Kleurgebruik in de Amsterdamse binnenstad Plafonds en balken vroeger altijd beschilderd Olga van der Klooster Op 3 maart hield dn ing. H. Zantkuyl onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad in het sfeervolle Bethaniënklooster een lezing over het kleurgebruik in de historische binnenstad van Amsterdam. De voorzitter van de Vereniging stipuleerde dat het veelal door gebrek aan kennis komt dat kleuren op verkeerde wijze in de historische architectuur worden toegepast. Tijd dus voor een lezing over juist kleurgebruik, althans op basis van de visie van de heer Zantkuyl. Daarvan hieronder verslag. april 2001 Heemschut 45 Dit jaar is het Jaar van het Interieur. De spreker besteedde daarom een deel van zijn lezing aan Amsterdamse interieurs. Ook al treft men in de oude huizen tegenwoordig vaak onbeschilderde houten plafonds en halken aan, men moet er altijd van uitgaan dat die beschilderd zijn geweest. Liefde voor het materiaal zelf, zoals wij tegenwoordig hebben, had men niet, stelt Zantkuyl. Eikenhout was bouwhout dat niet in het zicht behoefde te blijven. Wanneer men Geschilderd natuursteen. De voorstelling zou anders minder zichtbaar zijn. Foto auteur. plafondbalken niet kon schilderen doordat de kwaliteit van het hout te wensen overliet, dan werden deze 'omkokerd' met linnen of wagen schot of bedekt met papierbehang waarop men sierlijke schilderingen aanbracht. Onderscheid tussen eenvoudige burgers en deftige kooplie den was er niet: iedereen beschilderde zijn inte rieur. Alleen kwam er in de huizen van de laatste categorie meer goud en glitter voor en kon men het zich permitteren een befaamd plafondschilder als Jacob de Wit te contracteren. Hier was men in het geheel niet benauwd voor goud. Niet voorzichtig even een smal lijstje vergulden, zoals we nu doen, maar een hele omkadering van holle-, bolle- en tandlijsten die een groot deel van het plafond besloeg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 47