Nieuwe uitgaven Restauratie praalgraf voltooid Anne-Marie ten Cate 24 Heemschut april 2001 Jaar van het Interieur 2001 staat in het teken van het interieur. In dat kader zullen er met de regelmaat van de klok uitgaven verschijnen. Heemschut's boekenrubriek zal hieraan gedu rende het hele jaar extra aandacht schenken. Bij de tentoonstelling in de Beurs van Berlage over 100 jaar wonen in Nederland tot begin maart, een daverend succes met een record aantal bezoekers, verscheen het gelijknamige boek Honderdjaar ■wonen in Nederland 1900-2000\ door Jaap Huisman, Irene Cieraad, Karin Gaillard en Rob van Engelsdorp Gastelaars. Boek en tentoonstelling zijn een initiatief van de Stichting Binnenkant. Konden we op de tentoonstelling regelmatig Oh en Ah roepen bij ieder voorwerp van herkenning, het boek geeft even zovele moge lijkheden. Voorzien van veel illus traties worden verschillende aspecten van het Nederlandse wonen beschreven. Toename van comfort en alle gevolgen daarvan voor de invulling en inrichting van het interieur kenmerken de afge lopen eeuw. Daarbij wisselden de stijlen zich in steeds sneller tempo af. De emancipatie van de vrouw, electronische apparatuur, kleinere gezinnen, vijfdaagse werkweek, mobiliteit en welvaart zijn enkele kenmerken die het leven in de loop van een eeuw drastisch deden veranderen. Men ging meer op reis met het gevolg dat buiten landse invloeden zich lieten gelden. In het boek komen thema's aan bod als de ontwikke ling van de plattegronden, de gevolgen daarvan voor het interi eur en 100 jaar adviezen in woord en geschrift voor het verant woorde wonen. Er is een hoofd stuk over visioenen, waarvan de paalwoningen (1976) van Piet Blom in Helmond en de bolwoningen (1984) van Dries Kreijkamp in Den Bosch uitgevoerde voorbeelden zijn. Het laatste hoofdstuk heeft het thema 'Wie woont waar', over verschuivingen en veranderingen in het woonbehoeftepatroon van de Nederlander als gevolg van ontwikkelingen in het economi sche en politieke krachtenveld. Hiermee krijgen bewoners te maken bij hun pogingen om woonbehoeften in realiteit om te zetten. In het boek worden een heleboel feiten en gegevens, die we eigen lijk allemaal bewust of onbewust wel weten, voor ons geordend. Aangevuld met de vele foto's vormt het een bron van herken ning. Rotterdam, Uitgeverij 010, 2000. 256 p. ISBN 90 6450 414 8. Prijs 49,50. Het in een nieuw jasje gestoken Jaarboek van het Cuypersgenootschap 2000, (voorheen De Sluitsteen) sluit eveneens aan bij het thema interieur. 'Achtergesloten deuren; bronnen voor interieurhistorisch onderzoek 1800-1950' verscheen onder redactie van Barbara Laan, Jenny Bierenbroodspot, Hugo Landheer en Jos Smit. Interieurs zijn veelal volledig of ten dele verloren gegaan. Voor de bestude ring van het interieur is men dan ook afhankelijk van andere bronnen zoals foto's, schilderijen, prenten en boedelbeschrijvingen. Ook literaire beschrijvingen Multatulligeven een indruk van hoe men leefde en hoe de inrich ting eertijds eruit gezien moet hebben. In negen bijdragen wordt de werkelijkheidswaarde van de verschillende bronnen beschreven en bekeken in hoeverre dit materi aal kan bijdragen tot het reconst rueren van historische interieurs. De bijdragen willen inzicht geven in de mogelijkheden en onmoge lijkheden van de bestudering van de geschiedenis van het Neder landse interieur. Er zijn onder andere bijdragen over de restaura tie van het interieur van het land huis Koningshof te Bloemendaal en over het zojuist geopende museum Huis Sonneveld te Rotterdam. Welk inzicht leverde deze onderzoeken? Enkele bijdra gen, zoals die over de interieur foto, vormen een aanvulling en geven achtergrondinformatie over onderzoek verricht voor tentoon stelling en boek Honderdjaar wonen in Nederland'. Secretariaat Cuypersgenootschap: M.B. de Roever, Milletstraat 26, 1077 ZE Amsterdam. Tel. (020) 676 40 24 of572 02 15. De contributie isf 45,-perjaar. Dan ontvangt U vier maal het Cuypers- bulletin en het Jaarboek. Bovendien steunt U het werk van het Cuypers genootschap, vereniging tot behoud van het 19de en 20ste-eeuwse cultuurgoed in Nederland. Rotterdam, Uitgeverij 010, 2000. 120 p. ISBN 90 6450 41800. Prijs in de boekhandel f 34,50. Diogenes 40 jaar Ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum van de Amsterdamse Stichting Diogenes verscheen 'Veldboeket met distels - 40jaar Diogenes' onder redactie van Geurt Brinkgreve, Frans Heddema en Richter Roegholt. Het boek is een verzameling van bijdragen door de redacteuren van het tijdschrift De Binnenstad, die deels eerder zijn verschenen. Deze artikelen en commentaren geven door hun gedateerdheid een bijzondere indruk van het snel veranderende stadsbeeld en van de kentering in het denken over de toekomst van de Amsterdamse binnenstad. Bussum, Uitgeverij THOTH, 190 p. ISBN 90 6868 249 0. Prijs f44,50. De restauratie van het praalgraf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft is voltooid. Foto VVV Delft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 26