Angelslo, groene wijk in transformatie Anne-Marie Nannen Wederopbouwarchitectuur V Sinds 1997 is de gemeente Emmen samen met woningbouw corporatie Wooncom bezig met het ontwerpen en uitvoeren van herstructureringsplannen voor haar naoorlogse woonwijken. Vooral de ontwikkelingen in de Emmense woonwijk Angelslo (1956-1968) zijn interessant om eens nader te belichten. Deze wijk werd kort na de oorlog nationaal en internationaal gezien als het voorbeeld van de wijkgedachte in de praktijk. Bij de huidige vernieuwingsoperatie verdient het oorspronkelijk ontwerp dan ook evenveel aandacht als er in de jaren '50 en '60 aan werd besteed. april 2001 Heemschut 27 De wijk Angelslo ligt ten oosten van het vroe gere veendorp Emmen. Om de economie van het dorp een nieuwe impuls te geven werd na de oorlog industrie aangetrokken. De fabrieks arbeiders werden gehuisvest in de woonwijken rondom Emmen centrum. Men wilde in Emmen een stedelijke woonomgeving creëren met behoud van de kwaliteiten van het platte land. Emmen, open groene stad! was in de jaren '40, '50 en '60 van de vorige eeuw dan ook het devies. Angelslo werd vernoemd naar het gehucht dat oorspronkelijk op die plek gesitueerd was. De wijk werd ontworpen door stedenbouwkundige Niek de Boer en zijn collega André de Jong in de jaren '50 en '60. Het woongebied moest volle dig zelfvoorzienend zijn. Dat wil zeggen dat er naast woningen ook voorzieningen ais scholen, kerken, een buurthuis en een winkelcentrum moesten komen. En aldus geschiedde. Tegen de bosrand van de Emmerdennen aan ontstond een wijk met zes woonbuurten die onderling waren opgesplitst in diverse groene woonhoven. De woningen waren modern vormgegeven, op de zon georiënteerd en hadden een plat dak. Hoogbouw werd alleen gerealiseerd op beeld bepalende locaties. De bestaande landschappe lijke situatie werd voor het overgrote deel behouden zodat bomen, bos en houtwallen onderdeel werden van de woonomgeving. Zo ontstond een wijk die er mocht zijn, alle voor zieningen op loopafstand en toch de rust en uitstraling van een dorp. Respect voor wederopbouw In de tussentijd is er veel veranderd. Vanwege sociale en fysieke problemen zijn Wooncom en de gemeente gedwongen om de wijk een nieuwe impuls te geven. Er is inmiddels nieuwbouw gerealiseerd, er zijn woningen gerenoveerd en binnenkort zal er ook worden gesloopt. Gelukkig gebeuren deze ingrepen met respect voor de bebouwing uit de wederopbouw periode. De oorspronkelijke plannen zijn zorg vuldig geanalyseerd in samenwerking met onder andere de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Op basis van deze analyses is gekozen voor een grondige aanpak, maar met behoud van belangrijke onderdelen zoals bijvoorbeeld de hovenstructuren. Het Emmense herstructureringsplan kan ook voor andere gemeenten dienen als inspiratiebron. Drs. A.M. Nannen is werkzaam bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Literatuur Nannen, Anne-Marie, Emmen groeit! De verande ringsprocessen in de sociale woningbouw in Emmen. Architectuur, stedenbouw, volkshuisvesting en herstructu rering in vijftig jaar tijd (Drentse historische reeks 8). Assen, Van Gorcum, 2000.152 p. ISBN90 232 3664 5. Prijs/49,50(verkijgbaarin de boekhandel).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 29