22 Heemschut april 2001 gulden gekregen voor haar werk voor onderzoek en behoud van historische wandbespanningen en behangsels. De stichting besteedt het geld voor de registratie en conservering van zijn collectie. GRONINGEN Geen nieuwe wijk Slachter en Vorig jaar werd de commissie gewaarschuwd voor nieuwbouwplannen in het dorp Slochteren, om precies te zijn in het zogenaamde vierde kwadrant ten zuiden van het Lutjebos, een deel van de oude toegangsweg naar de Fraeylemaborg. B en W wilde hier een nieuwe wijk bouwen met 50 borgwoningen, temidden van nog aan te leggen waterpartijen. Het probleem was dat dit plan een prachtig landelijk gebied, gelegen vlakbij het histo risch centrum van Slochteren rond de Fraeylemaborg, zou aantasten. De provinciale commissie heeft in januari van vorig jaar Slochteren bezocht en op verzoek van de plaatselijke werkgroep aandacht aan deze zaak besteed in het laatste aprilnummer van Heemschut. Het college van B en W heeft goed geluisterd naar de bezwaren van bewoners en deskundigen en heeft onlangs besloten geen nieuwe woonwijk in dit gebied te bouwen. Tineke Vooijs, PR-medeu'erker Heemschut Groningen. NOORD-HOLLAND Postkantoor niet slopen Bovenkarspel Ons bereikte het bericht, dat het monumentale voormalige postkantoor in Bovenkarspel jaren 1920in de gemeente Stedebroec is aange kocht door de gemeente. Deze zou van plan zijn het object te slopen i.v.m de uitbreiding van het nabij gelegen winkelcentrum. Heem schut heeft het gemeentebestuur gevraagd hergebruik van het gebouw te overwegen of integratie in de nieuwbouwplannen te bezien. Inmiddels is ons duidelijk geworden, dat sloop nog niet wordt overwogen. Het pand is nu in gebruik bij een welzijnsinstel- ling. We hebben de gemeente ook geadviseerd te informeren, of het pand ge-mipt is in het kader van het Monumenteninventarisatie- project) en zo nee, waarom niet. Het blijkt namelijk gebouwd te zijn in de Amsterdamse-schoolstijl door een voormalig directeur Crouwelvan de Rijksgebouwen dienst. Te hoog Enkhuizen De voorgenomen bouw van een 52 meter hoog flat gebouw (hotel en appartementen) aan de Flevodijk in 'De Oksel' van Enkhuizen is langdurig onderwerp van bespreking geweest bij Heemschut Noord-Holland. Daarbij kwam uitvoerig de kwets baarheid van het historische silhouet van Enkhuizen aan de orde evenals de ongereptheid van de historische 'sky-line' van de IJsselmeersteden zowel vanaf het water als vanaf het land. Voorals nog is ons grootste bezwaar gelegen in de hoogte van het gebouw, dat weliswaar niet direkt in het vizier van het stadsbeeld van Enkhuizen ligt maar door zijn hoogte wel te veel aandacht vraagt. Bovendien kunnen dit soort ontwikkelingen een glij dende schaal betekenen in de bewaking van onze historisch waardevolle kustpanorama's. Wij hebben bij het gemeentebestuur aandacht gevraagd voor deze zorgen, die zowel de hoogte als de architectuur van de 'toren' betref fen. Bouwplan nog slechter Bloemendaal De gemeenteraad van Bloemendaal heeft een bouw plan voor minimaal 275 en maxi maal 300 woningen op het terrein van het voormalig provinciaal psychiatrisch ziekenhuis Meer en Berg aanvaard. Er lagen nog twee andere plannen op tafel van maximaal 200 en een van maxi maal 400 wooneenheden. Heemschut had zijn keuze bepaald op een variant met maximaal 200 woningen, omdat die nog het minst schade zou doen aan dit prachtige landgoed. Daarbij zou ook het oude zusterhuis behouden blijven en worden aangepast voor appartementen. Dat was nog de minst slechte van de keuze, waar voor wij stonden omdat de provin cie Noord-Holland het terrein ondershands voor 72 miljoen gulden had verkocht aan een projectontwikkelaar. Inspraak bij deze plannen, zoals beloofd, was ons niet gegund, omdat de gemeente zijn eigen inspraakver ordening voor deze gelegenheid buiten werking had gesteld. Wij sluiten ons aan bij de Stichting tot Behoud Meer en Berg, die hierom naar de bestuursrechter stapt. Bovendien hebben wij bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen sloop van het zusterhuis. Deze eerste aanzet tot de gewraakte plannen betreft weliswaar geen pand, dat het stempel monument draagt. Het is echter in zijn soort een vroeg 20ste-eeuws gebouw, dat samen met bijvoorbeeld het hoofdgebouw nog altijd de kenmerken laat zien van de Noord-Hollandse psychiatrische zorg. Het was immers de provincie Noord-Holland, die op grond van de Krankzinnigenwet van 1848 meer dan 150 jaar zowel de zorg als eigendom en beheer van de gebouwen voor haar rekening heeft genomen. Het zusterhuis laat dat ook duidelijk zien en is heel geschikt om er appartemen ten in te maken. Het nu aangenomen plan is zelfs een verslechtering van de oorspronkelijke plannen. Achter een nieuw te bouwen zusterhuis worden villa's gebouwd, en zeker niet voor de sociaal zwakkeren, in het prachtige en kwetsbare duin gebied. De voorgenomen bouw van appartementsgebouwen achter het museum Meer en Berg en bij Velserend zijn in strijd met de voorstellen van de provinciale hoor- en advies commissie. Het uitzicht vanaf de Brederode- laan wordt volkomen 'dichtge bouwd' en pal tegenover de Duinweg komt een ontsluiting voor het autoverkeer. Kerk niet slopen Hilversum Bij het kruispunt Gijsbrecht van Amstelweg en Neuweg in Hilversum staat sinds 1922 de Zuiderkerk van de hand van de in die tijd bekende land- huizenbouwer A. de Maaker te Heemstede. Twee andere kerken in de stijl van de Amsterdamse- school, de Opstandingskerk in Heemstede en de Wilhelminakerk in Haarlem zijn ook door hem ontworpen. De kerk is niet geplaatst op de rijksmonumenten lijst, maar is in het te beschermen stadsgezicht beeldbepalend. De gemeente heeft de kerk aange kocht en wil door sloop ruimte maken voor een bouwplan voor een filiaal van Albert Heijn. Weliswaar is al in 1996 een sloop vergunning verleend maar deze is nog niet geëffectueerd. Momenteel loopt er een inspraakprocedure in het kader van art. 19 wet R.O. Wij volgen het Cuypersgenootschap en dienen een verzoek in op grond van art. 3 Monumentenwet, waar door sloop op korte termijn niet ten uitvoer kan worden gebracht. St. Janskerk Haarlem Het oudste kerkgebouw van Haarlem, de St. Janskerk in de Jansstraat uit 1316 is verzakten vertoont grote scheuren. Dit keer was het voor de Stichting Diakonale Huizen eens geen feestdag, toen Haarlem op 23 november 2000 herdacht, dat het ooit stadsrechten had gekre gen. Toen constateerden de gebruikers van dit kerkje immers, dat hun behuizing aan het verzak ken was. De oorzaak was ook gauw gevonden. Waar eens naast hen het grootste klooster van de Damiatestad, dat bij het beleg verwoest was, had gestaan werd nu de nieuwe St.Janskliniek gebouwd. Maar veel verder dan de fundering is men nog niet gekomen na de verzakkingsperikelen. Aannemer en opdrachtgever - de Stichting Hervormde Diakonale huizen - worden door de gemeente, die eigenaar is van het kerkje, aansprakelijk gesteld. In het kerkje is nu de Archiefdienst Kennemerland, voorheen Gemeentelijk Archief onderge bracht. Dat de schade hersteld moet worden staat vast maar of en hoe de verzekering betaalt is nog niet duidelijk. Jan-Dei k Gerritsen is PR-medewer- ker van Heemschut Noord-Holland. Tel. (020) 403 18 90.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 24