Informatie over rijksmonumenten straks volledig én digitaal <D W.J. de Braak Operatie actualisering Monumentenregister In het decembernummer 2000 van Heemschut gaat architect B. van Bommel in op de start van de actualisering van het rijksmonumentenregister. Net als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) én de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) zelf, constateert hij gebreken in het huidige register met Redengevende Omschrijvingen van monumenten. Amsterdam - Prinseneiland Legenda q ACN ODB LKI PH Bebouwing Percelen 1:10*0 De Redengevende Omschrijving is de officiële tekst die wordt gemaakt bij de aanwijzing van een beschermd monument. Van Bommel wijst vooral op inhoudelijke gebreken en formuleert vereisten waaraan een geactualiseerd register moet voldoen om beter bestand te zijn tegen juridische aanvechtingen. RDMZ en ROB weten al lang dat er minstens zo veel proble men zijn op een basaler niveau, namelijk op dat van de administratieve gebreken van het regis ter. Op dit moment wordt hard gewerkt aan een grote operatie waarbij het totale monu mentenbestand wordt geactualiseerd. Aan de wensen van Van Bommel wordt meer dan voldaan. De beide Rijksdiensten hebben met de oplos sing van de problematiek gewacht tot een fundamentele aanpak ervan tot een beter resul taat zou leiden. Dat moment is nu aangebro ken. Het werk wordt uitgevoerd door het projectbureau Actualisering Monumenten- register. De actualisering richt zich op drie hoofdthema's: identificeren, informatie verga ren en registreren. Digitale monumentenkaart Identificeren is nodig omdat er fouten in het register zijn geslopen door bijvoorbeeld eigen domsoverdracht, splitsing en samenvoeging, kadastrale vernummering, wijzigingen van straatnaam. Het 'papieren' monument kan hierdoor in werkelijkheid onvindbaar zijn. Door toepassing van Geografische Informatie systemen (GIS) wordt door het projectbureau de exacte locatie van monumenten op de kaart gezet en in x- en y-coördinaten uitgedrukt. Resultaat hiervan is een digitale monumenten- kaart van Nederland, die door blijvende koppe ling met het monumentnummer en met het Geografisch Informatiesysteem van het Kadaster actueel blijft, een enorm administra tief winstpunt. Een ander onderdeel van de identificatie is het vaststellen van de begrenzing van de bescherming. Het resultaat is een groot schalige kaart met exacte contouren van elk afzonderlijk beschermd onroerend goed. Informatie vergaren spitst zich toe op twee punten: Enerzijds vindt onderzoek plaats in de eigen archieven van de diensten, anderzijds wordt een veldverkenning uitgevoerd. De archieven zijn gefragmenteerd opgeslagen en niet op monumentnummer ontsloten. Ook is er geen geordend register van vergunningen en subsidies. Het projectbureau heeft als een van de omvangrijkste taken het opfrissen van het eigen geheugen van de Rijksdiensten en het in een database onderbrengen van de voor naamste gegevens. Tevens vindt ontsluiting van archieven en literatuur plaats door koppe ling aan de monumentnummers en door (gedeeltelijk) 'scannen' van de fotoverzameling. De parate kennis van RDMZ en ROB neemt april 2001 Heemschut 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 49