Rau op het lijf Egbert Hoogenberk Nieuwe stadhuis Zutphen In een bijdrage van mevrouw Polmanin Heemschut van oktober vorig jaar, is het nieuwe stadhuisgebouw van Zutphen van architect Rau en partners, nogal de hemel in geprezen. Een aantal brievenschrijvers in Heemschut van december heeft in felle bewoordingen een tegengesteld oordeel geveld. Met enige korte beschouwingen - de tijd ontbreekt mij om een gedegen studie te maken, die de kwestie overigens alleszins waard zou zijn - wil ik in het onderstaande aangeven dat ik ook niet bepaald enthousiast ben over het resultaat van deze heftige ingreep in een van Nederlands fraaiste historische stads- ensembles, het 's Gravenhof. 28 Heemschut april 2001 Eeuwenlang hebben in de historische steden stichters van gebouwen zich gehouden aan de cultureel (stilzwijgend) overeengekomen marges waarbinnen men varieert, vooral in het gebied van de gevel, met respect voor rooilijnen en perceelsgrenzen. Hier is die marge doorbro ken: een cultuurschok. En wel een onverant woorde. De situatie: het 's Gravenhof Naar mijn gevoel kon, tot ongeveer 10 jaar geleden, Zutphen bogen op in elk geval drie wonderschone historische stadsensembles, of -beelden. Eén daarvan was de Berkelruïne - een indrukwekkend restant van de stadsmuur - vóórdat het naburige bejaardentehuis St. Elisabeth er veel te dicht op felgele nieuwbouw Het begrip 'beschermd stadsgezicht' is bij deze nieuwbouw met voeten getreden. Bovendien is er sprake van silhouet-vervuiling. Foto's auteur. mocht realiseren. Dan is er nog steeds de blik op de zuidzijde van de Walburgkerk vanaf de Rechtbank, met de Wallen, de tuinen en boom gaarden en een reeks belangwekkende en gevoelig gerestaureerde historische panden vóór en ten oosten van de Kerk. De Rechtbank zeifis te ingrijpend verbouwd met bijvoorbeeld het amoveren van de monumentale bordestrap, waardoor het oorspronkelijk karakter is verstoord. En dan het 's Gravenhof. Een wonderbaarlijk plein met een unieke, historisch gegroeide sfeer. Alleen al door dit plein-rond- de-kerk had Zutphen een plek in de rij van de belangrijke Westeuropese historische steden. Aan de zuidzijde een ensemble van beeldonder steunende en beeldbepalende panden, waaron der het oude Gymnasium - naast de Walburgkerk, net als in Deventer de Latijnse School -, dan Huize van de Kasteele, waarvan het bijgebouw recent veel te rigoreus is verbouwd (gerestaureerd kan men niet zeggen), het Museum (dat ook al erg hoekige nieuw bouw heeft moeten verdragen) met de Schelpenpoort en flankerende dienstgebouw- tjes, het voormalige Post- en Telegraafkantoor (naast het Stadhuis), qua maat passend in de percelen, nu gesloopt, geen topmonument, maar een sympathiek rond 1900-gebouw in een goed gevelritme. Mooi is ook het zicht op de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 30