februari 2001 Heemschut 23 Entree Fort Oranje. Het poorthuis bestaat uit twee kleine huisjes en diende vroeger als woning van de commandant. In 1682 wordt Sint-Eustatius een compagnies kolonie als onderdeel van de Westindische Compagnie, geadministreerd door de Kamer van Zeeland. Statia ontwikkelde zich op econo misch terrein voorspoedig dankzij de gunstige ligging ten opzichte van de omringende Franse, Spaanse en Engelse koloniën. Deze landen mochten van de moederlanden niet met elkaar handel drijven. Daar het moeilijk was de kolo niën vanuit Europa goed te bevoorraden, omzeilde iedereen deze wet, wat voor Sint- Eustatius zeer gunstig uitpakte. Saluut De 18de eeuw staat bekend als bloeitijd. Terwijl de populatie tegenwoordig uit niet meer dan 2.000 mensen bestaat, bereikte die in 1790 haar piek met ruim 8.000 bewoners. De vele pakhuizen langs de baai waren gevuld met suiker, katoen en andere grondstoffen en Europese goederen waar in de Nieuwe Wereld vraag naar was. Gedurende de Amerikaanse Revolutie, toen de Britten de noordoost kust van Amerika blokkeerden, speelde het neutrale Statia tevens een belangrijke rol in het ver handelen van voedsel en voorraden, waaronder buskruit, aan de Revolutionairen. Op 16 november 1776 verscheen het oorlogsschip Andrew Doria, getooid met de vlag van de Noord Amerikaanse opstandelingen, op de rede van Statia en vuurde een saluutschot af. Na overleg met de gouverneur van het eiland, vuurden de kanonnen van Fort Oranje een groet terug, waarbij Nederland onbedoeld een historische daad stelde en officieel de nieuwe republiek erkende. Heden ten dage is 16 november een nationale feestdag. Museum Vanaf 1816 is Statia definitiefin Nederlandse handen. Van een economisch bolwerk is geen sprake meer. Veel van de pakhuizen aan de haven, ooit de spil van de welvaart, werden verlaten en vervielen om uiteindelijk geclaimd te worden door de zee. Naast de zichtbare en onzichtbare ruines aan de haven biedt de huidige bebouwing talrijke herinneringen aan de 18de eeuw. Eigenlijk is Oranjestad een openluchtmuseum. In 1974 werd een belang rijke stap tot behoud van de historische bouw werken gezet met de oprichting van de The Sint-Eustatius Historical Foundation. Een van haar eerste activiteiten vormde de ingrijpende restauratie van Fort Oranje, waarna de hervormde kerk werd geconserveerd, Ford De Windt gerestaureerd en een museum ingericht. Dit museum opende in 1975 haar deuren en is sinds begin '80 gehuisvest in het fraai inge richte Jan Simonsz. Donckerhuis in het centrum van Oranjestad. Het is een van de oudste en mooiste huizen van de stad en behoorde tot een vermogende handelaar. De exacte bouwdatum van het bakstenen huis is niet bekend, maar het wordt op een plantage map, getekend in 1775, genoemd. Het museum schenkt ruim aandacht aan de geschiedenis van het eiland vanaf de eerste Indiaanse bewoners en de manier waarop in de voorgaande eeuwen gewoond en geleefd werd. Zo is een aantal jaren geleden de oorspronkelijke broodoven in de tuin hersteld. Versterkingen De commandeurs Johcm Heyliger (1743-1752) en Jan de Windt (1753-1775) versterkten het gehele eiland met een krans van forten, kust- batterijen en versterkingen waaronder Fort Oranje en het waarschijnlijk uit 1753 daterende Fort de Windt. Al deze bouwwerken hadden weinig defensief effect daar de bewoners het eiland tot 1816 maar liefst 22 keer zonder slag of stoot hebben overgegeven. Omstreeks 1780 zijn de meeste forten en versterkingen reeds vervallen. Het eiland kent nu twee interessante forten, waarvan Fort Oranje de grootste en meest imposante is. Diverse malen is de oorspronkelijke vierkante vesting verbouwd en uitgebreid. Het heeft sinds het begin van de 18de eeuw een kwartcirkelvormige opzet met drie bastions. Direct boven de toegangspoort met daarop het wapen van Sint-Eustatius bevindt zich een poorthuis met rechts een klok kentoren en links de oude gevangenis met enkele cellen. Op de imposante wallen staan diverse kanonnen opgesteld die voor het laatst in 1882 dienst deden voor het lossen van saluutschoten. Enkele van deze kanonnen zijn Ruïne van Fort Amsterdam aan de baai in 'Lower Town'. 4 -V N^7T

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 26