f *<jfk jr w 6 Heemschut De Raambuurt Oost in 1995; de punten geven de schoorstenen aan op de vier plattegronden. De fabrieksgebouwen in 1995. Rijksmonument in 1998. '"Jï: .s;mur .«SliÉiu ÜHiH:'' tB-aSSWiiju ,igl{: ,.uöS»5»jh::s^ niÉjr''' 'V#'' -V Situatie in december 2000. voor de Monumentenzorg nog kunnen optre den. Maar Van de Laar vindt dat de dienst het er op het beslissende moment bij heeft laten zitten. 'De rijksdienst heeft er op een cruciaal moment op aangestuurd om de Raambuurt beschermd stadsgezicht te maken, maar daar voelde de gemeente, heel begrijpelijk, niet voor.' Zwak verhaal Binnen een gemeentelijke organisatie zijn altijd meerdere partijen met verschillende belangen onder verschillende aanvoerders, legt Van de Laar uit. De stad was van mening dat ze al heel wat deed door uit te gaan van het bestaande stratenpatroon en het behoud van de boven genoemde monumenten. Ze legde dat ook vast in een bestemmingsplan. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg kwam in reactie op het bestemmingsplan met een zwak stedenbouwkundig verhaal over de waarde van de industriële ensembles in de Raambuurt. Een verhaal, dat tegengesteld was aan de enthousiaste verhalen van weer andere medewerkers van dezelfde dienst. De totaalvi sie van de rijksdienst was niet sterk en werd ook niet gepresenteerd, zo vervolgt Van de Laar. Het besef van de zeldzaamheid van de Bergpoortstraat klonk later wel degelijk door in de beschrijving van de Raambuurt in het Monumenten Selectieproject, dat in opdracht van de Rijksdienst is uitgevoerd, staat: 'Het 19de-eeuwse industriële karakter maakt de buurt een van Nederlands meest illustratieve ensembles.' Van de Laar's conclusie is helder: 'De Rijksdienst voor de Monumentenzorg had meer dan genoeg in huis om de waarde van dit unieke ensemble vast te stellen, heeft dat tien jaar geleden ook gedaan, maar bleek, toen het op schieten aankwam, weinig daadkracht te hebben om deze voor Deventer en Nederland belangrijke straat ook werkelijk te behouden. Het ensemble had zelfs de status van rijksmo nument!' Van een gemeente met intern tegen gestelde belangen kun je nu eenmaal niet verwachten, dat ze qua erfgoed voor de muziek uidoopt. Zeker niet als het om moeilijk te ontwikkelen, bijvoorbeeld vervuilde terreinen gaat. De Rijksdienst moet sinds 1988 een decentrali satiebeleid uitvoeren. In de wet staat, dat monumentenzaken grotendeels bij de gemeente lopen en daarom alleen is het behoud van zulke unieke ensembles vaak bij voorbaat een verloren zaak. Kennelijk kijkt de dienst op belangrijke momenten alleen naar juridische haalbaarheid. Angst regeert. De dienst hecht als het erop aankomt meer waarde aan een juri disch juist standpunt dan aan inhoud en behoud.' Van de Laar vervolgt: 'Dit is niet een pleidooi om verantwoordelijkheid bij gemeenten weg te nemen. Gemeenten met een volwassen zorg voor monumenten moeten de ruimte hebben. De Rijksdienst heeft de taak de vaak broodno dige specialistische kennis, de discussie en de vorming te leveren. Maar een gemeente, die intern verdeeld is en daarmee erkende monu mentale waarden in het gedrang laat komen, moet daar door de rijksdienst op aangesproken worden. Maar daar heeft de dienst op dit moment niet het lef, niet de samenhang en niet de middelen voor.' Op gang De vernieuwing van de Raambuurt is in deze dagen op gang gekomen. Aan de rand van de wijk heeft het AKZO/Nobel-gebouw een nieuwe bestemming gekregen: het herbergt de kunstuitleen, expositieruimte en ateliers. Willem Jonkers heeft het gebouw van het vroe gere modellenpakhuis aan de Raamstraat gekocht en er zijn smederij in onder gebracht. Er is veel ruimte voor bedrijfsactiviteiten. Ook is er een galerie om zijn werk te presenteren. Zelf gaat hij wonen op de bovenste verdieping, een hele ruime woongelegenheid met een fantastisch uitzicht over de buurt. Het is de bedoeling dat in de karakteristiek dichte silo van Wijers een archeologisch depot van provincie en gemeente wordt ondergebracht. De exploitatie was bij het schrijven van dit artikel december 2000) nog niet rond. Het heeft lang geduurd voor men kon begin nen met de werkzaamheden voor de nieuw bouw, mede als gevolg van acties tegen de ontruiming en sloop van woningen. Maar E.J.Eggink, directeur van de N.V.Bergkwartier (Stadsherstel) is optimistisch. 'Wij vinden dat ook industriële gebouwen onze aandacht verdienen, niet alleen 17de-eeuwse panden met trapgevels.' Stadsherstel heeft drie objecten in deze buurt: de vroegere inktfabriek, de arbei derswoningen en de silo met fabrieksgedeelte van maalderij Ten Hove. In de vroegere inktfa briek komen zes appartementen. De arbeiderswoningen uit de 19de eeuw zullen gerenoveerd worden. 'Het authentieke karakter ervan zal zoveel mogelijk in stand blijven. Zo komt de opkamer ook in de vernieuwde versie van de huizen voor.' Uiteraard is het de bedoe ling in ruime mate modern comfort te bieden in deze woningen met een woonkamer, slaap kamer en badkamer beneden en twee slaapka mers en een douche boven. Het worden huur woningen. In het fabrieksgebouw van Ten Hove worden appartementen gemaakt, waar onder een aantal maisonnettes. Eggink ten slotte: 'Dit zou wel eens een van de mooiste buurten van Deventer kunnen worden.' Het zal echter nog wel een jaar of twee, drie duren voordat de vernieuwing in de Raambuurt haar beslag heeft gekregen. W. Burgers is journalist te Hoofddorp. februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 8