Heemschut actief Heemschut 17 GRONINGEN Geen 'Blue Moon' in Burchtstraat Groningen 'Blue Moon'is de naam van de architectuurmanifes tatie die de gemeente Groningen op het ogenblik voorbereidt. Het plan voor deze manifestatie is afkomstig van de Japanse architect Toyo Ito. Deze manifestatie zal plaats vinden zowel in de Groningse binnenstad als in het nog te ontwikkelen Europapark, een nieuwe stadsuitbreiding. De bedoeling is zo een link te leggen tussen de binnenstad en de nieuwe wijk waar o.a. het nieuwe stadion voor FC Groningen is gepland en, zoals onlangs bekend werd, een megasupermarkt. Op plekken in de binnenstad en in het Europa park wordt begin januari gestart met de bouw van bijzondere gebouwen, waarin in tussen 21 augustus en 21 september culturele activiteiten zullen plaats vinden. Bewoners en bezoekers van de stad zullen via deze cultu rele activiteiten de weg vinden naar het Europapark, zodat dit meer gaat leven voor iedereen. Van de bouwprojecten en de culturele activiteiten is nog weinig bekend. Wel is aan pers en buurt bewoners informatie verschaft over de projecten in de binnen stad, waarbij schetsen getoond werden van de ontwerpen voor de vijf binnenstadslocaties. Verwaarloosde plekjes in de binnenstad zullen de locaties vormen voor deze door verschil lende buitenlandse architecten ontworpen staaltjes van moderne architectuur. De bedoeling is dat zo'n nieuwe creatie een lelijke plek in de stad gaat opfleuren. De bouwwerken krijgen tijdens de manifestatie een culturele functie, daarna vooral een woonfunctie. In de Burchtstraat heeft de geplande nieuwbouw grote verontwaardiging bij de bewoners gewekt. Hier zou in een ommuurde tuin, die zich bevindt aan de Burchtstraat tussen twee historische panden (rijksmonumenten), een 14 meter hoog gebouw van alumi nium en glas worden geplaatst met een blinde aluminium gevel aan de straatkant. Dit gebouw was voor deze plek ontworpen door Toyo Ito zelf. Volgens het bestemmings plan is bouwen op deze plek mogelijk. De bezwaren van de bewoners richten zich tegen het bouwen van dit gebouw op juist deze plek. Bij de locatie in de Burchtstraat was geen sprake van verwaarlozing, zoals wel bij de andere Blue- Moonlocaties in de binnenstad. Volgens de bewoners zou het gebouw van aluminium en glas afbreuk doen aan de historische omgeving. Ook om andere redenen zou het een ernstige inbreuk vormen op het woonge not van de bewoners van de op deze plaats ongeveer 3 meter brede straat. Heemschut heeft de bezwaren van de buurtbewoners ondersteund. Het verzet van de Burchtstraatbewoners vormde zo'n scherp contrast met de feeste lijke bedoeling van de culturele manifestatie, dat het college van B en W heeft afgezien van de Burchtstraat als locatie voor een Blue-Mooncreatie. Molenbiotoop bedreigd Winschoten Voor de maalvaar- digheid van molens is de omge ving van groot belang. Door hoge bebouwing in de directe omgeving van een molen wordt de wind weggenomen. Er is dan sprake van aantasting van de molenbiotoop. In Winschoten zijn problemen ontstaan met de biotoop van de molen 'Edens', een rijksmonu ment. Het Gilde van Vrijwillige Molenaars meldde dat de molen biotoop wordt bedreigd door plannen voor de bouw van een kantoorpand van 16.50 meter hoogte op 110 meter afstand van de molen. Deze bouw is in strijd met de geldende norm van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, dat bij een maalvaardige molen zoals deze, met een stellinghoogte van 10 meter, de maximaal toelaatbare bebouwings- en beplantings hoogte eveneens 10 meter is binnen een straal van 280 meter. De gemeente had de molenaarsor ganisatie in december 1999 toege zegd dat er duidelijke afspraken zouden komen met de molenorga nisaties over de molenbiotoop van de molens in Winschoten en dat deze afspraken in een bestem mingsplan zouden worden verwerkt. Nu dreigt aantasting van een molenbiotoop voordat deze afspraken zijn gemaakt. Heemschut Groningen heeft B en W van Winschoten verzocht de bovengenoemde toezeggingen aan de molenorganisaties na te komen. ZUID-HOLLAND Mutaties in Zuid-Holland Tijdens de eindejaarsvergadering op 13 december 2000 onderging de commissie een forse aderlating door het opstappen van twee harde werkers, die zich jarenlang met veel hart voor de goede zaak hebben ingezet. 'Onze man in de Alblasserwaard' Piet Gort, geboren en getogen in Sliedrecht, wist zelf niet eens meer precies wanneer hij toegetreden was tot de commissie, zoveel jaren heeft hij Heemschut in Zuid- Holland met raad en daad terzijde gestaan! Was het werk voor de eigen zaak niet altijd goed te combineren met het bijwonen van de vergaderingen, als er in de Alblasserwaard iets mis dreigde te gaan was Piet Gort daar via een van zijn vele contacten in de streek mee op de hoogte en liet het de commissie weten. Dat in feite het afscheid slechts gedeeltelijk is werd wel wel bewezen doordat Piet - ondanks zijn afscheid, beze geld met een fraai gegraveerd glas - alweer als 'huiswerk' aanbood eens poolshoogte te gaan nemen bij een bedreigde boerderij te Meerkerk! Wat dat aangaat vertrouwt de commissie erop via telefoon en fax nog vele jaren van zijn grote deskundigheid aangaande de Alblasserwaard te mogen profiteren. Tot ziens Piet Gort! Alweer acht jaar geleden bood de kersvers als commissie-lid aange treden Men.no Tillema aan op geheel vrijblijvende basis tijdelijk het secretariaat waar te nemen voor zijn plotseling aftredende voorganger. Dat heeft dus bijna acht jaar geduurd. Om de gewel dige hoeveelheid post aan te geven, die inkwam en uitging kan volstaan worden met de vermel ding dat de laatste jaren de lijst 'in en uit' op de vergadering niet meer behandeld kon worden, maar als losse bijlage bij het verslag werd gevoegd! Slechts de correspondentie, die betrekking had op agenda-punten kwam aan bod. Maar naast een voorbeeldig uitgevoerd 'tijdelijk' secretariaat, droeg Menno ook zijn deskundig heid bij als architect, bouwde mee aan de internet-pagina's Zuid- Holland en tracteerde ons regel matig op verfrissende en grensver leggende ideeën, om de commissie en onze vereniging een actievere uitstraling te geven. Het prachtige ontwerp van de Heemschut-stand op Restoration '98 was van zijn hand, om maar eens wat te noemen. Ook hij kreeg een fraai glas met initialen en passende inscriptie en ook zijn afscheid is gelukkig niet volledig, want hij treedt toe tot de landelijke Heemschut internet-redactie. Als dat ook weer 'tijdelijk' is... Tegelijkertijd met het aftreden van Piet Gort en Menno Tillema treedt een aantal nieuwe leden aan, want de commissie ziet zich zelfs genoodzaakt tot uitbreiding. Om de nieuwe leden recht te doen wedervaren stellen wij hen in het volgende nummer uitgebreider aan u voor. Boerderij herbouwen Hoogmade Een zaak, die alweer ruim twee jaar loopt is de sloop of demontage en, als het aan Heemschut ligt, herbouw van een fraaie, historische boerderij in de Hoogmadense Bospolder aan de Boskade, die moet wijken voor de aanleg van de HSL. Zowel de Rijksdienst als de gemeentelijke monumentencommissie hebben zich tegen de sloop uitgesproken. De provincie heeft slechts monde ling gereageerd, maar onderschrijft (officieus?) het standpunt van de twee bovengenoemde instanties. Heemschut heeft al in het voorjaar van 1999 een onderhoud gehad met de gemeente waarin bepleit februari 2001

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 19