betitelen als Fase 3 IJburg. Want wat is het geval? Centrale Dorpenraad Bij de gemeentelijke herindeling, enkele jaren geleden in Waterland van onder andere Upendam, Monnickendam, Broek in Waterland tot de gemeente Waterland, heeft Amsterdam alle zeilen bijgezet om de dorpen in Waterland als Durgerdam, Holysloot en Ransdorp onder de hoede van de hoofdstad te houden. Het was logischer geweest die beschermde dorpen in dat eveneens beschermde landschap Waterland in te delen. Die dorpen vormden toch al een Centrale Dorpenraad om te waken voor de dreigende claims van Amsterdam. En wat ieder vreesde is niet alleen voor de historische poorten van Durgerdam door de plannen met IJburg gebeurd, maar ligt nu ook in Waterland zelf op de loer. Fase 3 IJburg wordt weer een nederzet ting aan de IJmeerdijk en wel tussen Durgerdam en Uitdam. Toevallig kwamen inwoners van die Centrale Dorpenraad erachter, dat op een kaart van de Deelraad-Noord al een dergelijk dorp staat ingetekend. Hoe kom je op het idee? Ach, zegt de dagelijks bestuurder van die Amsterdamse deelraad, de heer Beekman 'hoe gaan die dingen Op een gegeven moment roept iemand in dat overleg, dat Durgerdam en Uitdam daar zo mooi aan die dijk liggen. Net als vroeger Buiksloot, Nieuwendam en Schellingwoude waar ook onder het regime van Amsterdam weinig meer van over is, JDG Waarom zou er dan niet nog een dorpje bij kunnen Kinseldam Ze hebben het ook al een naam gegeven Kinseldam. Volgens Beekman 'een parel tussen Durgerdam en Uitdam'. Wat voor dorp moet dat dan worden tussen al die van oudsher agra rische beschermde dorpsgezichten en dat onge repte landschap, waar de meeste andere bestuurders, zoals verder in dit verhaal zal blijken, erg zuinig op zijn en verstandiger mee omgaan. Niettemin zal de Deelraad zich, alsof er verder niets gebeurt, binnenkort over het rapport uitspreken. Geen waanidee dus om een derde IJburg te vrezen. Te meer omdat Beekman verklapt - in een interview met het Noord-Hollands Dagblad over deze kwestie -'dat het plannetje sicKinseldam is ontstaan uit de grote behoefte van Amsterdam aan nieuwe woningbouw en dat het gemeentebe stuur na IJburg ook het oog zal laten vallen op het stadsdeel Noord.' Daar waren we al bang Eert derde "IJburg" hier?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 10