Karakter Deventer fabrieksstraat lijkt verloren Wibo Burgers Bergpoortstraat een gemiste kans van Monumentenzorg In februari 1996 berichtte Heemschut over een smalle grauwe fabrieksstraat uit het eind van de 19de eeuw in Deventer. De Bergpoortstraat in de oude industriewijk, de Raambuurt, was het helemaal en zou dus als voorbeeld van ons industriële verleden behouden moeten blijven. Hoe staat het er na vijfjaar voor met deze authentieke fabrieksstraat? Een verhaal over de strijd rond het industrieel erfgoed, over sloop en renovatie en over wat wordt gezien als de gemiste kans van Monumentenzorg. Heemschut Deventer heeft een belangrijk industrieel verle den. De Raambuurt ontleent bijvoorbeeld zijn naam aan een lóde-eeuwse bedrijvigheid: de productie van laken De stof rekte men na het vollen (een verviltingsproces) op rekken (ramen) op. In de 19de en de vorige eeuw vond je in Deventer bedrijven als de Vereenigde Tapijt- fabrieken (van het beroemde Deventer tapijt), Noury Van der Lande, een meelfabriek die de chemie in ging, Burgers Eerste Nederlandse Rijwielfabriek, Ankersmits Katoenfabrieken en de ijzergieterij Nering Bögel. In 1874 werd de vesting Deventer opgeheven. Dat was het sein voor tal van ondernemingen om bedrijven te stichten in de Raambuurt, op het voormalige terrein van deze vesting. In de laatste decennia van de 19de eeuw verrezen daar en aan de IJssel graan- en oliepakhuizen, een zeepziederij, een stoomolieslagerij, een stoomgrutterij, een lijn- koekenfabriek en een uitbreiding van de ijzer gieterij Nering Bögel. Eerder al, in 1859, was hier de gemeentelijke gasfabriek gevestigd. De Bergpoortstraat. Foto's auteur. 4 februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 6