april 2001 Heemschut 43 aan dat grootschalige detailhandel, die groten deels afhankelijk is van autobereikbaarheid, niet past in de binnenstad.. Heemschut heeft daar in zijn reactie op de plannen nog maar eens op gewezen. Nog onlangs gaf een Ameri kaanse grootindustrieel als voornaamste reden voor de eerste Europese vestiging van zijn bedrijf bij Amsterdam het enorme culturele aanbod en natuurlijk die prachtige oude binnenstad om in te wonen. Leiden hoeft wat dat betreft maar heel weinig onder te doen voor onze hoofdstad, en ook hier zijn hoogopgeleide inwoners en is Schiphol dichtbij. Dat dat zo is, komt zeker mede door de vele inspanningen van het gemeentebestuur. Het zou daarom ronduit te betreuren zijn indien het gemeente bestuur met een verkeerde benadering van het Aalmarktgebied de elders geboekte vooruit gang teniet zou doen. Hoe het anders kan Inwoners van de stad die zich bezorgd maken over de van gemeentewege nu voorgestane plannen werken samen in de Stichting Aalmarktgebied. Heemschut neemt deel aan dit overleg, overigens onder voorbehoud van het recht op onafhankelijke stellingname. Er wordt binnen de Stichting op dit moment gepraat over het opstellen van een alternatief plan. Daarbinnen zal ongetwijfeld plaats worden ingeruimd voor de gedeeltelijk nog aanwezige, en verloren gewaande, vleugel van het uit de late middeleeuwen stammende Catharina- gasthuis. Ook de voormalige technische school aan de Aalmarkt zal daar als gemeentelijk monument aan een tweede jeugd kunnen beginnen, misschien wel in relatie tot de Stadsgehoorzaal, die een extra foyer schijnt te kunnen gebruiken. Hoe noodzakelijk zijn dan nog die zijdelingse uitbouwen, die nu de eertijds open binnen ruimte van dit bouwblok innemen? Meteen kan dan in goede samenspraak (en inspirerende meningsverschillen!) met Vroom en Dreesmann geprobeerd worden de ruimtelijke kwaliteit van dit in wezen toch hoogwaardige en interessante gebouw in ere te herstellen. Een echt eigentijds warenhuis waarin een herberg uit de 17de eeuw verstopt zit, dat is toch een gegeven dat schreeuwt om verdere uitwerking? De eens wijdvermaarde herberg 'In den Vergulden Turck' schittert nu door afwezig heid en wie in de Breestraat niet omhoogkijkt, ontgaat ook nog eens dat magnifieke timpaan! Indien een alternatief geformuleerd wordt, kan wellicht contact gezocht worden met het Rijnlands Architecten Platform, daar lopen voldoende architecten rond met hart voor de stad en het goede ontwerpersgevoel in de vingertoppen om hier wat van te maken. Voorstanders van de huidige benadering zullen deze manier van omgaan met dit gebied scham per afdoen als stedenbouwkundig lap- en verstelwerk, en ze hebben in wezen nog gelijk ook. Ze gaan dan alleen wel in één adem voor bij aan het gegeven dat het juist dit eeuwenoude lap- en verstelwerk is, dat de binnenstad zijn door velen hogelijk gewaardeerde schoonheid, gebruiks- en belevingswaarde heeft gegeven. Naschrift Naar aanleiding van het meest recente overleg tussen de Stichting Aalmarkt en de betrokken Leidse wethouders is komen vast te staan, dat Vroom en Dreesmann gevestigd blijft waar het nu is en tevens een herinrichting/verbouwing nastreeft met een nieuwe horecagelegenheid, voor de weer vrij te leggen herberg In den Vergulden Turck. Dat klinkt veelbelovend. De megabioscoop is ook van de baan en op de Boommarkt zal woningbouw worden gereali seerd, gecombineerd met kleinschalige winkel voorzieningen in de Vrouwensteeg; het tweede goede nieuws. Blijven over de plannen tot inbouw van een (ondergrondse) parkeergarage en sloop van de voormalige school aan de Aalmarkt. Heemschut zal zich ontfermen over de herontdekte vleugel van het Catharina- gasthuis. Het wachten is op het presenteren van het stedenbouwkundig planconcept en de mogelijkheden tot inspraak daarop in maart/ april. Er zit beweging in het front! Drs. L.H. van derMeule is zelfstandig bouw- historicus en PR-medetverkervan Heemschut Zuid- Holland. Aalmarkt met stadsapotheek en de bedreigde Aalmarktschool. Foto auteur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 45