december 2000 Heemschut 5 De KPN wil het radiozendstation Kootwijk (1918-1921) slopen. Het in rationalistisch/ expressionistische stijl gebouwde Rijksmonument is een schepping van J.M. Luthmann en opgetrokken in gewapend beton. Heemschut is verontwaardigd en is in actie gekomen. Het heeft de gemeente Apeldoorn verzocht geen sloopvergunning te verlenen. voor werden de omschrijvingen langer gemaakt. Aan het werkelijk doel is men daarbij vaak voorbij gegaan en zo zijn deze recentere omschrijvingen alleen maar langer en absoluut niet beter geworden. Doorgaans put men zich uit in ellenlange omschrijvingen, die de voor gevel tot het detail van het toegepaste voegwerk beschrijft. Vaak komen zij- en achtergevels er bekaaid af en aan het interieur wordt al hele maal geen aandacht besteed. Als je wilt weten wat nu precies beschermd is, moetje een brij aan tekst doornemen en kom je niet zelden tot de conclusie dat nog steeds niet eenduidig is aangegeven waarover de bescherming zich nu eigenlijk uitstrekt. Wat betreft de redenen tot plaatsing, deze is tegenwoordig wat systemati scher opgezet, waardoor de nieuwste omschrij vingen doorgaans beter scoren dan de oude. Het kan echter veel beter. Geschreven foto Veel van de omschrijvingen zijn in feite een 'geschreven foto': een tekst die vele pagina's bestrijkt, terwijl een enkele foto zoveel meer informatie zou bieden. In het kadèr van het MSP (Monumenten Selectie Project) en ten behoeve van gemeentelijke lijsten zijn er vaak onnodig lange beschrijvingen gemaakt. De onleesbaarheid van deze opsommingen maakt het moeilijk om te bepalen wat nu precies beschermd wordt. Geschreven foto's hebben zeker nut. Vaak is in woorden duidelijker aan te geven wat bijzon derheden zijn en wat opmerkelijke details. Weggooien moet je dit soort gegevens dan ook niet, maar in een redengevende omschrijving horen ze absoluut niet thuis. Een redengevende omschrijving is een (nagenoeg) statisch docu ment. Gegevens die je verzamelt en in een document aan een monument zou willen koppelen, horen thuis in een apart documen tatiebestand, dat dan telkens aangevuld kan worden. Bovendien hoeft het toevoegen van gegevens dan geen overheidmonopolie te zijn. Iedereen moet interessante gegevens in het documentatiebestand kunnen deponeren. In een soort embryonale vorm bestaat zoiets in het Utrechts Documentatie Systeem, waarin behalve officiële teksten ook krantenknipsels en dergelijke hun plaats vinden. Tijd voor de Rijksdienst dus, nu ze met redengevende omschrijvingen aan de gang gaan en een deel van de zich daarin bevindende informatie anders moeten gaan opslaan, om daar eens in de keuken te kijken. De jongste omschrijvingen bestaan doorgaans uit drie paragrafen: inleiding, omschrijving en waardering. De laatste paragraaf hangt niet zelden als los zand aan het voorafgaande. Na de geschreven foto wordt, onder de waardering, geponeerd waarom het monument van belang is. Vaak is er geen enkel aanwijsbaar verband met de omschrijving, terwijl je toch zou verwachten dat juist de omschrijving daartoe de aanleiding geeft. De 'ideale' redengevende omschrijving De thans gebruikelijke 'drietrapsraket' van inleiding, omschrijving en waardering biedt ruimte om tot een ideale redengevende omschrijving te komen. Die zou mijns inziens in principe niet langer dan een enkel A4-tje moeten zijn. Wil men meer gegevens kwijt, dan moet daarvoor een ander medium gekozen worden. Zo is het in deze tijd van moderne technologie eenvoudig realiseerbaar om een monumenteninformatiesysteem met aanvul lende informatie te koppelen aan de redenge vende omschrijvingen. Alle omschrijvingen (gemeenten, provincies en Rijk) in één bestand, on-line op het Web, dat zou het mooiste zijn. Het informatiesysteem moet door een zo breed mogelijke groep van nieuwe informatie voor zien kunnen worden (kennis delen is kennis vermeerderen). Door de decentralisatie is er echter in monumentenland een nieuw soort verzuiling opgetreden, waardoor dit - waar het de integratie van bestanden van diverse overhe den betreft - voorlopig nog wel een stille wens zal blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 7