NEDERLANDSE BRUG ONTWERPEN VAAK BENEDEN DE MAAT Frank van de Poll Twee Amsterdamse voorbeelden In een land dat zo veel bruggen telt als Nederland zou je verwachten dat er een lange traditie zou bestaan in het ontwerpen van opvallende, in het oog springende oeververbindingen. Dat is echter niet het geval. Sterker nog: het is zelfs verbazingwekkend hoe weinig aandacht er de laatste decennia aan de vormgeving in de Nederlandse bruggenbouw wordt besteed. april 2001 Heemschut 11 De nieuwe Zeilbrug bij het Amsterdamse Hoofddorp plein. Foto's auteur. De oorspronkelijke sculpturen van Hildo Krop aan de Zeilbrug zijn op de nieuwe landhoofden aangebracht. Het is meestal de techniek die het ruimschoots wint van de architectuur. In Nederland is er nauwelijks sprake van spectaculaire brugontwerpen die bezoekers van ver over de landsgrenzen aantrekken. De meeste bruggen ogen zoals ze bedoeld zijn: eenvoudig van vorm en relatief goedkoop. Het gevolg is dat nieuwe bruggen, door hun nuchtere en soms gewoonweg lelijke uiterlijk, vaak detoneren met hun omgeving. De Zeilbrug Een voorbeeld van zo'n wanstaltige brug in een histori sche context vinden we in de Amsterdamse Schinkel- buurt, waarover stadsdeel Zuid de scepter zwaait. Het gaat om de nieuwe Zeilbrug die in 1998/99 werd gebouwd naar een ontwerp van Henk Meijer van het architectenbureau Kerste-Meijer. In 1989 al werd er door de Dienst Openbare Werken een rapport opge steld, waaruit bleek dat de bestaande brug ernstige problemen vertoonde en dat, als er geen maatregelen zouden worden genomen, de ijzeren delen binnen vijf jaar niet meer sterk genoeg zouden zijn. Ha, denk je dan, er zal binnenkort wel een onderhoudsploeg van de afdeling Bruggen uitrukken om de nodige herstel werkzaamheden uit te voeren. Maar nee, in plaats van voortvarend op te treden liet men de brug nog eens zes jaar aan zijn lot over en verscheen er in 1995 een volgend rapport waaruit bleek dat de brug 'op' was. De hoofdliggers achter de draaias en alle andere ijzeren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 13