Rechtzetting februari 2001 Heemschut 33 Het aardige van het exemplaar in Prinsengracht 650 is de datering. Het huis met een magnifieke halsgevel is in de top van een jaartal voorzien (A" 1725). Ook werd regenwater opgevangen in een reservoir van hout met lood bekleed op een der zolders. Daardoor konden in de gangen marmeren fontein- bakken komen met koperen plugkranen, waarbij sierlijke exemplaren. Deze tekst is van een beroemd Heemschutter, te weten A.A. Kok, als secretaris en redacteur actief tussen 1923 en 1948. Aan het eind van zijn leven heeft hij een monu mentenbeschrijving van Amsterdam gemaakt. Hij is begonnen met de A, zoals Amstel en Achterburgwal Oudezijds, en is uiteindelijk niet verder gekomen dan de D. Maar alle monumenten gelegen aan straten, grachten beginnend met een A, een B, een C of een D staan er in. Behalve die omschrijvingen staan er voorin allerlei wetenswaardigheden over Amsterdamse woonhuizen. Het deel is ongekend compleet. Welk onderwerp je ook noemt, het staat er in. Het is jammer dat dit manuscript, een klein meesterwerk dat 222 pagina's telt, nooit is uitgegeven. Het origineel ligt in de prachtige bibliotheek van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Diefstal Die marmeren fonteintjes zijn overigens niet onbedreigd. Bij verkoop van de huizen wil dit onderdeel nog wel eens in strijd met de Monumentenwet meegenomen worden. Ook worden ze wel gestolen en dan verhandeld op markten of in winkels. Op Herengracht 2 50 en 2 52 bijvoorbeeld zijn beide fonteintjes verdwenen. Dat geldt ook voor die van Singel 58 uit 1753. Het fonteintje van Keizersgracht 323 kent een beter lot. Het is pontificaal te zien in de met een Oscar bekroonde film: De Aanslag. Marmeren fonteintjes lijkt mij een mooi onder werp voor een scriptie kunstgeschiedenis. Het mag dan een tamelijk onbekend onderwerp zijn, de schoonheid van dit minibeeldhouw- werk is vaak indrukwekkend. Hans Tulleners is journalist en monumentenzorgen te Amsterdam. Gang van Herengracht 250; het marmeren fonteintje, op de foto nog te zien, is verdwenen. Het onderschrift bij de foto op pagina 11 van het artikel over het kasteel Gravenwezel (Heemschut december 2000) dient te zijn: Bibliotheek: het goudleerbehang (ca. 17de eeuw) en de boekenkasten (Frans, 18de eeuw) zijn tijdens de recente restauratie door Axel Vervoordt aangebracht. Het uit moer- en kinderbinten bestaande plafond dateert van vóór de ingreep door Van Baurscheit.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 36