STANDAARDWERK HISTORISCHE INTERIEURS OP KOMST Leo van der Menie Informatie nog weinig toegankelijk en erg verspreid Alweer een jaar of tien verricht de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist onderzoek naar historische interieurs. Over de kennis en het inzicht dat dit speurwerk heeft opgeleverd, spaken we met dr. Eloy Koldeweij, als interieurdeskundige verbonden aan deze dienst. januari 2001 Heemschut 11 Huis van Brienen in Amsterdam, de Grote Zaal. Foto Louis Lemaire. Foto linkerpagina: Kasteel Amstenrade te Amstenrade, slaapkamer met chinoiserieën bed met palmbomen. Foto Theo Baart. Monumenteigenaren, architecten en zelfs aannemers die gewetensvol met oude interieurs willen omgaan, hebben op dit moment geen enkel houvast bij het opstellen en uitvoeren van een restauratieplan. De grootste wens van Eloy Koldeweij is dan ook een alge meen overzicht over het Nederlandse interieur door de eeuwen heen, waarin alle aspecten en onderdelen afzonderlijk èn in samenhang aan bod komen. De grootste bedreiging voor het historische interieur is op dit ogenblik de gebrekkige toegankelijkheid van de kennis, die daarover in de loop der jaren is verzameld. Want er is wel degelijk aandacht aan het historisch interieur besteed, niet alleen door medewerkers van de Rijksdienst, maar ook door allerlei kunst- en bouwhis- torici. Die kennis is alleen veel te verspreid opgeslagen, niet altijd volledig en bijvoorbeeld voor een plaatselijke monumentenbeschermer of lid van een gemeentelijke monumentencommissie zeker niet een-twee-drie te raadplegen. Er wordt voortdurend veranderd en aangepast in inte-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2001 | | pagina 13