Cultuurhistorie in de provincie Utrecht op cd-rom m n4^a-lagrarisch Roland Blijdenstijn Op 27 juni 2000 presenteerde gedeputeerde Doede Kok de cd- rom Cultuurhistorische Elementen in de provincie Utrecht'. Met bijna 20.000 objecten, (zicht)lijnen en gebieden zijn nu voor het eerst alle bekende en bestaande cultuurhistorische waarden in de provincie samen gebracht op een schijfje. i\ m Legenda S? archeologie vindplaats historische geografie [IJ yy defensie delfstoffenwinning verkeer 7% /Sf waterstaat t A/wonen jj historische bouwkunde fe; gebouw zichtlijn I 1 molenbiotoop llS gebied ad. december 2000 Heemschut 7 Jaren van onderzoek gingen eraan vooraf. Na een eerste start in 1983 heeft het Monumenten Inventarisatie Project de basis gelegd voor het informatiebestand. Door toevoeging van alle gebouwen van vóór 1850 beschikken we nu over een compleet bestand van zo'n 12.000 gebouwen tot 1940 inclusief alle rijks- en gemeentelijke monumenten en zo'n 150 stedenbouwkundig waardevolle gebieden inclusief de beschermde stads- en dorpsgezich ten. De historische (steden)bouwis aangevuld met de archeologie volgens de Archeologische Monumenten Kaart van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, met histori sche geografische elementen en structuren, met zichtlijnen van buitenplaatsen en met een complete inventarisatie van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Met deze bestanden hebben we nu een aardig compleet overzicht van de cultuurhistorie in onze provincie met uitzondering van de stad Utrecht. Detail Wijk bij Duurstede uit de Cultuur historische Elementenkaart van de Provincie Utrecht. De cd-rom maakt voor het eerst al deze gege vens toegankelijk. Van ieder element worden de locatie en de omvang op een topografische kaart getoond en de belangrijkste gegevens vermeld. Een veel uitgebreider gegevensbe stand is bij de provincie beschikbaar. Van onge veer 10% van het bestand zijn ook foto's per element beschikbaar. Tot in de directe omge ving van het element kan op de kaart worden ingezoomd. Voor een meer realistische weer gave kan gekozen worden voor een kleuren - luchtfoto als achtergrond. Van alles te combineren Wat de cd-rom nu zo interessant maakt zijn vooral de fantastische selectie- en combinatie mogelijkheden. Hierdoor is dit geïntegreerde informatiebestand voor allerlei doelen bruik baar. Met een uitgebreid keuzemenu hebben wij die selecties voorgebakken. De eerste selec tie begint bij de kaart met een keuze van de gemeente, een postcodegebied of met het zelf trekken van een rechthoek voor de gebieds- keuze. Vervolgens kan één of een combinatie van de bestanden geselecteerd worden. Zo kunnen voor een gebied alle cultuurhistorische el ementen worden gegeven of alleen de zicht lijnen van buitenplaatsen. Het wordt echt inte ressant als we nog verder gaan selecteren op rijksmonument, op beschermd gezicht, op ontstaansperiode of op zeer hoge, hoge of rede lijk hoge waarde. Zo kan een cultuurhistorische waardenkaart of een beschermde monumen- tenkaart gemaakt worden. Tenslotte is een specifieke selectie op functie, op type en op stijl binnen ieder bestand mogelijk. Talloze combi naties zijn hierdoor te maken. Bijvoorbeeld een kaart van beschermde buitenplaatsen met zichtlijnen, een kaart van alle elementen uit de Middeleeuwen of een kaart van alle jugendstil- gebouwen in de provincie! De Utrechtse cd-rom is bedoeld als inspiratie bron voor plannen- en beleidsmakers, maar ook voor bewoners en toeristen. Bewust hebben wij gekozen voor een informatiebron en hierbij geen beleid geformuleerd. De kracht moet zitten in de informatie zelf, in de toegan kelijkheid ervan en in de selectiemogelijkhe den. Wij overwegen om al deze gegevens op internet beschikbaar te stellen, waardoor ook het bestand steeds zo actueel mogelijk gehou den, kan worden. De cd-rom is in kleine oplage gemaakt en is via de provincie verkrijgbaar. Dit bestand wordt de basis voor ons beleid, dat volgend jaar moet uitmonden in een Cultuurhistorische Hoofdstructuur van de provincie Utrecht. Drs. R.K.M. Blijdenstijn is adviseur cultureel erfgoed provincie Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 9