Gelderse Poort: alle ellende komt er samen HggfPKl Ben Franssen De Gelderse Poort, ten zuidoosten van Arnhem, is een van de mooiste streken van Nederland. Nog wel. Want met name het gebied ten noorden van Rijn en Waal, dat enigszins verwarrend Gelderse Poort Oost heet, krijgt het de komende jaren zwaar te verduren. Alle ellende komt hier samen. Het gebied krijgt de Betuwelijn te verwerken. De A 15, die nu dood loopt bij het knooppunt Ressen, ten zuiden van Arnhem, wordt doorgetrokken tot de A12. De A12 zelf wordt verbreed tot 2 x 3 rijbanen. De HSL is in aantocht. Zelfs afgezien van grote infrastructurele werken verandert er al zo veel. Op deze plek krijgt de natuur ontwikkeling zijn beslag. Boerderijen wijken (vrijwillig) ten gunste van het 'oerbos'. i 4 Heemschut Op een van die zeldzame hoogzonnige dagen in februari - windstil, lenteteinperatuurtje - sta ik met Louis Weersitik op de niet zo lang geleden verhoogde dijk langs de Rijn onder Groessen (gemeente Duiven), die uitzicht biedt op een adembenemend landschap. We draaien ons om, lopen een tiental meters naar beneden en staan nu oog in oog met het monster. De Betuwelijn in aanbouw. Een spoor van verwoesting door het eens óók prachtige land schap. Extra geteisterd door grote bergen uitgegraven zand, bouwwerktuigen en bouw keten, die je eigenlijk moet wegdenken. De Betuwelijn doorsnijdt het natuurgebied nabij Duiven. Aan weerszijden komen vier meter hoge geluidschermen! Foto's auteur. «i april 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6