Nederland balanceert tussen rood en groen Jaap Kamerling De Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening De komende dertig jaar heeft het kleine Nederland 200.000 ha extra ruimte nodig voor 'rode functies' als wonen, werken en verkeer. Dat is ongeveer zo groot als Zuid-Holland. Alleen voor woningen is al een gebied nodig, elf keer de oppervlakte van Den Haag. 2 Heemschut april 2001 De transnationale ruimtelijke hoofdstructuur. Uit: Ruimte maken, ruimte delen, pag. 146 Vijfde Nota R.O. Daar staat tegenover, dat het agrarisch grondgebruik tot 2030 met twintig procent - 475.000 ha - zal verminderen. Dat lijkt al met al ruimtewinst maar die gaat geheel verloren als we kijken naar de enorme behoefte aan ruimte voor natuur, recreatie, water en het nieuwe beleid rond het water onder het motto: mee bewegen met water als gevolg van bodemdaling en klimaatverandering. Dat wordt dus een enorm gevecht om de schaarse ruimte de komende decennia. Een conclusie, die je kunt trekken uit de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die pas is verschenen. Minister Pronk doet in de nota een aardige poging om dat gevecht in goede banen te leiden. In verband met dit artikel spraken we met directeur juridische en ruimtelijke zaken van Heemschut Joseeph van der Haagen en Willem Wolters, bestuurslid van Heemschut en oud dijkgraaf. Heemschut waakt immers niet alleen over onze monumenten maar ook over het historisch-ruimtelijk karakter van Nederland. Wat opvalt is dat de eerste heel wat optimischer is over de komende ruimtestrijd dan de tweede. Maar eerst even terug naar Pronk en zijn nota. Ook hij onderkent het probleem van de schaarste uiteraard. Van een beetje inschikken is geen sprake meer. Want dan tast je de ruim telijke kwaliteit van Nederland aan. Nee, er zullen prioriteiten worden gesteld. Als strategie daarbij kiest de minister voor het intensiveren van grondgebmik, het combine ren van functies en het trans 'ormeren van bestaand ruimtegebruik. Op die manier is ruimte volgens Pronk redeli k 'maakbaar'. Intensiveren is eigenlijk het dee van de com pacte stad in een nieuw jasje. Bij combineren van functies moetje denken aan wonen boven het water, een beetje op z'n Venetiaans of het combineren van landbouw en natuurbeheer en bij het transformeren aan het saneren van oude bedrijfsterreinen tot woongebied. De minister voegt daar in zijn nota ook nog aan toe het ondertunnelen en overkluizen van wegen ten behoeve van woningen en bedrijven. Op die manier kun je aardig wat ruimte winnen. Nieuw in zijn nota is volgens Van der Haagen, dat hij niet zoals in de vorige nota's RO blijft steken in mooie voornemens en 'wij streven naar' of'wij bevorderen, dat' maar dat hij een duidelijke regie wil voeren. Rode en groene contouren De minister laat namelijk contourenrode en groene, trekken. Mie gemeenten moeten de komende vijfjaar met het rode potlood een lijn aangeven tot waar ze willen gaan bouwen. Als Provincie en Rijk die rode contour goedkeuren mag dat ook binnen die begrenzing. Ze moeten daarbij het recept van de minister van intensiveren, combi neren en transformeren goed in de gaten blijven houden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 4