Goden en helden op het plafond a Sander Paarlberg De tentoonstelling Griekse goden en helden in de tijd van Rubens en Rembrandt in het Dordrechts Museum laat met meer dan 80 schilderijen zien hoe Nederlandse kunstenaars onder werpen uit de oudheid in beeld brachten. Verrassend genoeg richt de tentoonstelling ook de aandacht op vaste interieur decoraties, hoewel het niet iedere bezoeker zal opvallen. Je moet dan ook wel even naar boven kijken in enkele museumzalen. Daar prijkt bijvoorbeeld al vele jaren een 17de-eeuwse vlakke houten zoldering die beschilderd is met vele Griekse goden in de wolken. 14 Heemschut april 2001 Arnold Houbraken?, Eros en Psyche (detail), paneel, 350 x 900 cm, Dordrecht, Dordrechts Museum. De antieke oudheid was een belangrijke inspi ratiebron voor Nederlandse kunstenaars in de 16de en 17de eeuw. De mythologische verha len vol overspelige goden en gespierde helden spraken vele schilders en opdrachtgevers tot de verbeelding. De tentoonstelling Griekse goden en helden laat voor het eerst een overzicht zien van schilderijen met onderwe -pen die ontleend zijn aan de Griekse mythologie en geschiede nis. Er zijn naast schilderijen van Hollandse meesters als Rembrandt, Jan Steen en Aclbert Cuyp ook werken te zien van Vlaamse schilders als Rubens, Van Dyck en Brueghel. In meerdere opzichten geeft de tentoonstelling een geva rieerd beeld. Zo zijn er niet alleen schilderijen tentoongesteld, maar kan men in de eerste zaal ook een prachtige verguld zilveren dekselbo kaal bewonderen waarop een fries gegraveerd is met de wijngod Dionysus. Het is een mooi voor beeld van de manier waarop goden en helden werden gebruikt voor voorwerpen van kunst nijverheid. In een andere zaal staat een getrouwe kopie van een beeld van Adriaen de Vries, Hermes en Psyche voorstellende, terwijl er ook een meubelstuk te zien is: eer Antwerps kunst kastje waarvan de deuren en laatjes beschilderd zijn met mythologische scènes. Met deze aanvullingen op de schilderijen wordt duidelijk op welke zeer verschillende manieren goden en helden werden aangewend orn het interieur te verrijken. Vanzelfsprekend werden ruimtes niet alleen gedecoreerd met 'verplaatsbare' kunstwerken die voor de markt zijn vervaa-digd. Dat toont alleen al Rubens' magnifieke Roof van Ganymedes aan (afb. 3). Dit meesterwerk dat tot 'boeg beeld' van de tentoonstelling is gekozen en op posters, vlaggen en de omslag van de catalogus is afgebeeld, maakte eens deel uit van een zeer uitgebreide wanddecoratie ir de Torre de la Parada, een jachtslot met uitldjktoren van FilipsIViexs buiten Madrid. Het schilderij behoorde tot een enorme reeks met niet alleen mythologische taferelen, maar ook portretten en dier- of jachtstukken van diverse schilders waaronder ook Spaanse meesters als Velazques. Het grootste gedeelte van de werken bevindt zich nu in de collectie van het Prado te Madrid. Arnold Houbraken?, Zeus en Hera (detail), paneel, 350 x 900 cm, Dordrecht, Dordrechts Museum. Foto's )os Deuss.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 16