30 Heemschut april 2001 rische sfeer en afleesbaarheid. De uitwerking van het concept Ook hierin is weinig bescheidenheid, weinig dienstbaarheid aan het weefsel van de oude stad getoond. Het is alles het grote gebaar, maar dan niet mooi genoeg, niet kostbaar genoeg om de tijd te trotseren. Enige voorbeelden. Stedelijke binnenruimtes overdekken met glaskappen is een nieuw gebruik in ons land, er zijn al veel voorbeelden van redelijk geslaagde, ranke exemplaren. Hier is de glaskap lomp, mede door de zware kantoorvleugel die er op rust. De aansluiting op de historische achtergevels is nogal ruw en niet consequent qua ondersteuning. De historische achtergevels missen overigens door een minder gelukkige (te ingrijpende) restauratiewijze authenticiteit, waardoor ze kunstmatig overko men. Dan de gevels: hier had toch veel meer ingeto genheid en gevoel voor de historische stad getoond kunnen worden. De ramen zijn erg klein (hetgeen op den duur binnen een sombere sfeer geeft), veel kleiner dan bij historische gevels, en onrustig geplaatst. De welving in de gevel is intellectueel onderbouwd maar geeft een onzinnig eindeffect. En al die nadrukkelijke zij-ingangspartijen, in een quasi Amsterdamse School barokheid, waren die nodig? Over de groenkoperen gevelbeplating heb ik het maar niet. Ze geven een goedkoop en grof effect in het stadsbeeld. Ze 'wapperen', maar dan zonder de echte levendigheid van een vlag. De hele hoofd-ingangspartij is benepen. Iets voor een nieuwbouwwijk, maar niet voor een Stadskantoor van een eerbiedwaardige Hanzestad. Het tussengeplaatste geveltje in de Lange Hofstraat houdt zich niet aan de rooilijn en verstoort de muzikale ritmiek die er voordien bestond. Samenvatting Het nieuwe Stadskantoor is een brutaal gebouw dat juist geen dialoog aangaat met de oude stad, maar een (te) goedkoop groots gebaar wil zijn, waarvoor de ruimte op alle lagen en fronten ontbreekt. Het lijkt mij ook geen praktisch gebouw, door o.a. te kleine ramen, onhandige interne relaties, veel niet-verlichte souterrain ruimtes enz. Qua bouwtechniek is het gebouw op den duur zeer onderhoudsgevoelig, door allerlei 'wilde' (dakconstructies en bijvoorbeeld uitgebouwde kozijnen. Het is onbegrijpelijk dat dit gebouw in een beschermd stadsgezicht gebouwd is kunnen worden. De kans om samen met het historisch weefsel een subtiel, bescheiden gebouw te creëren met toch een groot volume, door in elk geval van alle historische gebouwen gebruik te maken, is hier gemist. binnenplaats, in diezelfde grove diagonale lijn, nog weer een gebouw te plaatsen, als een soort container, maakt het geheel letterlijk en figuur lijk topzwaar. In zichzelf uit balans maar zeker in de dialoog met de historische stad. Dat de architect - samen met het stadsbestuur - in deze niet bescheiden is, blijkt uit de inleiding van een boekje: 'Met de lente is ook voor de stad een nieuwe periode aangebroken: Zutphen heeft een nieuw huis voor haar burgers gekre gen.' De prijs, het verdwijnen van een belang rijk stuk historische stad, wordt niet genoemd. Misschien had dit kantoorvolume hier gereali seerd kunnen worden, maar dan op bescheiden, strategische wijze, met meer behoud van histo risch materiaal en dus instandhouden van histo- Eeuwenlang hield men zich aan regels, waarbinnen men het gevelontwerp varieerde. Die zijn hier uit vormwil en wens tot opvallen doorbrboken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 32