18 Heemschut februari 2001 werd allereerst via een cultuurhis torische waardebepaling de in het geding zijnde monumentwaarden in kaart te brengen. Tevens werd meegedeeld dat Heemschut in geval van herplaatsing voorstander zou zijn van demontage in hoofd onderdelen - kapvlakken, gehele (binnen)muursegmenten etc. - omdat dit niet alleen het goed koopste zou zijn, maar ook de beste waarborg voor handhaving voor allerlei bouwsporen. De SHBO voerde het door Heem schut voorgestane onderzoek uit en sloot zijn rapport tevens af met een advies tot segmentsgewijze demontage. Daar alle bevoegde instanties zich hebben uitgesproken in lijn met de eerdere standpuntbepaling door Heemschut, heeft de Bond beslo ten officieel bezwaar aan te tekenen tegen de sloop, en tevens een voorlopige voorziening daar tegen aan te vragen. Leo van der Meuk, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland. Tel. (070) 3273944. ZEELAND Viskot hersteld Borssele Hoort, Ziet, Zwijgt staat op het Viskot in de dorpskern van Borssele. Dit gebouwtje deed in vroeger dagen dienst als visafslag. Er zat in die tijd zelfs nog een poli tiecel aan vast, waarin de veld wachter landlopers en dronkaards kon opsluiten. Het gebouwtje dient nu alleen nog als klapbank, waar de dorpsroddels kunnen worden uitgewisseld. In de oude jaarsnacht van 1999 op 2000 werd het Viskot door vandalen vernield. De Borsselse bevolking heeft de wijze spreuk hoort, ziet en zwijgt in praktijk gebracht, zodat de daders van de vernielingen nooit zijn achterhaald. De gemeente heeft de schade aan dit monument echter weer hersteld. Hiermee was een bedrag van/20.000,- gemoeid. De restauratie was net voltooid toen de landelijke Heemschut-excursie een bezoek bracht aan het dorp. Het gemeen tebestuur, eigenaar van het Viskot hoefde zich dus niet te schamen. Helaas is kort na de voltooiing van de restauratie weer schade aan het gebouwtje toegebracht. Ook deze schade is inmiddels weer hersteld. Verbouwing boerderij Borssele Het gemeentebestuur van Borssele heeft besloten bij de verbouwing van de monumentale boerderij Stenevate geen wijziging in de daknok aan te brengen ten behoeve van het toelaten van daglicht. Het gemeentebestuur is daarmee tegemoet gekomen aan het door Heemschut ingediende bezwaar tegen het doorbreken van de noklijn van de schuur. Zeevaartschool handhaven Vlissingen De Noordzee- boulevards van Vlissingen hebben een unieke ligging op het zuiden en aan de drukke scheepvaartroute van en naar Antwerpen. Het wonen aan deze boulevards is dan ook erg in trek. De laatste jaren rijst de ene na de andere woonto ren uit de grond. De hoogste reikt tot 80 meter boven het maaiveld. Op de Boulevard staat een zeevaartschool, waar koopvaardij- officieren worden opgeleid. Het bestuur van de Hogeschool Zeeland, eigenaar van de school, wil de opleiding echter verplaatsen naar haar hoofdgebouw, elders in Vlissingen. Gevreesd moet worden dat na de verplaatsing het oude gebouw zal moeten wijken voor nog meer woontorens. Heemschut schaart zich achter de velen die er bij het gemeentebe stuur voor hebben gepleit het karakteristieke gebouw onaange tast te laten. Op dit moment heeft het gemeentebestuur niet de intentie het pand te laten verdwij nen, maar om het beter te kunnen beschermen pleit Heemschut voor een gemeentelijke monumenten lijst waarin het gebouw dient te worden opgenomen. Op deze wijze kan het effectief worden bewaard vóór aantasting. Het gemeentebestuur wil echter zover niet gaan en stelt voor één en ander in een beeldkwaliteitsplan vast te leggen. Heemschut wijst er echter op dat een monumenten lijst grotere juridische waarde heeft en daarom de voorkeur verdient. Verdere ontwikkelingen zullen nauwgezet in de gaten worden gehouden. Slopen langs het spoor Middelburg De gemeente Middelburg heeft een herinrich tingsplan ontwikkeld voor de smalle strook grond tussen het Kanaal door Walcheren en de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal. In dit gebied zal een busstation worden aangelegd en zal het kantoor van het Waterschap De Zeeuwse Eilanden en een nieuw stadskantoor worden gebouwd. Met de uitvoering van deze plannen zal begin 2001 worden gestart. De uitvoering van deze plannen betekent wel dat het terrein schoon moet worden opgeleverd, alleen hetNS-station (een rijksmonument) kan worden gehandhaafd. Wat wel zal moeten verdwijnen zijn een gietijzeren hoge brug over de spoorlijn, de voormalige goederenloods, die nu als dansschool in gebruik is, en een niet meer in gebruik zijnd sein huisje. De brug zal worden gede monteerd en opgeslagen. Na een grondige restauratie kan hij elders weer worden opgebouwd. De goederenloods zal zeer waar schijnlijk worden gesloopt. Afbreken en op een andere plaats herbouwen van dituit 1870 date rende monument is wel mogelijk, maar is te kostbaar gebleken. Dit karwei zou ongeveer drie miljoen gulden vergen. Een bedrag dat volgens de gemeente niet opweegt tegen de waarde van het gebouw als monument. De bezwaren van Heemschut en de Vereniging de Vrienden van Middelburg tegen de sloop maken niet veel kans, nu de provincie toestemming voor de sloop heeft verleend. Het in de nabijheid gelegen sein huisje komt in het gedrang omdat de Kanaal weg moet worden verlegd. Ook dit gebouwtje zal dus moeten verdwijnen. Heemschut heeft zich niet tegen deze sloop verzet, omdat de monumentale waarde van het huisje niet groot wordt geacht. Heemschut zal zich blijven inzet ten voor een goed hergebruik van de 'Hoge Brug'. Ook zal zij sloop van de goederenloods proberen te voorkomen. Gerard Baijens is PR-medewerker van Heemschut Zeeland. Tel. 0118-626302. NOORD-HOLLAND Binnenburg 6 Sloop dreigt Texel Heemschut Noord-Holland beraadt zich op de mogelijkheden tot behoud van een pand naast de Oude Kerk van Den Burg in Amsterdamse School-stijl. Het pand, Binnenburg 6 is 82 jaar oud en nu in gebruik als winkel. De eigenaar, die weinig aan onderhoud heeft gedaan, ziet geen andere mogelijkheid dan sloop. Het pand is weliswaar geplaatst op de lijst van monumenteninventari satie maar kreeg daarop een lage waardering, ongetwijfeld het gevolg van de verloederde staat. Ook de Historische Vereniging Texel verzet zich tegen afbraak van het pand, dat naar haar mening zowel uitwendig als inwendig nog zoveel waardevols bevat, dat restauratie te overwegen valt. Het Amsterdams Monumentenfonds en de Stadsherstel Amsterdam zijn ook ingeschakeld om te zien wat er nog te redden valt. Voorgenomen plaatsing op de gemeentelijke lijst, zoals wordt overwogen, biedt echter geen opschortende werking voor sloop. Raaksgebied Haarlem Zoals we al eerder meldden in het nummer van april 1999 heeft het Haarlemse gemeentebestuur plannen het Raaksgebied, onderdeel van het beschermde stadsgezicht van de Damiatestad opnieuw in te richten. Deze westelijke toegang tot het centrum is mede door de aanwe zigheid van een bovengrondse parkeergarage eerder een pishoek geworden dan een toonbeeld van Vervolg zie png. III na de Index

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 20