Steenfabriek IJsselformaat handvorm Biezeveld Rijnformaat handvorm levert" Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. BRICK (BURGERS Ook voor Uw jonge monumenten! Brickburgers BV specialiteiten in baksteen 8 Heemschut april 2001 ressante gebouwen gaat, waarvan ook het onge schonden interieur van grote waarde is. De hoeves zijn in beide gevallen een voorbeeld van een zogenaamde T-boerderij met aangebouwd zomerhuis, maar spiegelbeeldig tegenover elkaar gebouwd, waarbij de Antoniushoeve de 'rijkere' versie vormt van de eenvoudiger gebouwde en gedecoreerde Sophia's hoeve. Het onderzoek naar de bouwconstructies heeft aangetoond dat in de oudste boerderij, de Sophia's hoeve, gebruik is gemaakt van een traditionele constructie met dekbalkgebinten, terwijl in de Anthoniushoeve voor een 'moder nere' bouwwijze is gekozen in de vorm van een langsconstructie op standvinken, die van gevel tot gevel lopende moerbalken ondersteunen. Daarmee zijn de beide boerderijen voorbeelden van twee interessante opeenvolgende fasen in de boerderij-ontwikkeling. Al jarenlang koesterde de Gemeente Ouder- Amstel plannen om de boerderijen af te breken met oog op een financieel aantrekkelijker optie: huizenbouw. Daartoe moesten de boerderijen, waar de bewoners nog altijd hun boerenbedrijf voerden, leeg worden opgeleverd. Dat de beide bewoners, twee alleenstaande boeren op leef tijd, op de hoeves geboren en getogen, hun hele leven met niets anders bezig dan met hun boerenbedrijf, daartoe met onbekende bestem ming zouden moeten vertrekken, was wat de gemeente betreft geen probleem: enkele jaren geleden werd hun de pacht opgezegd. Topstukken Van verschillende kanten is toen actie onder nomen: - Via de rechter is de familie van de boer op de Antoniushoeve begonnen de pachtopzegging aan te vechten. Deze zaak loop nog in hoger beroep. Bovendien is er onlangs een proce dure aangespannen bij het Europese Hof op grond van leeftijdsdiscriminatie. - De SOD heeft bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) een aanvraag ingediend om de beide boerderijen, plus het omringende land, als Rijksmonument aan te merken, in een poging het landelijk complex voor de ondergang te behoeden. Onlangs werd bekend dat deze aanvraag in eerste instantie niet is gehonoreerd, omdat de Gemeente (eigenaar met andere plannen!) negatief adviseerde over de monumenten status. Er ligt inmiddels een bezwaarschrift van de SOD bij de RDZM, omdat alk overige adviesorganen spreken van topstukken van natio naal niveau, die het verdienen behouden te blijven. Bovendien hebben de gemeentelijke politieke partijen zich onlangs in principe uitgesproken voor behoud van de boerde rijen, wat hopelijk ditmaal resulteert in een positief advies. Zolang de procedure loopt genieten de boerderijen voorbescherming en mag er niet fundamenteel iets aan veranderd worden. Helaas bereikte ons op 24 januari j.1. het droe vige bericht dat de bewoner van de Sophia's hoeve zichzelf van het leven heeft beroofd. De SOD heeft er bij de gemeenteraads-leden op aan gedrongen de bewoner van de Anthonius hoeve, inmiddels 82 jaar, een humaner lot te gunnen en hem er, naar zijn uitdrukkelijke wens, tot zijn dood toe te laten wonen. Daarnaast is er verzocht langdurige leegstand van de Sophia's hoeve met oog op verval en/of vandalisme te vermijden. In koop geïnteres seerden melden zich in groten getale, of de boerderijen nu wel of geen Rijksmonument worden. Voor een woonbestemming hoeft het bestemmingsplan niet gewijzigd te worden: het wachten is op het moment dat de gemeente woorden omzet in daden, d.w.z. een positieve raadsbeslissing neemt en het groene licht geeft voor verkoop aan een koper(s) met oprechte belangstelling voor het behoud van de boerde rijen. Drs. J. Euwe-Beaufort is voorzitter van de Stichting Oud-Duivendrecht. Fabriek van handvormstenen en plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g 077-4742920 1 specialiteiten in baksteen St. Jozefwcg 66b, 5953 JP REUVER (NL) Postbus 4790, 5953 ZK REUVER (NL) Tel. 077-474292Q, fax 077-4745170.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 10