Nieuw centrumplan voor Winschoten Jan Voerman Tien jaar geleden zag de binnenstad van Winschoten er onder komen uit. Het zuidoostelijk deel van het historische centrum, de Wevershorn, was een gatenkaas en in het westelijk deel was door een doorbraak van de Venne naar de Emmastraat in 1968 een groot deel van het stedelijk weefsel verdwenen. Gelukkig is door recente ontwikkelingen het tij aan het keren. De Provinciale Commissie van Heemschut in Groningen heeft zich onlangs over de jongste plannen laten informeren. Heemschut 7 Winschoten heeft voor een deel een Middel eeuwse kern, die aan eind van de 16de eeuw omwald werd, maar de stad is toch vooral het product van de stedelijke ontwikkelingen in de 19de eeuw. Toen behoorde de stad tot de snelst groeiende plaatsen van de provincie Groningen en ontwikkelde zich als hét verzorgingscen trum van Oost-Groningen. De stad werd concentrisch uitgelegd door bebouwing langs al bestaande wegen en paden. Ook werden er in de nabijheid van het station nieuwe straten aangelegd. Vooral in de periode 1900-1940 vonden er ook uitbreidingen plaats door lint bebouwing langs de uitvalswegen naar de agra rische omgeving. Met de verkeersdoorbraak van de Venne naar de Emmastraat verdween niet alleen de bebou wing van de Liefkensstraat en de Vissersdijk, Bebouwing aan de Venne met rechts de twee bedreigde panden. maar kwam ook het zwaartepunt van de het kernwinkelapparaat te liggen rond deze door braak en het in het hart van de stad aangelegde parkeerterrein, het Israëlplein. Hierdoor kwam vooral de Blijhamsterstraat als winkelstraat in verval. En ook de omgeving hiervan, de buurt 'Wevershorn', raakte sterkin verval. In de jaren 1990 werd eindelijk een begin gemaakt om het tij te keren. In de Wevershorn werden de gaten opgevuld met nieuwbouw die de oorspronkelijke stedenbouwkundige struc tuur respecteert. Ook werden, mede door de bemoeienis van Heemschut, de Kok-panden gerestaureerd. Inmiddels is de gemeente bezig het kaalslaggebied opnieuw te ontwikkelen. Zo verdwijnt het parkeren van het Israëlplein en wordt dit plein voor een groot deel bebouwd. Ook verdwijnt de blinde doos waarin nu nog de Edah is gehuisvest. De uitgangspunten van het plan vormen een aansluiting op de bestaande bebouwingstypologie in de stad: bouwblokken met aaneengesloten gevelwanden. De uitgangspunten moeten dus als positief worden beoordeeld. Wel is het de vraag of de architectonische uitwerking zodanig is dat de nieuwbouw ook aansluit bij de variatie aan bouwstijlen en wisselende goot- en dakhoogtes, die zo kenmerkend zijn voor de binnenstad. Een concreet bouwplan is er inmiddels voor de invulling van het Israëlplein, waar winkels en woningen worden gerealiseerd. In het plan is een woontoren opgenomen, die natuurlijk niet zo goed past bij de binnenstad, maar de afstand tot de kerktoren aan de Torenstraat is voldoende. Bovendien kan de woontoren samen met de stadhuistoren en de kerktoren als oriëntatie punt fungeren. Het is wel te betreuren dat twee lijstgevels aan de Venne het veld moeten ruimen voor een doorbraak, om de bevoorra- ding van de nieuwe winkels mogelijk te maken. In het centrum van Winschoten zal ook de openbare ruimte opnieuw worden ingericht. Winschoten zal dan niet alleen een aantrekke lijker koopcentrum worden, maar ook de bele vingswaarde van de historische binnenstad zal erop vooruit gaan. J. Voerman is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Groningen. Gerestaureerde panden aan de Blijhamster straat. Foto's auteur. centrum februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 9