24 Heemschut februari 2001 in 1786 in Amsterdam vervaardigd. OokFort de Windt verkeert, mede dankzij een ingrij pende restauratie in 1982, in goede staat. Het is een kleine versterking van 14 bij 41 meter met twee kanonnen en ligt aan de zuidkant van het eiland. Kerk Een werkelijk prachtig monument vormen de restanten van de op 2 november 1755 ingewijde Nederlands hervormde kerk. Deze is voor namelijk opgebouwd uit natuursteen en oorspronkelijk van binnen wit gepleisterd. Net als de noordwest zijde van de toren en de kerk die zo als een baken dienen voor schepen. De Traditioneel woonhuis. Overblijfselen van de Nederlands hervormde kerk. De rode en gele bakstenen kwamen als ballast mee met de schepen uit Nederland. kerk heeft een hoofdschip van 10 bij 27 meter met een dwarsarm van 9 meter lengte en een forse vierkante toren van circa 21 meter hoog. Tijdens de orkaan van 1792 stortten het dak en de top van de toren in. Als gevolg van deze beschadiging en omdat er sindsdien geen kerkelijke functionaris is geweest, verslechterde de staat van de kerk. In 1981 werd de ruïne geconserveerd om verder verval te voorkomen, daarbij werd de toren volledig gerestaureerd. De ontstane buitenruimte wordt onder meer gebruikt voor tentoonstellingen. Er is niet heel veel fantasie voor nodig om zich binnen dit speciale décor onder de sterrenhemel feesten en diners voor te stellen. Rondom de kerkmu ren zijn bijzondere oude grafstenen, waaronder die van Jan de Windt, te bewonderen. De vele monumentale graven zijn doorgaans kostbaar uitgevoerd evenals de grafstenen op de Joodse begraafplaats. Daar de synagoge in zijn tijd de op één na oudste was van het Westelijk half rond, dateert de oudste grafsteen uit 1742. Traditie getrouw werden de eenvoudige woningen symmetrisch opgebouwd en voor zien van een stenen fundering, houten wanden en dakbedekking bestaande uit shingles en een eenvoudige houten decoratie langs de veranda of richel van het dak. Deze decoratie of sier- strook werd Westindische gemberkoek' genoemd. Een aantal huizen in 'upper town', gebouwd in de 19de en 20ste eeuw, laat zien dat de oude bouwtraditie nog lange tijd voort duurde. Het merendeel van de woningen bestaat uit éénlaagse houten huizen met tegen woordig vooral golfplaat als dakbedekking. Erfenis Het is duidelijk dat Statia, ook wel historische edelsteen genoemd, geld nodig heeft voor het onderhouden en conserveren van de vele monumenten, al was het maar vanwege de jaar lijks terugkerende orkanen. Het eilandbestuur ziet pas recentelijk toerisme als een bron van inkomsten. Hoewel Statia zich vooral richt op enthousiaste duikers, trekkers en geschiedenis liefhebbers, worden nu stappen ondernomen, gericht op toename van het toerisme. Het is immers slechts 16 minuten vliegen van Sint Maarten. Des te meer komt de vraag naar boven waarom Nederland zich niet het lot van dit juweeltje heeft aangetrokken. Waarom zijn het Amerikanen die The Sint Eustatius Historical Foundation runnen en daarmee de unieke erfenis beheren die onmiskenbaar onderdeel vormt van de Nederlandse geschie denis? Ir. S.A.Lieth is architect en publicist in Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 27