30 Heemschut Het sprookjeskasteel met de kapel (rechts). Foto's Karei Loeff. steeds omschrijven als een monstrum, vindt het sinds de jaren '50 door Disney ingehaalde concept ook steeds meer bewondering door de omvang en het karakter van het ontwerp. Wanneer de Haar wordt bezien in de reeks huizen van de superrijken in de negentiende eeuw dan is het kasteel zeker als een belangrijk monument aan te merken. De neogotiek is de hoofdstijl die bij het herstel van dit kasteel werd toegepast. Heel dorp verplaatst Bij de aanvang van de restauratie was voorzien in een groot park rond het kasteel. Reden waarom voor het oude dorpje Haarzuilens, gelegen aan de voet van het kasteel, een nieuwe plaats moest worden gevonden. De verplaat sing van Haarzuilens ging samen met het ontwerpen van een nieuw dorp, dat aanvanke lijk een stadse allure zou moeten krijgen. Alleen de grachten en wallen zijn van het eerste ontwerp bewaard gebleven. Om de band met het kasteel uit te drukken werd al het houtwerk uitgevoerd in de kleuren rood en wit. Uitzonderingen bevestigen echter de regel: het voor rekening van Cuypers gebouwde huisje aan de Brink werd uitgevoerd met als hoofd kleur blauw... Eenheid Voor de inrichting van het kasteel werden diverse grote aankopen gedaan. Kunstwerken kwamen uit alle delen van de wereld, waardoor het interieur een bonte verzameling van kost baarheden is geworden. Groot, kostbaar en zeldzaam, dat lijken de voornaamste criteria te zijn geweest bij de aanschaf van kunstvoorwer pen. Een Japanse draagkoets, Vlaamse wandta pijten, enorme Japanse vazen, 17de-eeuwse schilderijen en kostbare tapijten vullen de door de werkplaatsen van Cuypers gedecoreerde vertrekken. Overigens was de barones niet zo te spreken over de stijl waarin het kasteel werd ingericht. Het slaapvertrek van Helene is de enige kamer die volledig is ingericht in Franse (neo-)barokstijl. Familieband Bijzonder is dat, op de enkele jaren geleden ten behoeve van de restauratie helaas geveilde objecten na, het interieur nog steeds compleet is. Een andere bijzonderheid is de band die de familie Van Zuylen nog steeds heeft met het kasteel. De hele maand augustus is het kasteel het onderkomen van kleinzoon Thierry, de huidige eigenaar, en zijn familie. En om de band met de dorpelingen in stand te houden is de familie ook ieder jaar aanwezig bij de festiviteiten rond de Haarse kermis. Het park Het rond het kasteel ontworpen park bestaat uit een aantal onderdelen. Direct om het kasteel liggen de tuinen, die elk een eigen thema hebben. Zo zijn er onder meer een Romeinse tuin, een grand canal en verdedi gingswerken. Het park is aangelegd in land schappelijke stijl, en bestaat uit twee delen: het Noorder- en het Zuiderpark Dit omdat de provincie destijds geen toestemming gaf om de doorgaande weg af te sluiten Beide parken worden daarom verbonden door een cement- rustieke brug, terwijl door een 'middeleeuwse wal' de weg vanuit de richting van het kasteel niet zichtbaar is. Vlak bij het kasteel staat ook de voorvaderlijke slotkapel, een door Cuypers op de oude ruïne herbouwde kapel, die omstreeks 1900 dienst deed als stal. Cuypers verhoogde de spits, waar door vanaf de Van Zuylenlaan een silhouet van torens ontstaat, dat het sprookjeskarakter alleen maar versterkt. Deze brede Avenue van Zuylen met zijn grote hek en het inmiddels bijna onherkenbare 'rond point' vormen de statige entree van het park vanuit het zuiden. Aanpak park Net als de rotonde is de ook de laan naar het kasteel sterk in verval. Het landschapspark is er nog erger aan toe. Vijvers zijn dichtgeslibd, bruggen en paden zijn onbegaanbaar. februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 33