februari 2001 Heemschut 31 Het Grand Canal vormt een onderdeel van het direct omliggende park. Ook het park bevindt zich in een slechte conditie. De monumentale stijltuinen, ontworpen door Henri Copijn, zijn in verval geraakt, het doolhof is verdwenen. Slechts het minimale onderhoud wordt gepleegd. Vazen zijn gescheurd, de oorspronkelijk beplanting verwilderd. Verval kasteel Terwijl er voor het park al vroeg een herstel plan werd gemaakt, verslechterde de toestand van het kasteel. Het bouwwerk dat Cuypers herstelde was groter en zwaarder dan het oorspronkelijke kasteel. Door verkeerde mate riaalkeuzes en onjuiste berekeningen verkeert het kasteel nu, ruim honderd jaar later, in een zeer slechte staat. Je hoeft geen monumenten- deskundige te zijn om te zien dat er fikse scheu ren zitten in het muurwerk, zowel binnen als buiten. Reden om de noodklok te luiden, en dat gebeurde dan ook een paar jaar geleden. Architect Paul van Vliet, technisch adviseur van Heemschut, uit Loosdrecht ontwierp een restauratieplan, maar tot op heden is er niet tot uitvoering overgegaan. Het ruim veertig miljoen kostende project paste binnen geen enkele regeling, en de particuliere eigenaar zat daarom met de handen in het haar. Zoektocht Met de oprichting van de Stichting Kasteel De Haar in 1996 werd een eerste stap gezet op weg naar een mogelijke oplossing. De subsidie voor herstel van de funderingen kon echter niet worden binnengehaald door een gebrek aan overheidsgelden. Daarom werd in opdracht van de baron een veiling georganiseerd waarbij een honderdtal voorwerpen van het kasteel openbaar werd verkocht. Zonde, want de eenheid die het kasteel vormt werd daarmee deels aangetast. Noodzakelijk echter om meer aandacht te. krijgen voor de noodsituatie van het kasteel en de tuinen. Samenwerking Onlangs is er echter een oplossing gevonden voor de nijpende problemen bij De Haar. Een aantal partners staat in de toekomst garant voor de restauratie en het behoud van dit unieke ensemble, dat een van de weinige particuliere kastelen is van een dergelijke omvang in Nederland. De ingewikkelde constructie die na langdurig zoeken tot stand kwam is samen te vatten in zes stappen: - Natuurmonumenten koopt het landgoed Haarzuilens van Baron Th. Van Zuylen - Baron van Zuylen doneert 43 miljoen aan de Stichting Kasteel De Haar - Natuurmonumenten doneert 40 miljoen aan de Stichting Kasteel De Haar - Het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij geeft subsidie aan Natuurmonumenten - Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen geeft subsidie aan de Stichting Kasteel De Haar - De Provincie Utrecht geeft subsidie aan Natuurmonumenten. Door deze op het eerste gezicht ingewikkelde constructie zijn alle belangen van subsidiege vers, eigenaren en nieuwe beheerders op een juiste wijze gediend. Het is dus niet zo dat, wat in de pers werd gesuggereerd, Natuur monumenten eigenaar wordt van het kasteel. Evenmin verliest Baron van Zuylen zegging schap over het kasteel, aangezien hij vertegen woordigd is in de stichting. Bovendien kan met de bijdragen van de verschillende overheden via de nieuwe eigenaren, de Stichting Kasteel De Haar en de Vereniging Natuurmonumenten, op een verantwoorde manier worden gestart met het herstel. En dat is broodnodig om het nu vervallen sprookje weer nieuw leven in te blazen. Bij het ter perse gaan van dit nummer werd bekend, dat De Haar in het kader van de Kanjerregeling 10 miljoen rijkssubsidie heeft binnengehaald. Drs. K. Loeff is zelfstandig architectuurhistoricus en secretaris van Heemschut Noord- Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 34