Synagoge te opvallend beschilderd Tineke Vooijs Aan de Bosstraat nummer 24, achter een pleintje, ligt het gebouw van de vroegere synagoge van Winschoten, een neoclassicistisch zaalgebouw met schilddak, gebouwd in 1854. De gebrandschilderde ramen stammen uit het eerste kwart van de 20ste eeuw. Het gebouw is een rijksmonument. Op het ogenblik is hier een interieurzaak gevestigd. De eigenaar van deze zaak is tevens eigenaar van het gebouw. De voorgevel is in opvallende kleuren beschilderd. april 2001 Heemschut 39 Uit de manier waarop de gevel beschilderd is, blijkt dat de eigenaar wil dat zijn gebouw de aandacht van de voorbijganger trekt. Wat wil hij duidelijk maken? Is hier sprake van gebrek aan respect voor een synagoge? Volgens de gemeente Winschoten is dat niet zo. De eige naar, die zelf joods is, heeft immers het gebouw in zeer slechte staat gekocht en dit vervolgens gerestaureerd. Bovendien heeft hij de restaura tie uit eigen zak betaald. Vlak bij de oude synagoge staat een monument ter herinnering aan de joodse inwoners van Winschoten. De eigenaar van de voormalige synagoge heeft ervoor gezorgd dat dit monu ment hier geplaatst werd. Links van de syna goge, op nummer 22, ligt de vroegere rabbi- naatswoning, die op het ogenblik gerestaureerd wordt door de Stichting Woonhuismonument. De ruimte gelijkvloers zal gebruikt worden door de joodse gemeenschap. Waarom Waarom dan op deze plek, die zo duidelijk herinnert aan de vooroorlogse joodse gemeen schap in Winschoten, deze kleuren op de gevel van de vroegere synagoge? Het antwoord op de vraag is binnen in het gebouw te vinden. In de paars geschilderde ruimte bevindt zich een bijzonder kleurrijke verzameling niet alleen van antieke meubels en gebruiksvoorwerpen, maar ook van stoffen van de interieurontwerpster Tricia Guild, die het schilderen en aankleden van oude interieurs in sprekende kleuren zoals oranje, turkoois, kobalt, indigo en vermiljoen propageert. Haar opvattingen over kleurge bruik zijn de inspiratiebron geweest voor het schilderen van de gevel. We hebben hier te maken met een vorm van reclame, die zó ver gaat dat niet de vorm, maar wel het karakter van de vroegere synagoge totaal gewijzigd is. De eigenaar verdedigt zijn handelwijze door De bont beschilderde synagoge te Winschoten. Foto jan Voerman. erop te wijzen dat er geen synagoge meer bestaat in Winschoten, want er is geen joodse gemeente meer in deze plaats. Bovendien is het gebouw niet onherstelbaar veranderd, want er kan opnieuw geschilderd worden. Volgens de monumentenambtenaar van de gemeente Winschoten waren er wel bezwaren tegen de beschildering van het gebouw binnen gekomen, maar er waren ook positieve reacties op de metamorfose van de synagoge. Inmiddels heeft de eigenaar van het gebouw alsnog een monumentenvergunning aangevraagd. T. Vooijs is PR-medewerker van Heemschut Groningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 41