Join the winners Jaap Kamerling Joseeph van der Haagen tot de mensen die overwegen lid te worden van de 90-jarige Bond Heemschut: 'Join the winners' mogen we na 90 jaar strijd om schoonheid best zeggen. Dat motto geeft Joseeph van der Haagen, directeur planologische en juridische zaken van de jubilerende Bond Heemschut mee. Het heeft lang geduurd maar we hebben uiteindelijk erkenning gekregen. Join the winners, zegt Van der Haagen dan ook tegen de mensen, die overwegen lid van het jubilerende Heemschut te worden. Een interview. Heemschut Drs. J.P.J. van der Haagen. 'In de jaren '70 kwam er een ethische golf over ons land heen en in de jaren '90 volgde een ware esthetische golf, zo verklaart Van der Haagen het succes van de monumenten bescherming, waarvoor Heemschut zich inzet. 'De interesse voor ruimtelijke kwaliteit, archi tectuur en monumenten is de laatste tien jaar enorm toegenomen. In het midden van de jaren '90 leidde de nieuwe golfbeweging tot het Deltaplan voor de monu mentenzorg, nadat de monumentenbeweging op precies het goede moment de noodklok had geluid over de verwaarlozing tot dan toe van onze monumenten. Er werden voor de periode tot 2005 honderden miljoenen door de rege ring toegezegd. Het zijn de opeenvolgende bewindslieden Hedy d'Ancona en Aad Nuis geweest, die zich hiervoor sterk hebben gemaakt. Intussen is al dit geld besteed voor het terugdringen van de achterstand in de restaura ties en zal er de komende jaren nog enkele honderden miljoen besteed worden. In 2010 zal 90 procent van onze monumenten weer in goede staat verkeren. En dan wordt permanent onderhoud van die monumenten natuurlijk steeds meer het punt van aandacht.' We gaan even terug in de tijd. Welke vooruitgang is er sinds 1911 toen Heemschut werd opgericht geboekt? 'Er is sindsdien onvoorstelbaar veel bereikt. In het begin van de 20ste eeuw was er alleen nog maar een afdeling op Binnenlandse Zaken, waar een paar mensen zich bezig hielden met de topmonumenten van ons land. Inmiddels is er een goed geëquipeerde Rijksdienst voor de Monumentenzorg en kwam er in 1961 een Monumentenwet, die in 1988 werd vervangen, Heemschut heeft bij de totstandkoming van beide een belangrijke insprekende rol gespeeld. Tijd voor nieuwe Monumentenwet? Is het geen tijd voor weer een nieuwe Monumentenwet? 'Ik denk, dat wijziging wel nodig is. De filoso fie, die Heemschut altijd heeft beleden, het niet geïsoleerd bekijken van individuele monumen ten maar in relatie tot de gehele omgeving, zou in de wet moeten worden uitgewerkt. Je hebt wel dorps- en stadsgezichten, die als stedebouwkundige monumenten onder de Monumentenwet ressorteren maar ook histo- risch-geografisch monumentale gebieden zouden als monumentale districten bescher ming moeten krijgen.En ook de bescherming van wat nu in de rijksnota Belvedere-gebieden worden genoemd zou wettelijk verankerd moeten worden in de Monumentenwet als monumentale districten. De Beemster bijvoor beeld. Een cultuurhistorisch heel belangwekkende polder, die nota bene wel de Werelderfgoedlijst heeft gehaald maar niet is beschermd als officieel Rijksmonument. De vorig jaar gelanceerde Belvedere-filosofie, die inhoudt dat bij alle ruimtelijk relevante plannen en de inrichting van het landschap de cultuurhistorische factor als uitgangspunt wordt genomen, vond bij Heemschut een warm onthaal. Geen wonder want de Bond zag de monumentenzorg altijd al zo breed als in deze filosofie. Het gaat om de bescherming van historisch-ruimtelijk Nederland, zo staat in de statuten van de Bond te lezen.' Van der Haagen is daarom zo ingenomen met Belvedere omdat hij vindt, dat het cultuurland schap in Nederland nog altijd slecht beschermd is. Vijfde Nota R.O. 'In de discussie over de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening zie je dat economische waarden bij de inrichting van ons landschap toch weer de overhand dreigen te krijgen. Wat minister Pronk probeerde te bereiken - het creëren van groene zones en rode contouren - werd door andere bewindspersonen weer bestreden. Je kunt, meent Van der Haagen, de ruimtelijke ordening in Nederland niet streng en juridisch genoeg maken. Geen mooie intenties als 'wij streven naar' maar de bescherming van het landschap juridisch vastleggen. Neem die al maar uitdijende kassenbouw, die 24 uur per dag verlicht is. Een schrijnende aantasting van het landschap.' We gaan weer even terug naar de Monumenten wet. Wilde het Ministerie in de huidige wet niet de zogeheten voorbescherming afschaffen? Een regelingdie inhoudt, dat bijzondere gebouwen, die nog niet beschermd worden, kunnen worden voorgedragen voor de Rijkslijst en daarmee voor lopig al vast een beschermde status krijgen. Van der Haagen: 'dat dreigde inderdaad even omdat men vond, dat dit instrument nogal eens oneigenlijk werd gebruikt. Actievoerders namen soms te lichtvaardig hun toevlucht tot dit middel. Maar ik hoor hier niets meer over, het zal wel niet doorgaan.' En de 50-jaren grens als toelatingscriterium voor de Rijkslijst? 'Op zich is die grens wel verdedigbaar uit histo risch oogpunt. Je moet ergens een grens stellen, maar in feite wordt die grens willekeurig getrokken.' Geen onderhoudsplicht zonder recht op subsidie In de Monumentenwet ontbreekt de onderhouds plicht voor monumenten. Moet dat er in? 2 februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 4