Collectie Van Ons Allemaal Leo van der Meule Instituut Collectie Nederland (ICN) doet onderzoek naar kunstvoorwerpen In de Amsterdamse Gabriël Metsustraat, op een steenworp afstand van Concertgebouw en Rijksmuseum, staat een oud schoolgebouw, dat in zijn tweede jeugd wordt bevolkt door een legertje nijvere speurders en onderzoekers: het Instituut Collectie Nederland (ICN). Ook het ICN zal zichzelf presenteren op de komende Restauratiebeurs in Den Bosch van 17 t/m 19 mei. Reden voor Heemschut om daar aan de Metsustraat eens 'een kijkje in de keuken' te nemen. Gids op onze rondgang is dr. B.H.A.G. (Ton) Jütte. 32 Heemschut april 2001 Onderzoeksmedewerker Ton ütte Zelfs mensen die beweren zelden of nooit in een museum te komen en helemaal geen benul te hebben van geschiedenis en cultuur zullen - zonder daar overigens zelf erg in te hebben - wel eens geconfronteerd zijn met werk van het Instituut Collectie Nederland. Hier in dit doolhof vol computers, microscopen en andere onderzoeksapparatuur wordt ons verleden natuur- en scheikundig ontleed. De hoeveel heid kunstvoorwerpen, maar ook allerlei onderdelen van historische gehouwen, die hier onder de loep heeft gelegen is zo groot en zo over het gehele land verspreid, dat er geen ontkomen aan is: we kennen het werk van ICN zonder dat we ons dat bewust zijn. Wat dat aangaat zou het net zo goed Instituut Collectie Van Ons Allemaal kunnen heten. Het huidige instituut bestaat nog maar betrek kelijk kort en is ontstaan door het samengaan in april 1997 van het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwerpen van Kunst en Wetenschap, de Opleiding Restauratoren en de Rijksdienst Beeldende Kunst. De laatste was natuurlijk ook actief op het gebied van de hedendaagse kunst want ook die kunst vraagt om een zorgvuldige opstelling en behandeling en is soms verbazingwekkend snel aan een of andere vorm van restauratie toe, waarvoor dan door ICN het onderzoek wordt verricht en eventueel een advies wordt opgesteld. Wij bezoeken het ICN vanzelfsprekend in de eerste plaats vanwege het onderzoeks- en advi- seringswerk m.b.t. historische gebouwen. 'Gebouwen?...Oh, maar dan moet u Ton Jütte hebben.' klinkt het door de telefoon als we de reden van ons bezoek uitleggen. Het blijkt een goede greep van de telefoniste, met een vers gestopte pijp steekt de 'gebouwenman' van het ICN enkele dagen later van wal en geeft gedu rende een zwaar uit de hand lopend gesprek inzicht in de vele kanten van zijn omgang met het gebouwd cultureel erfgoed. Kennis combineren Voor alle duidelijkheid, en dat geldt ook voor roerende kunstvoorwerpen als bijvoorbeeld schilderijen en meubels, het ICN restaureert niet*, men onderzoekt en adviseert. Toen chemicus Ton Jütte in dienst trad bij wat toen nog het Centraal Laboratorium heette, advi seerde de toenmalig directeur hem om eerst eens rustig rond te kijken, dan zou hij vanzelf wel ontdekken wat er eventueel mankeerde aan de tot dan gevoerde werkwijze. Al snel ontdekte de nieuwe medewerker dat het zijn individuele collega's bepaald niet aan kennis, ervaring of motivatie ontbrak, er waren alleen geen dwars verbanden tussen al die kennis. Terwijl het juist bij behouds- en restauratievraagstukken in gebouwen veelal gaat om het aanpakken van meerdere problemen tegelijkertijd. Als voor beeld noemt de heer Jütte de verwarming en ventilatie van een oud kerkgebouw: wat goed is voor de wandschilderingen, kan wel eens hart stikke nadelig zijn voor het orgel en het houten tongewelf. En als er dan ook nog waardevol gebrandschilderd glas aanwezig is heb je heel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 34