Heemschut actief april 2001 Heemschut 21 FRIESLAND Bezwaren tegen toren Leeuwarden De Friesland Bank heeft de gemeente Leeuwarden gevraagd medewerking te verle nen voor haar bouwplannen om het hoofdkantoor in het centrum van Leeuwarden uit te breiden. De plannen omvatten een drastische verbouwing van de bestaande kantoren, de vervanging van het voormalige pand van de NMB en een uitbreiding van het kantoor oppervlak met 6000 nr. Het complex ligt binnen het regime van Beschermde Stads gezicht. De bouwmogelijkheden worden bepaald door het geldende bestemmingsplan. Geconstateerd wordt dat het complex ligt in de 'waarderingszone C'. Dit zijn de gebieden binnen een beschermd stadsgezicht, die van belang zijn vanwege het patroon van straten en waterlopen in samenhang met de schaal van de bebouwing. Op grond van deze waardering is de conclusie getrokken dat de gewenste ruimtebehoefte gezocht moet worden binnen de rooilijnen van het bouwblok. De gemiddelde gevelhoogte mag volgens het bestemmingsplan variëren van 20 tot 24 m (6 bouwlagen). Om tot de nodige uitbreiding van 6000 m' te komen, zal hoger dan de 6 bouwlagen gebouwd moeten worden. De gemeente Leeuwarden heeft de adviseur van de RDMZ geraad pleegd. Uit dit overleg is de conclusie getrokken dat wanneer incidenteel een hoger bouwvo lume (kantoortoren) wordt gere aliseerd en dit hogere volume terugligt ten opzichte van het omliggende bouwblok, geen afbreuk wordt gedaan aan de bedoelingen van het beschermd stadsgezicht en ook niet aan de typering van de 'waarderingszone C'. Wel wordt gesteld dat het een slank ogende toren moet worden. Om een goede hoogte-breedte verhouding te krijgen zal een toren van ongeveer 50 m hoog voldoende zijn. Heemschut Friesland heeft beden king tegen het huidige plan en zijn bezorgdheid uitgesproken bij de behandeling van het voorberei- dingsbesluit. Inmiddels is de toren uit beeld en worden er plannen ontwikkeld voor een grote koepel op de bestaande bebouwing, waarbinnen het nodige kantooroppervlakte kan worden gerealiseerd. Wij volgen de plannen nauwlettend. HER gewenst Leeuwarden Het aanzien van het Zuiderplein zal ingrijpend veran deren indien de plannen van een pensioenfonds voor de bouw van een 40 meter hoog kantoorge bouw doorgaat. Het kantoorgebouw is gepland aan de oostkant van het Zuider plein en wordt daarmee een onderdeel van de kantoren-as door Leeuwarden. Het gebied valt buiten het regime van het beschermd stadsgezicht, maar er zal toch een aantal beeld bepalende panden aan het plein voor het plan moeten verdwijnen. Heemschut vraagt zich af of er ook een visie of tenminste een 'HER' (Hoogte Effect Rapportage) aan dit plan ten grondslag ligt en heeft in een brief aan de gemeente gevraagd om op de hoogte te worden gehouden van de ontwik kelingen rond het Zuiderplein en verzocht, wanneer er een 'HER' is, deze te mogen in zien. Bonifatius Hospitaal niet slopen Leeuwarden Voor het Bonifatius- hospitaal dreigt sloop. De gemeentelijke begeleidings commissie voor het monumenten- selectieproject (MSP) heeft beslo ten dat het ziekenhuiscomplex niet geschikt is voor plaatsing op de monumentenlijst. B en W van Leeuwarden hebben bij de monu mentencommissie van 'Hüs en Hiem', op verzoek van de monu mentenafdeling van de dienst stadsontwikkeling, een 'second- opinion' gevraagd. Hüs en Hiem oordeelde dat het Bonifatius Hospitaal als monu ment aangewezen moest worden. Inmiddels heeft de stichting Moderne Architectuur Friesland de beschermde status aange vraagd. Heemschut ondersteunt deze aanvraag, omdat we van mening zijn dat dit prachtige monumen tale complex niet verloren mag gaan. Te grote parkeerplaats Dokkum Bij het bestaande histo rische gemeentehuis van Dokkum zal een nieuw gemeentehuis gebouwd worden met een niet onaanzienlijk aantal parkeerplaat sen. Hiervoor zal het niet meer gebruikte belastingkantoor en een aantal aanpalende panden worden gesloopt. De bouw van het gemeentehuis is in goede handen bij architect Gunnar Daan. Knelpunt is het aantal parkeerplaatsen. In de plannen wordt uitgegaan van 104 parkeerplaatsen terwijl de gemeente Dokkum juist als beleid heeft de historische binnenstad autoluw te maken. Hiervoor liggen op korte afstand van de binnenstad een viertal parkeer plaatsen, die naar onze mening nog jarenlang in de parkeer- behoefte kunnen voorzien. Inmiddels zijn de nieuwbouw- plannen en de plannen voor de grote parkeerplaats van elkaar losgekoppeld, waardoor de bouw plannen niet vertraagd kunnen worden door de protesten tegen het parkeren. Zodra de plannen voor de te grote parkeerplaats weer actueel worden zal Heemschut weer alle zeilen bijzetten om samen met de bewo ners tot een gunstig eindresultaat te komen. Havenkwartier Harlingen In het Harlinger Havenkwartier worden plannen ontwikkeld voor woningbouw. Harlingen krijgt een geheel nieuwe 'sky-line' en dat is ook broodnodig in deze voor een deel verpauperde wijk. Het gebied wordt beheerst door het oude belastingkantoor en het weeshuis, twee gebouwen die in de geschiedenis van Harlingen van betekenis zijn geweest. In dit deel van het Havenkwartier werd rond 1500 een Blokhuis gebouwd voor verdediging van de stad. In het oude weeshuis zijn daarvan nog elementen zichtbaar. Vóór eventuele sloop van het weeshuis zal toch op zijn minst het restant van het Blokhuis ge documenteerd moeten worden en zo nodig elementen van de historische bebouwing in de nieuwbouw een plaatsje moeten vinden. Ook in de ondergrond van dit oude stukje Harlingen is nog veel van de geschiedenis van Harlingen terug te vinden. Zo zijn er restan ten van een oude terp uit de Romeinse tijd gevonden. Midden 2000 zijn er twee rappor ten verschenen, een publicatie over de bouwhistorie en een archeologisch onderzoek. De PC volgt de ontwikkelingen door ondermeer contacten met de vereniging Oud Harlingen, die zich beijvert het behoud van waar devolle elementen veilig te stellen. Bij nieuwbouw voor dit gebied dient rekening te worden gehou den met deze historische gege vens. De tot nu toe getoonde plannen getuigen van weinig consideratie met de historische context. Heemschut houdt de ontwikke ling nauwlettend in de gaten en steunt zo nodig de vereniging Oud Harlingen in deze. G.G. IVitzen EliasPR-medewerker van Heemschut Friesland. ZEELAND Nieuwe TA De heer H. Goedegehuure moest zich vorig jaar om gezondheids redenen als technisch adviseur van Heemschut Zeeland terugtrekken. Heemschut is hem veel dank verschuldigd voor zijn grote inzet. Als nieuwe TA is aangetrokken tnr. JA. de Keuning te Vlissingen. Hij studeerde bouwrecht in Rotterdam en is beedigd taxateur. Prijs De Stchting Historische Behangsels en Wanddecoraties heeft uit handen van drs. A.L.L.M. Asselhergsdirecteur van RDMZ, de Vuurslagprijs van 25.000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 23