Actualisering Rijkslijst Bert van Bommel Redengevende omschrijvingen te summier en verouderd De Rijksdienst voor de Monumentenzorg gaat van start met een nieuw project: de herziening en actualisering van de reden gevende omschrijvingen van monumenten. Op het eerste gezicht lijkt dit een tamelijk overbodig project. Er zijn immers genoeg projecten te verzinnen waaraan geld kan worden besteed. Is het niet aan daadwerkelijke restauratie, dan wel op het terrein van instandhoudingstechnisch of bouwhistorisch onderzoek. Geld is er altijd te weinig, zaken om geld aan te besteden te veel. Toch zal ik de laatste zijn om dit project te bekritiseren. Het is alleen vele jaren te laat van start gegaan. 4 Heemschut De oude redengevende omschrijvingen (de officiële teksten, die worden gemaakt bij de aanwijzing tot beschermd monument) beslaan meestal slechts enkele zinnen. Zoals bijvoor beeld: 'jPand met eenvoudige lijstgevel. Van eenvoudige doch harmonische architectuur.' Tegenwoordig, en met name geldt dat voor de omschrijvingen die in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) zijn gemaakt, bestaat een redengevende omschrij ving uit een lap tekst die zelden minder dan enkele A4-tjes omvat. Zowel de korte als de lange omschrijvingen schieten hun doel voorbij. Doel van de redengevende omschrijving De redengevende omschrijving is het docu ment waarmee het monument is ingeschreven in het register van beschermde monumenten. Dat geldt in elk geval voor alle monumenten die worden beschermd in het kader van de Monumentenwet 1988. Maar ook de meeste gemeenten en provincies in het bezit van een monumentenverordening schrijven op min of meer gelijke wijzen hun monumenten in een lijst (register) van beschermde monumenten. De omschrijving moet uitsluitsel bieden over twee zaken: wat er is beschermd (omschrijving) en waarom (reden). Die redenen zijn ontleend aan redenen, in de wet (of de verordening) genoemd. Andere redenen zijn immers niet rechtsgeldig. In de monumentenwet staat onder artikel 1 bijvoorbeeld: 'van algemeen belang wegens schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun cultuurhistorische waarde' In de hierboven geciteerde omschrijving is in eerste oogopslag duidelijk wat beschermd is. De omschrijving spreekt van een 'Pand-, dus het gehele pand is beschermd. Het wordt lasti ger als dat pand een uitbouw heeft. Hoort die uitbouw nu bij het beschermde pand, of niet. Daar zou je over kunnen twisten en het doel van een redengevende omschrijving is nu juist dat je over dit soort zaken niet hoeft te rede twisten, maar dat die duidelijk omschreven staan. In dit geval had de tekst dus moeten luiden: 'Pand met eenvoudige lijstgevel. De bescherming strekt zich niet uit tot de uitbouw- of juistPand met uitbouw. Eenvoudige lijstgevel- In de praktijk blijkt dat er veel verwarrende teksten bestaan. Dat komt omdat de doelstel ling van de redengevende omschrijving niet duidelijk voor ogen is gehouden. Zo komt het bijvoorbeeld regelmatig voor dat het woord 'gevel' als pars pro toto voor een pand is gebruikt. Bijvoorbeeld in de volgende omschrij ving: 'Pand met klokgevel, vermoedelijk XVIII. Daarnaast een eenvoudige tuitgevel. Belangrijk voorde omgeving van de Grote Kerk.' Letterlijk gelezen staat hier dus dat één pand is beschermd en van het andere alleen de gevel! De bedoeling was natuurlijk om beide panden te beschermen, maar zo is het niet op geschreven. Een eigenaar kan hier dus, met recht, beweren dat 'alleen de gevel op de monumentenlijst staat'; de ambte naren van de Rijksdienst zullen dit steeds ten stelligste ontkennen, maar strikt genomen hebben zij het gelijk zeker niet aan hun kant. Een mooi voorbeeld van dergelijke ondoor dachte omschrijvingen vormt die van het Rijksmuseum te Amsterdam. Deze omschrij ving luidt:Rijksmuseumgebouwd 1877-1885 doorP.J.H. Cuypers, hoofdzakelijk in neo-renais- sance vormen.'je. vraagt je dan onmiddellijk af, of de tuin nu een integraal onderdeel van het Rijksmuseum vormt, of dat deze er niet bij wordt gerekend. Wel is duidelijk, dat de zoge naamde 'Vermeeruitbouw' (het gedeelte boven de onderdoorgang, waarin de Nachtwacht hangt) niet bij het beschermde monument hoort. Deze Vermeeruitbouw is immers na 1885 tot stand gekomen en is dus, door de hier gekozen tekst, uitdrukkelijk buiten de bescher ming gehouden. Als we boven aangehaalde voorbeelden bezien naar de mate waarin de reden van bescherming wordt aangegeven, dan scoren ze bedroevend. 'Van eenvoudige doch harmonische architectuur^ verwijst indirect nog enigszins naar begrippen als schoonheid en wetenschap (architectuur historie), waar de link bij beide andere omschrijvingen ligt moeten we maar raden. MSP Het manco van de beperkte redengevende omschrijvingen was ook bij de Rijksdienst al duidelijk toen men met het Monumenten Inventarisatie Project van start ging. Al daar- december 2000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2000 | | pagina 6